Nafouknuté břicho? Nepodceňuj ho, může jít o syndrom dráždivého střeva

Trápí tě často nafouknuté břicho, ačkoliv jíš celkem normálně? Trpíš často zácpou, nebo naopak průjmy? Břicho tě také občas bolí? Příčinou může být syndrom dráždivého střeva (IBS), který postihuje více než třicet procent populace a třikrát více žen než mužů.

syndrom-drazdiveho-streva-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Tak trošku nafouklé břicho

Vlastně ti vůbec nic není, „jen“ máš vyklenuté břicho. A to je právě ten největší problém. Těžko se s tím chodí po doktorech. Důvodem tvých útrap může být podrážděné střevo. Problém by se dal nazvat civilizační, protože za tím vším je většinou špatné životní prostředí, změny zažitých životních návyků, držení diet, stres či infekce.

Vysaď problematické potraviny

Pokud máš i ty podezření, že trpíš syndromem podrážděného střeva, zkus například na týden vysadit všechny potraviny, které mohou nafouknutí břicha způsobovat. Jaké to jsou? Především mléko a mléčné výrobky, ale také potraviny, po jejichž konzumaci tělo produkuje plyny, například fazole, květák, růžičková kapusta, cibule či zelí.

Co naopak jíst?

Do jídelníčku bys měla zařadit hlavně hodně vlákniny. Zkus třeba otruby. Přidej jich dvě lžičky do ovocné šťávy, cereálií či do polévky. Den je určitě dobré začít snídaní z ovesných vloček. Přes noc je můžeš namočit do kokosového mléka společně se semínky chia. Ráno pak stačí uvařit ze směsi ovesnou kaši, kterou můžeš ochutit medem či javorovým sirupem a určitě se vyplatí přidat například oříšky, nakrájený banán, skořici či rozinky. Obecně se dá říci, že syndrom podrážděného střeva mírní strava bohatá nejen na vlákninu, ale také na bílkoviny, tuků by mělo být menší množství.

Když změna stravy nepomáhá

Je důležité nejen co, ale také jak. Tím máme na mysli způsob stravování. Potravu vždy důkladně rozžvýkej. Rozhodně nepij během jídla, protože kyslík, který tak do těla dopravíš, způsobuje nadýmání. Je potřeba říci, že syndrom podrážděného střeva může s přesností diagnostikovat jen lékař, protože existuje mnoho střevních a břišních onemocnění, a tak bys měla v případě, že problémy i po dietě přetrvávají, navštívit specialistu.

Jednou z těch, které bojovaly se syndromem podrážděného střeva, je australská modelka Alyce Crawfordová (27). Nadměrně nafouknuté břicho ji začalo trápit před čtyřmi lety. Tehdy se jednoho dne probudila a bylo jí špatně. Předtím stravu vůbec neřešila a cpala se hamburgery. Tělo ale jednoho dne odmítlo spolupracovat a břicho začalo „bobtnat“. Aby se zbavila svého problému, musela upravit svůj jídelníček i životní styl, ale přineslo to své ovoce. Za několik týdnů zhubla o deset kilo a váhu se jí podařilo udržet. Teď se rozhodla podělit se o své tipy s ostatními.

Především to chce rovnováhu,“ říká Alyce a dodává, že recept je celkem jednoduchý. Je potřeba držet se tří faktorů: jíst menší porce, hodně bílkovin a sacharidů (jasně, že taky chléb či těstoviny) a ke každému hlavnímu jídlu si dopřát zeleninový salát. Bohužel, krásná postava není daná jen rozumným stravováním, ale musí se na ni také tvrdě pracovat. V případě Alyce to je 45minutový kruhový trénink, doplněný o posilovací cviky. Cvičením zpravidla začíná svůj nabitý den.

Čtěte také:

Jak vypadá její jídelníček?

Snídaně: bezlepkový toast zapečený s nízkokalorickým sýrem, plátkem šunky špenátem a grilovanou paprikou, k tomu jeden banán.

Svačina: koktejl z půlky banánu, lesního ovoce, se lžící kakaa, skořicí a mandlovým mlékem.

Oběd: sushi z hnědé rýže s lososem a okurkou (2 porce), k tomu sójová omáčka a majonéza

Svačina: Dva rýžové koláčky s burákovým máslem

Večeře: Boloňské špagety (bezlepkové špagety, mleté, rajčata, protlak, bazalka, cuketa, mrkev a sýr parmezán.

Dezert: Müsli tyčinka s mandlovým mlékem nebo tři kostičky 85% hořké čokolády s čerstvými jahodami

Máš už nějaké zkušenosti s IBS? A co ti pomohlo? Poděl se o ně s námi v diskuzi.

Foto: Shutterstock.com

25.3.2022 7:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist