Aktivní sezení tě zbaví bolesti zad i únavy. Trend, který stojí za vyzkoušení

Napadlo tě, co je to zase za pitomost? Jak někdo může aktivně sedět? Může a měla bys vědět, že aktivní sezení je způsob, jak si udržet zdravá záda a vlastně i celé tělo ve chvíli, kdy jsi nucena trávit osm a více hodin v kanceláři za psacím stolem. Není to vůbec složité a tvé tělo ti poděkuje.

aktivni-sezeni-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Žijeme si dobře. Máme mnoho přístrojů, které už udělají práci za nás. Jenže příliš málo námahy škodí. Nedostatek pohybu nám neprospívá. A je dost těch, kteří stráví převážnou část pracovní doby sezením na židli. Dohromady pak sezením stráví člověk i 13 hodin denně, a to je nejen opravdu moc, navíc je to i zdraví škodlivé.

Podle britské zdravotní nadace British Heart Foundation stráví průměrná žena sezením na židli 74 dní v roce. Průměrný muž je na tom ještě o něco hůře, protože prosedí 78 dní z roku. Co může způsobit neaktivní životní styl? Je toho bohužel celkem dost: bolesti zad a hlavy, problémy se zažíváním, obezitu, cukrovku 2. typu nebo dokonce i některé druhy rakoviny…

Aktivní sezení se stalo trendem, protože jen málo lidí se odhodlá k pravidelnému pohybu, u kterého vydrží. Benefity aktivního sezení jsou zlepšení krevního oběhu, lepší pracovní výkonnost, z dlouhodobého hlediska mohou být výhodami také zlepšení celkové fyzické i duševní kondice. Jaké jsou nejčastější příznaky budoucích problémů, na které si zaděláváme příliš dlouhým sezením? A jak jim čelit aktivním sezením?

Ztuhlá šíje

Průměrná hmotnost hlavy je kolem 4,5 kg. Takže krk má celkem co dělat. Tím, jak často pracujeme v sedě a s různými přístroji, krk navíc velmi namáháme. Anglicky se tomu říká „tech neck“ (tedy technický krk). Bolesti za krkem může způsobovat třeba příliš daleko od stolu umístěná židle, která je příliš nízko. Nebo příliš vysoko umístěná obrazovka počítače. Podle fyzioterapeutů by měla být židle tak blízko stolu, jak to jde, ideálně by se mělo břicho téměř dotýkat desky.

Příklad aktivního sezení: Jak ulevit ztuhlému krku? Zkus na chvilku otáčet hlavu ze strany na stranu, asi jako bys sledovala tenisový zápas.

Čtěte také:

Nerovná záda

Nesčetněkrát za den se natahujeme po myši, a tím je často jedno rameno výše, než by bylo potřeba. Ramena jsou také vychýlená dopředu. Tím vzniká velmi špatné držení těla. Tady je dobré mít myš i klávesnici opět co nevíce u sebe, aby ses nemusela tolik natahovat.

Příklad aktivního sezení: Narovnej se na židli. Dej obě ruce v týl a pomalu se suň k jedné straně, pak udělej otočku a rukou se dotkni zadní strany židle. To samé opakuj na druhé straně.

Pozice kaktusu: Zvedni obě ruce na úroveň ramen. Dlaně směřují ven. Ruce by měly s rameny tvořit pravý úhel. Pak ramena trochu zatáhni dozadu, aby se aktivovaly svaly mezi lopatkami. Počítej do tří. Vydrž držet ruce vysoko a spoj dlaně před obličejem. Počítej opět do tří. Vše opakuj pětkrát.

Slabé hýžďové svaly

Příliš dlouhé sezení povoluje hýžďové svaly a může způsobovat bolest dolní části zad. Proto je dobré zadek posilovat, prospěješ tím nejen zádům, ale zlepšíš také krevní oběh.

Příklad aktivního sezení: Vstávej od stolu, jak jen to jde. Například telefony přijímej zásadně ve stoje. Pokud to jde, zkus jakousi formu „židlových“ squatů , tedy opakovaně vstávej ze židle a sedej si na židli. Seď s botami s plochou podrážkou. Zkus na chvíli zatáhnout hýžďové svaly, uvolnit a zase zatáhnout. Cvik opakuj desetkrát.

Co je dobré jíst proti stresu?

Jak ještě posílit výkonnost a zapudit stres? Jez mrkev. Proč? Kousáním mrkve uvolňuješ tlak ve svalech, a tím odbouráváš stres. Mrkev obsahuje karotenoidy, které posilují imunitu, a draslík, jehož nedostatek může způsobovat malátnost.

22.6.2023 11:00| autor: Marta Dostoupilová | zdroj: autonomous.ai, bakkerelkhuizen.com, nadace British Heart Foundation

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist