Rychlá jídla jako z rukávu vytažená! Po porodu oceníte!

Čerstvé maminky často bojují s nedostatkem času samy na sebe. Odbývat se na vzhledu se dá přežít. Odbýt se na jídle, znamená výkyvy cukru v krvi, únavu a rozkolísanou psychiku. Většinu jídel budete muset jíst jednou rukou, protože druhou plně zaměstná dítě.

„Trpěla jsem obrovskou touhou po jakémkoliv jídle. Čemkoliv,co by třeba nebylo sušenkou s tučnou náplní. Ujídala jsem i rizoto z ledničky, jen tak, jak bylo. Studené. Tlačil mě po něm žaludek, ale bylo mi to jedno. Na chvíli jsem se zbavila sžíravého hladu.“ Vypráví Ilona.

Je to pochopitelný tělesný projev a nechat vše dojít takhle daleko je škoda. Kojící matka má zvýšenou potřebu energie a bohužel díky nepřetržité péči o miminko méně času na přípravu svého jídla. Je třeba najít pár vychytávek a ty aplikovat do denního režimu. Dbejte minimálně na šest jídel denně.

Nedostatek spánku vede k chuti na sladké
Je to častý jev, kdy nedostatek spánku, přerušovaný noční spánek vede ke zvýšené únavě. Tělo potom logicky doslova baží po potravinách s vysokým obsahem cukru, mouky a případně po tučných potravinách.  Než začneme zase dobře spát, nic se nezmění. Můžeme jen tuto reakci co nejvíce eliminovat právě pravidelným a co možná kvalitním jídelníčkem.

[[related]]

Skvělé polévky: Když už budete vařit polévku, vařte větší množství a dejte si porce zamrazit. Za týden, jako když ji najdete.

Blahoslavené zapékané ovesné vločky: Müsli s ovocem, jogurtem či mlékem je mimořádně výživné a energeticky hodnotné. Zkuste si dát vločky nebo ovesné sušenky každý den!

Obložené chleby budou pestřejší: když už pomazánku, ať je hutná! Přidávejte strouhané ořechy, slunečnicová semínka, dýňová semínka…

Velké množství  salátů: ve velkém dělejte i saláty, klasické jsou zeleninové směsi se sýrem či oříšky.  V rámci rychlosti můžeme tolerovat i kupované dresinky.

Ovoce a zelenina k ruce! Jen tak minimalizujete riziko, že sáhnete po tatrankách a sušenkách, které jen opět rozkolísají hladinu cukru. Stejně dobře poslouží i mistička s oříšky, rýžové chlebíčky či zdravé sušenky.

Vaříte? Zapékejte! Nejrychlejší vaření skýtá trouba. Do pekáčku naskládejte brambory, zeleninu a maso, okořeňte na tisíc způsobů, zalijte vodou, smetanou či vývarem a máte rychlý oběd.

Odšťavňujete? Máte-li dost čerstvé zeleniny, odšťavňujte a nápoj si nechte v lednici klidně celý den. Rychlý zdroj energie přivítáte kdykoliv během dne.

Mixér ani neuklízejte! Mléčné koktejly jsou také úžasné. Můžete kombinovat i rýžové, sojové či ovesné mléko. Umixovat si pro změnu třeba polévku gazpacho také není nakonec složité.

TIP: Přípravě na další den zkuste věnovat alespoň malou část večera či doby, kdy miminko můžete předat partnerovi. Přichystejte si nějaké jídlo do ledničky na další den. Pocit jistoty a „starání se o sebe“ vás přinejmenším uklidní.

24.8.2012 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist