Obávané herpes viry

Mnoho lidí trpí opary. A ti, kteří ne, si mohou gratulovat – řadí se mezi opravdové šťastlivce. Herpes viry totiž dokáží v nakaženém organismu přetrvávat hodně dlouho. Jde o nejrozšířenější viry v živočišné populaci ať nakazí zvířata, nebo lidi. 

Na herpes virech je smutné to, že po proniknutí do organismu dokáží v tkáních přečkat v latentním stavu. Jakmile se člověk začne stresovat a oslabí se mu imunitní systém, vir se „probudí“ a způsobí nové onemocnění. Některé herpes viry jsou dokonce schopné způsobit nádorovou transformaci infikované buňky. Nejčastější nemoc, kterou tyto viry způsobují, je opar, pásový opar, opar na genitálu. Mohou ale také dát podnět ke vzniku např. infekční mononukleózy nebo nádorové onemocnění Kaposiho sarkom.

Pokud cítíte svěděni, palčivou bolest, kupte si některou z volně prodejných mastí obsahujících virostatikum. Ovšem pokud se už opat vytvořil, bude více fungovat vysušování. To můžete provést antiseptickým roztokem nebo pastou s ichtamolem, endiaronem nebo jiným antiseptikem. V lékárně vám poradí.

Na začátku jsem řekla, že herpes viry mají dlouhou latentní životnost. Proto je nutné se dobře chránit. V pozoru by měli být zejména lidé s poruchami imunity, trpící ekzémy nebo jinými kožními nemocemi a pak novorozenci. Vysoce nakažlivý je pásový opar, nemocné je tedy nutné izolovat.

Aktivovat viry mohou stresové situace, vysoký fyzická zátěž, ultrafialové záření slunce i ze solária, různá poranění, teploty, menstruace i operace. Proto se těmto stavům snažte vyhnout a při slunění používejte krémy s vysokým UV faktorem.

13.9.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist