Rok na mateřské? Většina maminek prvního dítěte se cítí sama a zoufalá

Chaotický, vysilující a stresuplný. Tak popisuje většina novopečených maminek první rok v životě jejich děťátka. Většina z 2 000 dotázaných žen si myslí, že v prvním roce mateřství převládají negativa nad pozitivy. Tím velkým plusem ale je, že bude líp!

Podle průzkumu, který provedla jedna americká zdravotní organizace, nastává určitý zvrat a změna k lepšímu měsíc před prvními narozeninami dítěte. Právě v tomto momentě si maminky konečně začínají více věřit.

Na mateřství se nedá nikterak připravit, některé zkušenosti jsou prostě nepředatelné. A tak nepomohou zprostředkované zážitky našich nejbližších. Navíc každé dítě je jiné. Narození miminka znamená velký zásah do života ženy, větší, než si dovede představit. Dříve si byla celkem jistá ve své práci, měla slušný příjem. Teď má ale zcela jinou zodpovědnost – za drobka, který je odkázán jen a jen na ni.

Jenže novopečené maminky si s péčí o nemluvně často nevědí rady. Jejich život je převrácen vzhůru nohama a neustálý pláč jejich malého pokladu je může snadno dovést až na hranici šílenství. „Proč pláče to dítě?“ ptají se často další členové rodiny. A matku už nebaví stále dokola odpovídat, že neví. Cítí se často poražená, bez kousku sebedůvěry. Tenhle problém prostě nedokáže vyřešit. Ale jsou tu i další: podle průzkumu nemají čtyři z deseti žen páru, jak uspat dítě, zatímco 35 % žen se domnívá, že selhaly, pokud jde o jeho výživu.

článek

Péče o malou byla vysilující hlavně v prvních měsících od jejího narození. Pořád plakala a noci, kdy jsem se vyspala, bych mohla spočítat na prstech jedné ruky. Navíc postupně přestávala chtít moje mléko. Cítila jsem se pod psa a nebýt manžela, který mi opravdu hodně pomáhal, nevím, jak bych to zvládla,“ svěřuje se pětadvacetiletá Alice.

Při vyčíslování dalších ztrát většina maminek lituje, že nemají dostatek sociálních kontaktů, o něco nižší procento pak mrzí, že ztratily svou dřívější postavu.

Co s tím?

Říká se, že sdílený problém, poloviční problém. Proto se vyplatí svěřit se se strastmi okolí. V případě pochybností o zdraví dítěte je dobré poradit se s odborníkem. Lepší zbytečný dotaz než hodiny strachu. Zkuste si vyhradit chvíli sama pro sebe, byť by to měla být jen hodina týdně, během níž se budete věnovat svým přátelům nebo koníčkům.

článek

10 věcí, které by maminky rády věděly

Proč pláče?

Jak se vyrovnat se spánkovým deficitem?

Jak se vyrovnat s rodičovskou zodpovědností?

Mám ho nechat vyřvat?

Jak dítě naučit dennímu režimu?

Jak rozpoznat, že je nemocné?

Jak skoubit péči i dítě s uklízením domácnosti?

Mám se o všem radit s lékařem?

Jak to jen dělají ostatní mámy?

Jak uvařit jídlo, když se musím starat o dítě?

A jak jste na tom vy? Znáte odpovědi na všechny otázky? A jak jste zvládla narození prvního dítěte vy?

Foto: Profimedia.cz

8.11.2013 12:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist