Když mu přijdete na nevěru…

Nevěra – s nadsázkou se dá říci, že jde o fenomén dnešní doby. Statistiky uvádějí, že je každý druhý muž nevěrný a ženy je hodně rychle dotahují. Ovšem všichni svorně si myslíme, že nám se to přeci stát nemůže. Náš vztah je vyrovnaný, pohodový a spokojený. Když se pak náhodou provalí partnerova nevěra, nevíme, co s tím.

Stejně jako pětatřicetiletá Denisa. „S Petrem, mým mužem, jsme se seznámili už na střední škole, ve třeťáku jsme spolu začali chodit a naše láska vydržela i přes vysokou školu. Po ní jsme se rozhodli vzít a začít spolu žít. Nedlouho po svatbě se nám narodila první dcera a pět let po ní i syn. S ním jsem momentálně na rodičovské dovolené. Donedávna jsem byla neskutečně šťastná. Připadalo mi, že se nám v životě všechno daří. Manžel měl skvělou práci, dcerka nastoupila do první třídy a škola jí moc bavila, synek je zdravé a zvídavé dítko, které zanedlouho začne chodit do školky.  S Petrem jsme měli díky hlídání babiček i dostatek času sami na sebe. Vyráželi jsme do divadla, do kina, dokonce i sami na prodloužený víkend. Klapalo nám to všude, i v milování. Ani ve snu by mě nenapadlo, že Petr to tak necítí. Je to čtrnáct dní, co se mi přiznal k tomu, že se bláznivě zamiloval do své kolegyně z práce a že mi s ní byl už několikrát nevěrný. Můj svět se sesypal jako domeček z karet. Nechápala jsem a stále to nedokážu pochopit. Cítím se zrazená, odkopnutá a nešťastná. Vůbec netuším, co s naší rodinou bude dál.“

Co s tím?
Nevěra vždycky zraní naše nejhlubší city. Zvláště přijde-li takto neočekávaně. A i když vás nevěrník přesvědčuje o tom, že pro něj to rozhodně nic neznamenalo, pro vás je to absolutní ztráta důvěry a všeho, v co jste doposud ve vašem vztahu věřila. Jak se v takovém případě zachovat se obecně nedá říct. Každá žena je jiná a každá přistupuje k nevěře úplně jinak. Zatímco jedna nad tím mávne rukou a z jednorázového úletu si nic nedělá, nebo jej rovnou partnerovi bez výčitek oplatí, druhá to bere jako absolutní ztrátu důvěry a ve vztahu už dál nechce setrvávat.

Než se rozhodnete udělat definitivní krok k ukončení manželství nebo rozchodu, měla byste si uvědomit, že muži na nevěru pohlížejí úplně jinak, než my ženy. Vztah na jednu noc považují za něco, co je snadno odpustitelné a horko těžko se vžívají do vašich pocitů. I psychologové se velmi často shodují na tom, že nejde-li o dlouhodobý mimomanželský vztah, není nutné hned pálit všechny mosty. Každý by prý měl dostat druhou šanci i nevěrný muž, který svého činu lituje.

[[related]]

Druhá šance – má naději?

Jestli mu však tu druhou šanci dáte, záleží jen a jen na vás. Důvěra se velmi těžko znovu hledá a někdy vztah stejně ztroskotá. Pokud víte, že nevěru odpustit nedokážete, že už pokaždé, když se bude manžel balit na služební cestu nebo na pracovní večírek, budete šílet žárlivostí, vyčítat a vytahovat staré rány znovu na světlo, pak je pro vás i vašeho partnera lepší vztah ukončit a začít znovu někde jinde.

Když si ho chcete udržet

Rozhodnete-li se však, že to zkusíte společně ustát, měla byste dát partnerovi jasně najevo, jak moc vás zranil. Vyvarujte se hysterických scén, výčitek a žárlivých výstupů. Tím svůj problém rozhodně nevyřešíte. Měli byste se pokusit najít společnou řeč a zjistit, co je ve vašem vztahu špatně, co nefunguje. A i když vám připadá, že je vše v naprostém pořádku, manžel to tak ani v nejmenším cítit nemusí. Naučte se spolu komunikovat. A to i o vašem intimním životě. Většinou bývá nevěrný ten, kterému v daném vztahu něco schází a tak to hledá jinde.

Neodsuzujte šmahem ani návštěvu odborníka, který vám ukáže váš vztah v úplně jiném světle, než v jakém jej vidíte vy. Pomůže vám přestát nejhorší krizi i najít nějakou cestu schůdnou pro oba dva partnery.

Zapracujte také sama na sobě. Přeci jen přivítáte-li svého muže po příchodu z práce ve vytahaných teplácích, umaštěném triku a s natáčkami na hlavě, nebude mít touhu vrhnout se na vás a zběsile se s vámi pomilovat. Dbejte o sebe, navštivte kadeřníka, kupte si něco hezkého na sebe, investujte do svůdného prádla. Staňte se pro něj vzácností. Čas od času se vypravte na dámskou jízdu, na víkend s kamarádkou nebo do kina. Odloučení vám prospěje a partner si vámi nebude tolik jistý. Nezapomínejte, že muži jsou ve své podstatě lovci a neustále touží lovit a dobývat. Tak jim to dopřejte.

27.11.2012 12:00| autor: Petra M.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist