Záhadné ženské libido. Proč mají kariéristky větší chuť na sex?

Ženské libido. Pro vědce stále věc velmi tajemná, tudíž téměř neprobádatelná.
Proč existují ženy, které mají daleko větší chuť na sex, zatímco pro jiné je milování více či méně příjemnou povinností? Aspoň na tuto otázku badatelé, jak se zdá, našli odpověď. Za všechno prý mohou hormony.

Jedná se hlavně o hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu, který v určité míře koluje v krevním oběhu každé ženy. Jenže ty, u nichž byla naměřena jeho vyšší hladina, jsou zpravidla daleko lačnější po sexu. A jak to souvisí s tvrzením v titulku o nenasytných kariéristkách?
Docela jednoduše. Ženy s vyšším podílem testosteronu jsou totiž zpravidla úspěšnější a často obsazují pozice, které jsou stále ještě doménou mužů. Jsou na postech top-manažerek, zaujímají významná místa v politice atp.

Heuréka,“ volají vědci, kteří tvrdí, že se jim konečně podařilo prokázat, že také ženská sexuální touha je stejně jako ta mužská řízena výhradně hormony. Žena s vyšší hladinou testosteronu se prý pozná podle toho, že má prsteník stejně dlouhý jako ukazovák, je širší v pase a má více tělesného ochlupení než žena s nižší hladinou.
„Blbost,“ prskají naopak psychologové, podle nichž ženské libido ovlivňuje několik faktorů: fyzický, sociální, emocionální a faktor vztahu. Jednoduše řečeno: Pokud o svém těle nemáte valné mínění, pocházíte z neutěšených rodinných poměrů, máte špatnou první sexuální zkušenost a máte líného nebo nepříliš vstřícného sexuálního partnera – vaše touha po sexu nebude pravděpodobně příliš silná.

[[related]]

A jak vypadá ženská sexuální touha v praxi? Tady jsou výpovědi několika žen. „Upřímně, kdybychom se už vůbec nemilovali, bylo by mi to jedno. Chci jen uspokojit manžela,“ říká půvabná blondýnka Zuzana (48), podle vlastních slov šťastně vdaná. „Sexuální touhu jsem v sobě objevila až na prahu čtyřicítky. A absolutně si to užívám,“ oponuje jí Monika (39). Sex? Na ten nemám absolutně pomyšlení. Úplně mi stačí práce na plný úvazek a výchova dvou dětí,“ přiznává Marcela (32).

Jak vidno, co žena, to úplně jiná sexuální touha.  Problém je také v tom, že nikdo neví, zda hormony formují naši osobnost a chování, či zda je tomu naopak. Jinými slovy: Udělala žena kariéru v byznyse, protože má vyšší hladinu testosteronu, nebo více testosteronu získala až díky kariéře, protože se musela zadaptovat na mužské prostředí? A pokud jde o sex samotný, ani vysoká hladina hormonu nezajišťuje ještě silnou sexuální touhu.

Jak známo, s jídlem roste chuť a platí to také naopak. Žena, která zažila v sexu zklamání, asi nebude tolik lačnit po sexu jako ta, která má úžasného milence.  Na něčem se ale vědci přece jen shodují: porozumět ženskému libidu je prý stejně těžké jako porozumět ženě samotné.

22.8.2012 12:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist