Mladší nebo starší matky? Ideální věk je podle lékařů 25 let!

„Studovala jsem vysokou školu, potom hned začala pracovat. Na dítě jsem se tehdy ještě cítila mladá. Pak jsem změnila zaměstnání, a protože mne práce moc bavila, dělala jsem kariéru a čas utíkal. Sice jsem měla dlouhodobý vztah, ale po dítěti jsem ještě netoužila,“ říká šestatřicetiletá Martina, která se teď se svým přítelem snaží o miminko.

„Mám pocit, že konečně přišel ten správný čas, kdy budu schopná dítěti dát, co potřebuje, aniž bych měla pocit, že mi něco v životě uteče,“ říká vyrovnaně. „Navíc jsem si jistá, že můj přítel Honza bude dobrý táta. Z práce jsem ochotná na čas odejít, protože si myslím, že se mi podařilo se v zaměstnání úspěšně realizovat. Také mám práci, která umožňuje částečné fungování z domova, takže po určité době by dokonce šla dobře skloubit s mateřskou,“ vysvětluje klidně a z jejích slov je cítit, že to má v hlavě všechno pečlivě srovnané. Zbývá jí popřát, aby ji brzy navštívil čáp.

Krušný život mladé matky
Pozdní rodičovství podporuje i Julie, pětačtyřicetiletá matka dvou dnes už dospělých dcer, dvojčat, které měla krátce po dvacítce. „Kdybych dneska byla znovu mladá, udělala bych leccos jinak,“ říká. „Do jiného stavu jsem přišla ještě na škole. Vlastně se mi moc nechtělo v tu chvíli mít dítě, ale bála jsem se, že když půjdu na potrat, může se stát, že další děti už nebudu moci mít. Když jsem se pak dozvěděla, že to budou dvojčata, byl to pro mne docela šok,“ vzpomíná. Nebyla na roli matky připravená a s malými děvčaty to bylo krušné. S otcem dětí se rozešla, když jim byl rok. Sice se jí snažili pomáhat její rodiče, ale oba v té době ještě pracovali.

Nevěděla si rady se sebou ani s dětmi
„Všechno se točilo kolem toho, jestli seženu hlídání. Chůvu jsem si pochopitelně nemohla dovolit. Třeba jít do kina byl luxus, jaký jsem léta nezažila,“ říká, ale hořkost byste v jejím hlase hledali marně. „Prostě mi to tak v životě vyšlo,“ pokrčí rameny. „Ale fandím dnes děvčatům, když chtějí nejdřív vystudovat, podívat se do světa, najít si dobrou práci a teprve pak zakládat rodinu. Je to plus i pro dítě, když má vyrovnanou matku, která už má něco za sebou a ví, co chce. Já jsem byla takové trdlo, ještě jsem si nevěděla rady ani sama se sebou, natož s dětmi.“ Nakonec ale ničeho nelituje a její pětadvacetileté dcery na otázku zda a kdy chtějí mít děti, svorně říkají: „Ještě máme čas. Tak po třicítce, když bude správný partner.“

[[related]]

Starší rodiče se o děti bojí
Opačný názor ale má Kristina, osmadvacetiletá máma tří malých roštáků ve věku sedm, pět a tři roky. „Myslím, že odkládat mateřství není správné. Dítě potřebuje mladou mámu. Starší lidé bývají zbytečně úzkostliví, často dítěti nic nedovolí, protože o ně mají zbytečný strach, také na ně kladou nepřiměřené nároky. Jenže dítě není od toho, aby se vešlo do šablony, kterou mu vytvořili jeho rodiče. Má si hrát, rozvíjet se, aby samo poznalo, co ho baví. A to mu dokáže dát jenom mladá máma.“ Na druhou stranu Kristina chápe, že najít toho pravého může někdy dlouho trvat. „Já jsem měla štěstí. S Davidem jsme spolu začali chodit ve druháku na střední škole a funguje nám to dodnes,“ směje se.

Kdy je nejlepší doba na malého rošťáka?
Jsou lepší mladší nebo starší matky? Na tuhle otázku samozřejmě žádná jednoznačná odpověď neexistuje. Lékaři, zejména gynekologové, říkají, že z jejich pohledu je ideální věk pro matku je 20 – 25 let. Jenže právě v tomto období dnes většina dívek studuje, případně na jejich školním diplomu sotva oschl inkoust. Také chtějí cestovat a hledají si zajímavou práci. Na rodinu proto zatím ještě nepomýšlí. Psychologové nejlepší věk pro ženu-matku odhadují na 25 let, kdy už je psychicky dostatečně zralá. Pro ženy ale dnes začíná být nejzajímavější doba k početí kolem třicítky. Tehdy už mají stabilní pozici i v práci a jsou si jisté, že jejich potomek nebude strádat ani finančně. A zdravotní rizika pozdějšího mateřství? Nikdy není nic bez rizika!

Pořídily jste si děti příliš brzy nebo naopak až v pozdějším věku? Jaká úskalí má podle vás příliš časné mateřství? A co mateřství „na stará kolena“? Jaké s ním máte zkušenosti?

Foto zdroj: profimedia.cz

1.2.2013 8:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist