Femina.cz > Vše o zdraví > Úžasné antidepresivum? Zkus Pět Tibeťanů
Úžasné antidepresivum? Zkus Pět Tibeťanů
Stres, věčné napětí v práci, situace ve světě i kolem nás – je jasné, že splíny a deprese na sebe nemusí nechat dlouho čekat. Než se vydáš k lékaři pro dávku prášků, zkus přírodní antidepresivum – jednoduché cvičení, které ti změní život.
Celková nepohoda, příliš mnoho stresu a negativní náhled na život devastuje existenci mnoha z nás. Týká se to i tebe? Nemusí tomu tak být. Abys byla v pohodě, nestresovala se zbytečně mnohými věcmi a měla pozitivní přístup k životu, zkus Pět Tibeťanů. Není to nic složitého ani časově náročného. K relativní každodenní pohodě ti postačí pouhých pět cviků. Ovšem ne ledajakých.
Mudrcové a mniši v Tibetu a vůbec učenci východních filozofií a medicíny tvrdí, že v těle existuje sedm center energie. Náš svět je již také objevil a říkáme jim čakry. Má je ve svém těle každý, i ty sama. Mimo nejrůznějšího čištění čaker za pomoci hudby, manter, cvičení jógy a muder, meditace a relaxace, lze s čakrami pracovat ještě jinak. Protože jsou to energetická centra, tak energie v nich víří, rotuje doprava nebo doleva. Věděla jsi třeba, že mužům každá čakra rotuje vždy opačným směrem než ženám? Zajímavé, že? Asi zde platí pravidlo jing a jang – čili protipólu a opaku, a proto jsou muži a ženy tak odlišní, a přesto se přitahují a potřebují vzájemně.
Ale zpět k čakrám. Čaker je sedm a každá se váže k jedné ze sedmi žláz s vnitřní sekrecí v našem těle. Ty ovlivňují jejich fungování, pojí se jedna s druhou a mají vliv na správnou činnost celého našeho organismu. Jsou pěkně seřazené po páteři od kostrče, kde se nachází první čakra, až nad tvoji hlavu, kde sídlí poslední sedmá.
V optimálně fungujícím těle čakry víří rychle, a efektivně tak pomáhají celému tvému tělu fungovat správně. Ale co dělat, je-li někde po těle problém? Mimo již zmíněných metod, jak čakry potažmo žlázy s nimi spojené energeticky vyladit, je cvičení Pěti Tibeťanů.
V čem ti cviky pomohou?
Těchto pět relativně obyčejných a nepříliš náročných cviků dodá správnou rychlost tvým energetickým centrům a s nimi přinese i ozdravení tobě.
Čtěte také:
- Břišní tuk – skrytý zabiják, co nosíš stále s sebou. Jak moc je nebezpečný?
- Proč při sportu poslouchat hudbu? Tvé cvičení bude mnohem efektivnější
- Hubnutí podle horoskopu: Který sport je pro tebe nejlepší?
Budeš se cítit
- zdravější a vitálnější i štíhlejší, protože se zharmonizuje činnost všech žláz s vnitřní sekrecí a tím i vyladí hormony ve tvém těle
- více pozitivně naladěná a plná energie, díky efektivní detoxikaci těla a zpevnění tvých kostí, svalů, zubů a nehtů
- lépe se ti bude dýchat i snáze hýbat, jelikož se prokysličí tvůj organismus
- budeš mít lepší metabolismus a díky tomu dokonce můžeš odbourat i nějaký ten špíček
- tvůj lymfatický systém bude pracovat správně a vyloučí včas a dobře veškeré toxiny z těla
- budeš schopna hodit za hlavu zbytečný stres a nervozitu, tvá hladina hormonů ti totiž dodá silnou odolnost
- budeš lépe a snáze proplouvat každodenními povinnostmi a celý svůj život a jeho pozitiva si více užívat
- a co víc, zpomalíš si proces stárnutí – pokožky, orgánů, svalů a kostí, zkrátka celého organismu
Ne, opravdu v tom nejsou žádné čáry, jak bys myslela. Je to ryze a jen práce s energií ve tvém těle. Ale není to úplně zadarmo! Je jasné, že všechno se nezlepší lusknutím prstů. Je nutná značná trpělivost, protože než se objeví první náznaky zlepšení zdravotního a psychického stavu, uplyne mnoho vody – minimálně tři měsíce. Až po čtvrt roce dennodenního poctivého cvičení totiž můžeš pozorovat změnu k lepšímu.
Jak na to?
Cvičit je ideální ráno, anebo nemůžeš-li, tak kdykoli během dne, ale ne později než v pět odpoledne, abys pak večer dobře usínala, protože cvičení tělo nabudí. Absolvuj cvičení v pohodlném volnějším domácím oblečení a ve vyvětrané místnosti. K samotnému cvičení nepotřebuješ žádné extra nástroje ani nářadí, jen karimatku, anebo alespoň přeloženou deku na podlaze. A můžeš začít.
První Tibeťan
Postav se rovně s nohama na šíři ramen na podložku, rozpaž ruce a dlaně s prsty u sebe směřuj dolů směrem k podložce. Začni se točit s očima otevřenýma kolem své osy po směru hodinových ručiček. Otočky si počítej, a otoč se 21x bez přerušení. Poté zůstaň stát, dej si ruce v bok a zhluboka se 2x prodýchej – nadechuj se nosem a vydechuj ústy.
Druhý Tibeťan
Polož se rovně s nohama u sebe nataženýma na podložku. Ruce si dej podél těla. Při nádechu nosem zvedej hlavu jen v krční páteři, až se ti brada dotkne hrudníku, a zároveň s hlavou zvedej i spojené nohy až zhruba do úhlu 90°. Vydechni ústy a vrať se nohama i hlavou zpět na podložku. Celý pohyb by měl být plynulý a hladký. Opakuj cvik 21x a vždy nadechuj nosem při zvedání a vydechuj ústy při pokládaní hlavy a nohou zpět. Po absolvování 21 provedení se postav, dej si ruce v bok a zhluboka se 2x prodýchej – nadechuj se nosem a vydechuj ústy.
Třetí Tibeťan
Klekni si na podložku s prsty na nohách opřenými o ni a koleny na šíři ramen. Měj vzpřímený trup s upaženýma rukama, které dlaněmi polož na nebo pod hýždě. Celou páteř drž zpříma a pomalu se bradou se dotkni hrudníku. Nadechni se nosem a současně pomalu zakláněj jak hlavu dozadu, tak i tělo v pase, a to jak nejvíce ti to půjde. Ruce zapřené pod hýžděmi ti pomohou udržet rovnováhu. Po klouzavém pohybu až kam to půjde dozadu vydechni ústy a opět se klouzavě vracej do výchozí polohy. Cvik opakuj 21x a po něm se 2x zhluboka prodýchej – nosem nádech a ústy výdech.
Čtvrtý Tibeťan
Sedni si na podložku zpříma s rovnými zády a nataženýma nohama u sebe. Ruce podél těla polož dlaněmi těsně vedle boků na podložku. Bradou se dotkni hrudníku, nadechni se nosem a plynulým pohybem zvedni boky a bedra z podložky, nohy přitom pokrč v kolenou a opři je o chodidla na podložku. Zároveň zakloň hlavu, kolik můžeš. Měla by ses dostat do polohy, kdy je tvůj trup rovnoběžně s podložkou, ale nohy a paže jsou svisle. Pomalu klouzavě se vrať do výchozí polohy vsedě na podložce. Proveď cvik 21x, pak se postav s rukama v bok a 2x zhluboka prodýchej.
Pátý Tibeťan
Lehni si na podložku. Dej nohy cca 50 cm od sebe a pak se vzepři na dlaních a prstech nohou nad podložku se vztyčenou hlavou. Vdechuj nosem, snaž se udržet nohy i ruce napjaté a poté zároveň zvedej hýždě nahoru a skloň hlavu k hrudníku. Tvé tělo by mělo vytvářet s podložkou trojúhelník. Při návratu do výchozí polohy těla nad podložkou vydechni ústy. Na podložku se nepokládej, zůstaň o dlaně a prsty nohou vzepřená nad ní a opakuj cvik 21x. Poté se opět 2x zhluboka prodýchej.
Tip na závěr
Můžeš ale začít také sestupně. Tedy týden cvičit 21x každý cvik, další týden dva ubrat a cvičit jen 19x každý cvik, a tak stále míň až ke třem opakováním každého cviku. A poté opět navyšovat až na 21 opakování každého cviku. Poslouchej své tělo a cvič raději s rozvahou a pomaleji, uspěchaným cvičením si nepomůžeš. Rovněž lze 1x týdně cvičení vysadit, ale jen jeden den, jinak se výsledek na tvém těla dostaví mnohem později než za tři měsíce, a to bys jistě nechtěla.
Pro názornost mrkni na video, jak cvičit: