Nestíháte? Nemůžete za to! Trpíte prokrastinací!

„Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra,“ tak tímto mottem se prokrastinátoři, tedy lidé trpící nutkavým odkládáním úkolů, rozhodně neřídí. Ba naopak. Co mohou odložit, to odloží. Nakonec si před sebou hrnou hromadu nedořešených úkonů a nevědí, kde začít, až jim z toho jde hlava kolem.

Prokrastinace je plíživý nepřítel, který vás uhrane, ani nevíte jak. Nakonec dokončujete své úkoly na poslední chvíli. Dokud víte, že máte relativně dostatek času a že v nejbližších dnech vám žádný časový pres nehrozí, oddáváte se jiným činnostem než těm, kterým byste měli. A proč to děláte? Protože… A tady se pozná, jak moc jste kreativní, protože kreativní a schopní lidé jsou při vymýšlení odůvodnění toho, proč nestíhají, velmi tvořiví. Nejčastějšími příčinami však bývá strach ze selhání či chyby, snaha vyhýbat se nepříjemným situacím a věcem anebo dlouhotrvající deprese.

Pod tlakem mám nejlepší nápady!

Je vám tahle lež povědomá? Je to jedna z nejčastějších výmluv, kterou lidé trpící prokrastinací, neboli chorobnou liknavostí či otálením při plnění povinností a úkolů, používají sami před sebou i před ostatními, aby odůvodnili, proč všechno dělají na poslední chvíli. Říkejme tomu prokrastinační mýtus. Výzkumy z posledních let však dokazují, že prokrastinující lidé rozhodně nejsou výkonnější, a navíc jim hrozí mnohonásobně více riziko selhání. K tomu všemu se při dokončování úkolu v předvečer odevzdání psychicky i fyzicky vyčerpají, což jim může zapříčinit zdravotní potíže, jako jsou například deprese či syndrom vyhoření.

Kam nemůže čert, nastrčte internet

„Sedla jsem si k počítači v devět dopoledne, ale do půl jedenácté, kdy odcházíme s kolegy na oběd, jsem neměla v dokumentu ani písmenko navíc,“ přiznává devětadvacetiletá Karolína, account manažerka jedné soukromé PR agentury. „Vždycky jsem si dokument otvírala s odhodláním, že teď na tom zapracuju. Ale nakonec jsem se vždycky přistihla, jak surfuju na internetu a pohybuju se ve vodách na sto honů vzdálených mému zadání. Když mě pak nadřízený urgoval, že zítra mám dead line a on ode mě ještě nic neviděl, dokončila jsem ten projekt za jednu noc,“ popisuje Karolína jeden z nejčastějších scénářů prokrastinace a dodává: „Ráno jsem byla jako praštěná kladivem. Musela jsem do sebe nalít litry kafe, abych byla vůbec schopná fungovat. A trvalo mi to několik dnů, než jsem se dala zase jakž takž dohromady. Šéf byl naštěstí s projektem spokojen.“ Internet a sociální sítě jsou totiž mocným spojencem prokrastinace.

článek

Příležitostně prokrastinuje téměř každý

Trpíte-li prokrastinací, rozhodně se nemáte za co stydět. Ono, řekněme si to upřímně, čas od času prokrastinaci podlehne každý z nás. „Když vidím doma koš s nevyžehleným prádlem, raději se vrhnu do vaření svíčkové či mytí oken, než abych se chopila žehličky,“ popisuje Petra, čtyřiadvacetiletá matka dvojčat, t. č. na rodičovské dovolené. „Když však večer procházím kolem koupelny, ten koš tam stále je. A překvapivě pořád plný až po okraj.“ Důležité však je, zda prokrastinujete jen jednou za čas a jste si toho plně vědomi, nebo zda povinnosti a úkoly odkládáte podvědomě a své prokrastinační tendence racionalizujete a omlouváte. Chcete-li se však naučit disciplíně, abyste se dokázali dělat věci zavčas a předešli zbytečným harakiri misím na poslední chvíli, bude to od vás vyžadovat pevnou vůli a odhodlání. Případně i pomoc odborníka.

Chcete se změnit? Stačí jen chtít!

Tušíte, že tu a tam podlehnete svodům lákavého ďábla jménem prokrastinace a rádi byste věděli, jak moc špatné to s vámi je? Pak si udělejte test, který najdete na internetu, a kde se během pár kliknutí dozvíte, jestli s prokrastinací jenom flirtujete či zda jste na ni silně závislí. Na webových stránkách, které provozuje Adiktologická klinika 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Vojenské fakultní nemocnice v Praze, se můžete přihlásit  do online svépomocného intervenčního programu pro osoby s prokrastinačními tendencemi nebo jinými závislostmi.

Tak jak jte na tom, milé čtenářky? Patříte mězi chronické odkladačky povinností, nebo si plníte své úkoly průběžně?

Foto zdroj: profimedia.cz

5.12.2013 12:00| autor: Jana Hlavatá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist