Nevztekáte se, nepláčete? Můžete si přivodit zdravotní problémy!

Všimly jste si někdy, že emoce a nemoce mají stejný slovní základ? Rozhodně nejde o náhodu. Nemoce totiž s emocemi hodně souvisí. Ne nadarmo už naše babičky říkávaly, že veselá mysl je půl zdraví. Emoce, které v sobě dusíme a neumíme je správně a v pravou chvíli uvolnit, nám skutečně mohou způsobit potíže. Jaké?

Jděte to vydýchat

Emoce jsou naše pocity, nálady, všechno co prožíváme, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu tohoto slova. Někdy máme své emoce pod kontrolou a cítíme se příjemně, jindy je ale situace mnohem horší. Někdo nás vytočí, naštve. Co teď? Je rozhodně lepší ze sebe tyto negativní emoce dostat ven. Každý má jiný způsob, jak se nepříjemných nemocí zbavit. Někomu pomůže dlouhá procházka. Říká se: „Musím to vydýchat“. Člověk jde, dýchá, čistí si hlavu, až se dostane do stavu, kdy se konečně uklidní. Jeho stav se znormalizuje, už nemá chuť někomu dát pár facek. Někdo se jde vyplavat, vyběhat, vyboxovat vztek do posilovny. Jiný se vykřičí, rozbije nádobí. Nedusí ale vztek v sobě.

Nechtěná sebedestrukce

Začátkem konce jsou negativní emoce, které zůstávají uvnitř a nejsou včas ventilovány. Hromadí se, narůstají a nakonec, když se přehoupnou přes kritickou hranici, způsobí nemoc a obrátí se proti nám. Ovlivňují nás samotné, naše vztahy s okolím a naše zdraví tělesné i duševní. Pokud zanedbáváme ventilování emocí, přistupujeme vlastně na nechtěnou sebedestrukci. Způsobujeme si nemoc. Příznaky se projevují nejenom tělesně i duševně. Naše potlačené emoce nás pak ženou do náručí lékařů a léků. V naší společnosti je totiž často zvykem dávat najevo jenom radost. Je přirozené, že dáváte najevo, jak jste rádi na světě. Jestliže ale máte smutek, už nebývá tak přirozené ho pouštět ven. Přitom každá emoce, ať už pozitivní nebo negativní, potřebuje svoje rituály, svoje uvolnění.

článek

Čínská medicína hledá příčiny v emocích 

Podle čínské medicíny spolu souvisí určité orgány a určité emoce, třeba srdce a radost. Nárazová velká emoce může vést problémům a nemocím, stejně jako emoce dlouhodobé. Proto si nenechávejte emoce uvnitř pro sebe, ale otevírejte je ven. Najděte si způsob, jak toho dosáhnout. Nezáleží přitom, zda budete věřit čínské medicíně, která přiřazuje zdravotnímu problému jeho emoční příčinu. Pokud je pro vás něco takového nepochopitelné, vraťte se k oblíbeným úslovím našich babiček. Naši předkové říkávali: veselá mysl půl zdraví. Tímto příslovím vyjádřili se zdravým selským rozumem úplně totéž. Jednoduše, pokud budeme svoje emoce dávat najevo, budeme sami zdraví.

Vykřičte negativní emoce ven 

Jakou terapii si můžete zvolit, aby zmizely negativní emoce? Vyzkoušejte třeba metodu ventilování pomocí křičení samohlásek. Dlouhé Aáááá… pomáhá, máte-li na někoho zlost. Hláska rezonuje v srdci, hrudníku a plicích. Ééééé zbavuje stresu, uvolňuje krk. Ííííí… povzbuzuje imunitu, působí na hlavu, spánky, nosní dutiny, rezonuje na temeni hlavy. Óóóóóó je ventilací strachu, obav, uvolňuje břicho, bránici, zvládá šoky. Úúúúú uvolňuje pocit zoufalství, odblokován bedra, páteř, kříž…Zkuste si sami vyjít na chvíli do přírody a vykřičet ze sebe negativní pocity. Jděte někam, kde nebudete nikým rušeni a kde se vaše negativní pocity odplaví pryč, třeba u řeky. Zakřičte si do jejího proudu a budete se cítit lépe.

A co vy? Myslíte si, že emoce a nemoce spolu souvisí? Jak bojujete s negativními emocemi, jak je vyháníte pryč ze svého těla?

Foto zdroj: profimedia.cz

3.6.2014 12:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist