Chceš stejné typy mužů a moc tlačíš na pilu aneb Chyby, kvůli nimž jsi stále single

Jsi pořád sama? Každý vztah se ti rozpadne a ty se ptáš, co se zase pokazilo? Možná opakuješ stále tu samou chybu, která tvůj vztah vždy vede do záhuby. Tady máš 7 možných důvodů, proč jsi stále single.

single-1100x618.png Zdroj: iStock

Jsi single? Možná děláš tyhle chyby

1. Vybíráš si stále ty samé typy mužů

Zamysli se nad tím, jací muži procházejí tvým životem. Možná jsou všichni puntičkáři, přehnaně dominantní, úzkostliví, mají sklony podvádět nebo jsou příliš vázaní na matku. Podle psychologů máme v sobě zakódovaný vzorec, kvůli němuž si stále vybíráme ty samé muže. Možná máš tendence zachraňovat a pouštíš se do vztahů s muži, kteří jsou slabší a o dost nevyzrálejší než ty. Své o tom ví Iveta (28 let), která stále ne a ne najít toho pravého:

„V osmnácti jsem začala chodit s klukem, se kterým mi to vydrželo necelý půl rok. Měl problémy se svým otcem, několikrát utekl z domova. Jsem asi samaritánský typ, ale pomáhala jsem mu, jak jsem mohla. Začala chodit na brigády, aby měl z čeho žít, když byl zrovna mimo domov. Vyhodili ho ze školy a on se domů skoro nevracel. Už jsem na něj neměla sílu, rozešli jsme se ve zlém, protože mi vyčetl, že pro něj málo dělám. Ve dvaceti jsem si našla alkoholika, který mi dělal ze života peklo, později jsem se zamilovala do muže, který byl citově labilní a několikrát se pokusil spáchat sebevraždu. Můj poslední vztah skončil poté, co mě přítel žárlivě pronásledoval a neustále volal do práce, jestli jsem na svém místě a ne někde zašitá s kolegou,“ vypráví svoje eskapády Iveta a až nyní si uvědomuje, že chyba není v samotných mužích, ale v ní a jejím špatném výběru.

2. Nechodíš na nová místa

Možná jsi pořád single také proto, že už několik let pracuješ v tom samém podniku, na skleničku vína chodíš stále do té samé vinotéky a úterní a čtvrteční večery trávíš v posilovně za rohem. Zkus vyrazit do nového baru, vezmi svou nezadanou kamarádku a vyrazte na sobotní party do klubu, kam běžně nechodíte. Vyzkoušej posilovnu v centru města nebo si nově zajdi na taneční kurz. Nemusíš hned narazit na toho pravého, ale poznáš nové lidi, kteří tě zase seznámí s dalšími a možná mezi nimi bude konečně ON.

Změnit své návyky by měla i naše čtenářka Katka (32 let), která je po rozchodu se svým partnerem už tři roky sama: „Když jsem byla s Petrem, naučila jsem se žít dost monotónně, chodila jsem do práce, pondělní večery jsem měla vyhrazeny pro domácnost, v úterý se pravidelně scházela se stejnou partou lidí, středa patřila aerobiku, ve čtvrtek jsme navštěvovali mou mámu, v pátek chodili na večeři a v sobotu jsme popíjeli v tom samém klubu. Tyto rituály jsem neodbourala ani po té, co jsme se s Petrem rozešli. Jsem na ně navyklá a nechce se mi nic měnit,“ popsala své trable Katka, která se bojí, že si už nikoho nenajde.

3. Moc tlačíš na pilu

Pokud si budeš myslet, že si toho pravého už potkala, nedávej to hned znát. Prostě jsi jen potkala muže, se kterým ti je fajn. Jestli hned začneš plánovat svatbu, děti a společnou domácnost, pravděpodobně se toho zalekne. Ani on nemůže vědět, zda jsi pro něj ta pravá, dej vám oběma více času na poznání. Vyvaruješ se tak chyby, kterou dělávala Marcela (25 let), věčná romantička, přesvědčená o tom, že brzy potká toho pravého, kterého si vezme a nikdy se nerozvede. Nedávno oslavila 25. narozeniny, ale je pořád sama. Když ji její poslední nápadník řekl, že si chtěl jen vyrazit na večeři, ne hned vybírat kočárek, zastyděla se a slíbila si, že zvolní.

4. Je na tobě vidět, že někoho hledáš

Vdavekchtivé ženské, které v každém muži vidí potenciálního partnera, ztrácí na atraktivitě. Navíc se pak muži cítí jako lovná zvěř.  Co na to Marek (30 let)? „Pokud předem vím, že holka někoho hledá, že chce trvalý vztah, děti, svatbu, pak okamžitě ztrácím spontánnost a jsem hodně obezřetný. Připadám si jako na konkurzu.“ S tím, že toužíš někoho poznat, se svěř jen své dobré kamarádce. Když si budeš svému okolí neustále stěžovat, že jsi sama, začnou ti někoho dohazovat a ty si budeš připadat jako zboží na trhu. A takhle vztah přece začít nechceš.

Čtěte také:

5. Pohrdáš muži

Ve snaze, abys nevypadala jako ta, co je zoufalá, že nikoho nemá, předstíráš, že se ti tvůj život bez partnera líbí? Bacha, abys to nepřehnala. Příliš emancipované ženy, co pořád vykřikují, že jsou rády single, už možná single zůstanou do konce života. Chlapi jsou přímočaří, a pokud jim dáš jasně najevo, že nikoho nechceš, vezmou tě za slovo. Ještě hůře uděláš, když budeš dávat najevo, že silnější pohlaví k životu nepotřebuješ nebo dokonce, že jím opovrhuješ.

„Kluci se za mnou nikdy moc neotáčeli. Bylo mi ale trapně před ostatními holkami, že ony někoho mají a já ne, proto jsem si vybudovala jasný postoj, že žádného chlapa nechci, že muži jsou míň než já. Byla jsem příliš tvrdá, a i když se později nějaký nápadník objevil, odpálkovala jsem ho. Začala jsem se oblékat drsně, mluvit vulgárně a celkově jsem odmítala být tou křehkou ženou, kterou jsem v nitru duše toužila být. Takto vyzbrojená jsem přežila pubertu i kus dospělosti, až mi jeden muž řekl, že pod tou slupkou je citlivá a krásná žena. Bylo mi dvacet šest, a i když s dotyčným už nejsem, otevřel mi oči a já jsem mu za to, co mi tenkrát řekl, dodnes vděčná,“ vzpomíná Jarka (32 let), která se už vdala, má jedno dítě a druhé na cestě.

6. Mluvíš pořád o sobě

Když už konečně přijde tvoje vytoužené rande, zaměříš se na sebe. Možná ho chceš přesvědčit o svých kvalitách, nebo se prostě potřebuješ vypovídat, ale prostor bys měla dát i jemu. Zaprvé ho více poznáš, když ho necháš mluvit, a za druhé nebudeš vypadat jako sebestředný sobec. Právě tohle vytýkají muži Janě (35 let), která se nám svěřila, že své partnery ani moc neznala. „Dělám manažerku v jednom podniku a zvykla jsem si být středem pozornosti. Hodně o sebe dbám, kupuji si hezké oblečení a chodím do kosmetických salónů.  Najednou jsem si uvědomila, že celý můj život je jen o mně.  Ani se nedivím, že muži ode mě odcházeli, chovala jsem se sobecky a sebe jsem měla raději než je,“ prozřela Jana, která si slíbila, že bude více naslouchat druhým.

7. Nejsi na vztah připravená

Možná jsi to ty, kdo ty vztahy ukončuje. Možná bys raději cestovala, studovala nebo si vyzkoušela bydlet sama. Být single je fajn, ale musíš si ujasnit, co přesně chceš. „Je mi dvacet čtyři let, ale vystřídala jsem už několik vztahů. Nevím, co dělám špatně, každý chlap ode mě odejde s tím, že si mám nejdříve srovnat svoje priority. Přitom chci mít jen někoho, kdo mě bude mít rád,“ stěžuje si čtenářka Aneta, které už několikátý partner řekl, že není ještě zralá. Jejich slova, byť jsou bolestivá, by si měla vzít k srdci. Zralost je podmínkou kvalitního vztahu. Pokud nejsi vyrovnaná sama se sebou, nesázej na to, že tě ze zakletí vysvobodí princ na bílém koni. Raději si sama urči, co přesně chceš a co očekáváš hlavně od sebe, teprve potom buduj vztah.

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist