Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Intuice a empatie. Kde se berou tradiční ženské zbraně?

Intuice a empatie. Kde se berou tradiční ženské zbraně?

Intuice a empatie. Kde se berou tradiční ženské zbraně?

Magazín: Sex a vztahy | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 26. 04. 2013

Intuice, schopnost vcítit se do jiného člověka a vykonávat více věcí najednou jsou vlastnosti připisované ženám, zatímco muži vynikají výbuchy vzteku či patologickou neschopností zeptat se na cestu (i v případě, že už několik hodin bloudí). Kde se vlastně berou tradiční mužské a ženské vlastnosti?

O tom, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, byly popsány stohy papírů. Ano, mužské a ženské myšlení je opravdu leckdy rozdílné. Co je ovšem dokazatelné, jsou rozdíly v mužském a ženském mozku – to pro ně jsme my ženy citlivější a empatičtějíš, tedy většinou...Po prozkoumání 80000 rentgenů mozku vědci došli k tomu, že ženské mozky se od těch mužských liší vskutku velmi zásadně.

Menší velikost

Mužský mozek je o 8 až 10 procent větší a obsahuje o zhruba 4 % více mozkových buněk. Co z toho vyplývá? Vlastně vůbec nic. Nedá se říci, že by muži byli chytřejší. Jisté ale je, že ženy mají vyvinutější některé části mozku, což je odpovědí na otázku, proč se tolik liší mužské a ženské uvažování. Také se divíte, proč kufr před dovolenou balíte zásadně vždy jen vy? Souvisí to s větším prefrontálním kortexem. Zde se tvoří úsudek, plánování, svědomitost. Takže proto se více žen než mužů řídí heslem: „Dvakrát měř, jednou řež.“ Naproti tomu muži mají vyvinutější amygdálu – část mozku, která produkuje strach a hněv. A kde se bere smysl pro prostorovou orientaci či chuť na sex? Mužské mozky mají větší temenní lalok a více buněk v hypothalamu (části mezimozku) – právě zde se rodí hříšné myšlenky.

Schopnost zvládat víc věcí najednou

Mozek se skládá z šedé hmoty (mozkové buňky) a z bílé hmoty (komunikační kabely mezi mozkovými buňkami). Šedá a bílá mozková hmota jsou v mužském a ženském mozku jinak rozloženy. Ženy mají více bílé hmoty v oblasti mozku, která vévodí inteligenci, a proto mohou zvládat více věcí najednou.

Ženský instinkt

Když ženy přemýšlí, využívají pravou stranu mozku, oblast emocí. Proto jsou ženy zpravidla lepšími pozorovatelkami, dovedou lépe rozšifrovat řeč těla nebo třeba změny v tónu hlasu než muži. Ženy mají větší oblasti mozku, které sledují vnitřní pocity, a tak se dovedou rychleji vcítit do myšlení druhých a mohou využít i předtuchy. Intuice je ale bohužel spojená také s nedostatkem spánku, hormony, stresem a nemocemi.

Empatie

Pokud pláčete při sledování Bídníků, zatímco s vaším partnerem dojemné scény ani nehnou, není to jeho vina. Jako žena máte daleko více buněk v části mozku, která kontroluje schopnost vcítit se do druhého. Muži i ženy mají buňky, kterým se říká zrcadlové neurony. Ty se aktivují v momentě, kdy se člověk vciťuje do pocitů svého partnera. Ženy ale mají více šedé hmoty v místech, kde se tyto neurony tvoří. To proto se šéfky dokážou při poradě více vcítit do pocitů svých podřízených, zatímco šéfové pokračují v diskusi i přes napjatou atmosféru.

Zdroj: Daniel G. Amen: Unleash the Power of the Female Brain

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
05. 06. 2013 goldie ... (reakcí: 0)
28. 04. 2013 viki11 klady a zápory (reakcí: 0)
28. 04. 2013 lidka2 + (reakcí: 0)
27. 04. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
27. 04. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)
26. 04. 2013 pepina . (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

29. 03. 2017 Horoskop Kozoroh

Až příliš dlouho se zaobíráš tím, co potřebují druzí a na sebe tak trochu zapomínáš. Dopřej si dnešní den jen pro seb... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist