Vitamín D: Zdravý důvod k opalování!

Obavy ze zhoubných nádorů kůže u mnohých z nás způsobily, že se sluníčku vyhýbáme jako čert kříži. Nedostatek vitamínu D získávaný ze slunečního záření přitom může rakovinu způsobit také. Se sluněním by se to jistě nemělo přehánět, ale schovávat se celé léto pod střechou taky nelze doporučit.

Nedávné studie odhalily, že celá polovina populace žijící v našich podnebních podmínkách trpí nedostatkem vitamínu D, přičemž nejvíce jsou jeho deficitem lidé ohroženi v zimních měsísích. Lékaři s tímto vitamínem po dlouhá léta spojovali zdravý vývoj a sílu kostí, poslední dobou se ale ukazuje, že „déčko“ je také významným pomocníkem v prevenci srdečních chorob, nádorových onemocnění i depresivních stavů. Jeho blahodárný vliv na stabilitu psychiky si ostatně domyslíme sami – za slunečného počasí nám bývá mnohem veseleji na duši než v pošmourné zimě.

O významu vitamínu D se nedávno zmínila i hollywoodská herečka Gwyneth Paltrow, která má citlivou pleť a slunečním paprskům se neodvažuje vystavovat. „Lékaři mi změřili hladinu vitamínu D a ukázalo se, že byla tou nejnižší, jakou kdy za své praxe viděli,“ svěřila se Gwyneth s tím, že od lékařů dostala vitamínové kapsle a doporučení chodit víc na sluníčko.

Že nedostatek vitamínu D může mít tragické následky, o tom se v minulých dnech přesvědčili londýnští manželé, jejichž čtyřměsíční miminko náhle zemřelo z blíže neobjasněných příčin. Policie rodiče obvinila, že s dítětem nepřiměřeně třásli, pitva ale dokázala jejich nevinu. Kojenec zemřel v důsledku křivice, vážného onemocnění kostí způsobeného minimálním přísunem vitamínu D.

Nevyjasněnou otázkou zůstává, jak dlouho by měl člověk na sluníčku pobývat a jaké množství vitamínu D by do sebe měl přijmout potravou a potravinovými doplňky. „Potřeba vitamínu D se navíc liší v závislosti na etniku,“ říká britská poradkyně pro výživu Alex Thompsonová. „Asiaté a lidé s černou pletí potřebují slunečního záření více, aby řádně proniklo do kůže a vytvořilo dostatek vitamínu D. Ohroženější jsou také muslimské ženy, které si halí tělo i tvář.“

Děti potřebují vitamínu D zhruba 7 až 8.5 mikrogramů denně. Podle Světové zdravotnické organizace jim stačí k pokrytí potřebné denní dávky pobyt na slunci po dobu zhruba 30 minut, přičemž ani nemusejí vystavovat celé tělo. Kojencům se u nás podává vitamín D ve formě kapiček, ve světě se nicméně začíná uvažovat o tom, že by se suplementy předepisovaly dětem až do předškolního věku.

Zdroje vitamínu D v potravě:
Olej z tresčích jater (23mcg ve lžičce)
Losos (8.7mcg ve 100 g)
Sardinky v tomatě (8.0mcg ve 100 g)
Makrela (6.6mcg v 75 g)
Vejce (1.1mcg)
Hovězí steak (0.4mcg ve 100 g)

3.5.2012 12:00| autor: Libuše Burger

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist