Pravdy a mýty o mužích a ženách – jsou blondýnky stále in?

Ženy k sobě hledají silné nabušené samce. Muži preferují blondýnky bez ambicí, úspěšné manažerky jim nahánějí husí kůži. Muži myslí na sex mnohem častěji než ženy a ženy vybírají muže podle vůně. Je to ale opravdu tak? Zbořili jsme pár mýtů. Podívej se, jak to dopadlo.

1. Ženy dávají přednost vysokým svalnatým mužům

PRAVDA. Studie provedené napříč různými společnostmi prokázaly, že ženy preferují vysoké muže, nebo aspoň muže vyšší výšky, než jsou ony samy. Mužná svalnatá figura a ostřejší rysy obličeje jsou pro ženy přitažlivější hlavně v případě, že hledají krátkodobý sexuální románek. Jako partnera pro život a otce dětí si však většinou vyberou „měkčí“ typ muže, jelikož v něm tuší víc spolehlivosti a citu.

„Neumím si představit, že bych šla na rande s klukem menším, než jsem já,“ potvrzuje výsledky studií i čtenářka Vlaďka (32 let). „Miluju muže, kteří jsou vysocí, urostlí, protože budí respekt a já s nimi mám pocit bezpečí.“

2. Muži mají radši blondýnky

MÝTUS. Výzkumníci z univerzity ve Westmisteru nedávno poslali do nočních klubů tři mladé ženy – blondýnku, brunetku a zrzku. Ačkoli blondýnku na baru oslovilo více mužů než její kolegyně, v pozdějším hodnocení uspěla nejvíce brunetka – dotázaní muži vyzdvihli její přitažlivost a inteligenci. Je to sice jen jeden malý experiment, nicméně i jiné výzkumy potvrdily, že barva vlasů nehraje při výběru životní partnerky pražádnou roli. Co muž, to originál a co muž, to jiný vkus. To koneckonců potvrzuje i Patrik (30 let):

„Je mi jedno, jestli má holka vlasy černé, blonďaté, zrzavé, nebo modré. Musí mě prostě upoutat. Mám rád ženy, co se umí smát, jsou vtipné, zábavné a sexy. Na barvě vlasů mi nezáleží.“

3. Úspěšná žena není přitažlivá

MÝTUS. Muži se cítili zostuděni ženami na stejných pozicích tak možná před sto lety. Dneska jsou rádi, když si mohou k sobě vybrat inteligentní vystudovanou dívku. A taková slečna pracující v oddělení IT náhodou působí velmi sexy. Už proto, že vyčnívá z řady a je obklopena téměř výhradně mužskými kolegy.

„Nemám problém se ženou ve vedoucí pozici,“ přitakává Marcel (35 let). „Na čem mi záleží je, aby svému oboru hověla. Navíc mám zkušenost, že ženy pracují mnohem systematičtěji než muži, možná to mají zakódované, když musí zvládnout kariéru, domácnost, děti i péči o manžela. I jako muže mě mnohem více přitahují ambiciózní ženy než usedlé puťky, co na všechno jen kývou hlavou.“

4. Muži myslí na sex častěji než ženy

PRAVDA. V tomto bodě se všechny studie shodují – ano, muži mají tendenci myslet na sex častěji než ženy. Jde prý o evoluční záležitost – zatímco muži se od přírody soustředí hlavně na rozsévání semene, ženy mají nadiktovány i jiné úkoly – především péči o dítě. Na milování proto nemají čas myslet tolik. Není ale pravda, že si průměrný muž vzpomene na intimnosti každých sedm vteřin. V průměru muži myslívají na sex v časovém intervalu 40 minut (pro zajímavost, je to zhruba stejně často, jako myslí na jídlo).

5. Záleží na vůni

PRAVDA. Potní žlázy v podpaží produkují molekuly, které fungují jako sexuální signály. Podle potu poznáš, zda ti dotyčný „voní“ či nikoli a zda je pro tebe vhodným partnerem. Výběr protějšku podle vůně přitom často probíhá na nevědomé úrovni, takže o tom ani nepřemýšlíš. Není to žádné klišé, je to skutečně silnější než ty!

„Nevím, jestli je to dané nějak geneticky, ale rozhodně mi muž musí vonět.“ souhlasí Dagmar (29 let). „Jakmile mi nevoní, nemá šanci i kdyby byl sebekrásnější.“

6. Protiklady se přitahují

MÝTUS. Navzdory vžitému tvrzení si vybíráme protějšky s podobným sociálním postavením, podobnou úrovní vzdělání a s podobnými zájmy. „Obvykle nás přitahují lidé, kteří jsou jako my,“ říká Dr. Robin Gilmour z univerzity v Lancasteru. Vztah dvou podobných povah má navíc větší naději na úspěch. Vztah ohně a vody může být chvíli tak vášnivý, až z vás bude stoupat pára, ale rozdílné preference a odlišné koníčky vás dříve nebo později rozdělí. Souhlasí i čtenářka Jitka (35 let):

„S Markem jsme si padli do oka hned ten večer, kdy jsme se poprvé v baru uviděli. Dali jsme se do řeči a já měla pocit, že odlišnějšího člověka jsem snad nikdy nepotkala. Přesto jsme se do sebe zamilovali a prožili spolu žhavý románek. Akorát, že časem jsme si vyhovovali už jen v té posteli. Neměli jsme nic společného – koníčky, zájmy, hudební nebo filmový vkus, v podstatě jsme spolu nemohli dělat nic jiného, než blbnout v posteli. Logicky náš vztah brzy skončil.“ uzavírá Jitka.

Foto: Thinkstockphotos.com

14.8.2015 4:00| autor: Libuše

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist