Zkoušíte vegetariánskou stravu? Jak můžete nahradit maso?

Věnujete pozornost zacházení se zvířaty ve velkochovech, a rozhodla jste se proto vynechat ze stravy maso? Trpíte vleklými zdravotními potížemi a máte pocit, že by vám bezmasá strava mohla pročistit organismus? Ať tak či onak, pokud přestanete jíst maso, musíte si za něj najít vhodné náhražky.

Změna životního stylu kvůli únavě

„Začalo to tím, že jsem se vždycky v práci cítila po obědě unavená,“ vzpomíná pětatřicetiletá Petra na dobu, kdy jedla červené maso. „Usínala jsem, a tak jsem přemýšlela, jak to změnit. Nakonec jsem zkusila nejdřív omezit červené maso a pak ho úplně vynechat. Cítila jsem, že mám mnohem víc energie,“ říká. Nepatří ovšem mezi žádné ortodoxní vegetariánky nebo dokonce veganky, které odmítají i produkty zvířat jako vejce, mléko nebo med. Vynechává pouze vepřové, hovězí maso a zvěřinu. Občas si s mírou dopřeje kuřecí, krůtí nebo králičí maso, případně ryby. „Je to každého věc, jestli jí nebo nejí maso. Mně tenhle životní styl vyhovuje. Ale kdo maso přestane jíst, i když jde jenom o červené maso, měl by pamatovat na to, že musí látky v něm obsažené nahradit jinak,“ upozorňuje. Přišla proto na chuť různým náhražkám masa a z nich připravovaným receptům. Ačkoli se to na první pohled nezdá, můžete z nich uvařit velmi chutné pokrmy. Čím můžete maso nahradit?

1. Sójové maso, tedy vysušená sójová bílkovina, se dnes dá v obchodech koupit v různé formě, například jako granule, nudličky nebo plátky. Uvaří se v osolené vodě a jejich další úprava už závisí jenom na fantazii kuchaře. Nemělo by se smažit, ale jinak ho můžete připravit prakticky na jakýkoli způsob. V guláši, dušené, restované, jako náhrada mletého masa… Najdete v něm velké množství bílkovin, vlákniny a vitamínů skupiny B.

2. Tofu se vyrábí srážením sójové bílkoviny, tohoto procesu se účastní minerální soli a kyseliny. Prodává se tofu s různými příchutěmi, třeba marinované či bylinkové. Ukrývá v sobě hodně bílkovin, dále vápník a vitamíny, navíc neobsahuje cholesterol a je proto velmi zdravé. Hodí se do salátů, polévek i pomazánek i do pokrmů, do kterých prostě místo kousků masa nasypete kostky tofu, které klidně můžete i povařit v omáčce.

článek

3. Tempeh se připravuje fermentací sójových bobů společně bakteriální kulturou rhyzopus oryzae, přičemž vzniká sójový sýr se šedomodrou plísní na povrchu. Přírodní bílý tempeh se musí tepelně zpracovat, ale uzený nebo smažený se dá jíst i za studena. Neobsahuje žádný cholesterol, minimum tuku, ale za to hodně vitamínů, především důležitý B12 a další ze skupiny B, také minerály, fosfor a železo. Použijte ho místo sýrů, vajec, hodí se třeba do rizota, k těstovinám, zapečený s bramborami, má lehce houbovou chuť, takže i do pokrmů s houbami.

4. Šmakoun se jmenuje bílkovinná hmota skládající se čistě z vaječných bílků. Jde o lisované plátky hmoty trochu podobné kuřecímu masu. Obsahuje velké množství bílkovin a má velmi nízké energetické hodnoty a glykemický index, takže je ideální při dietě. Dá se připravit úplně stejně jako plátky masa, řízek, přidat do salátů. Dostanete ho přírodní i uzený.

5. Seitan, rostlinný koncentrát vznikající umytím škrobu z pšeničné mouky není příliš známý. Najdete ho v přírodní i upravované podobě. Nejdřív ho ovšem musíte ochutit, a to buď vařením v silném vývaru či marinováním. Hodí se třeba do guláše či do sekané, povařit v omáčce, kombinovat s dalšími potravinami ve špízech. Oceníte u něj hlavně spoustu bílkovin, minerálů a vitamínů.

6. Robi maso se zhotovuje z obilí, kukuřice, dále pšeničných klíčků, červené řepy, vody a soli. Můžete ho vařit, dusit, nakládat nebo dokonce smažit. Podobně jako sójové maso ho dostanete v plátcích, nudličkách, kostkách, ale i v hotových jídlech. Na trhu se někdy objevuje pod názvem Tomi a nenajdete v něm tuk ani cholesterol, i sacharidů je úplné minimum.

7. Klaso je poslední náhražkou, vzniká z pšeničné mouky a dá se sehnat jako paštika, kostky nebo třeba i ve formě sekané. Kromě bílkovin se pyšní také spoustou vlákniny, zinku a hořčíku.

A co vy? Zkoušeli jste nějaké náhražky masa? Chutnali vám? Znáte nějaký zajímavý recept na jejich úpravu?

Foto zdroj: profimedia.cz

2.7.2014 12:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist