Jak nebýt za trubku: V sauně

Saunování je super pro posílení imunity, pro krásnou pleť, uvolňuje svaly, zbavuje stresu a vůbec, blahodárně působí na kondici organizmu. Jenže taky musíte vědět, jak na to!

Když jsem někdy v osmnácti poprvé zkusila saunu, taky jsem nevěděla, k čemu je to dobré, ani co mám přesně dělat, a byl to pro mě vlastně trochu stres. Okamžitě se mi vybavila vzpomínka na příchod do nové školy, kde jsem vůbec nic a nikoho neznala, nevěděla, co kde je, a jediné, co jsem věděla, bylo, že bych měla držet jazyk za zuby a dávat pozor…

Abyste se sauně nevyhýbala jenom proto, že nevíte, jak na to, a abyste snížila pravděpodobnost pocitu trubkovitosti na minimum, stačí si přečíst následující jednoduchá pravidla:

1. Plavky do sauny nepatří!
Tuto formulku si dovolím zařadit hned na první místo, protože až nepříjemně často v sauně potkávám zejména dámy, které o tom zřejmě nikdy neslyšely. Důvody jsou zejména hygienické, ale i praktické, co se saunování týče. Před vstupem do sauny je třeba se řádně osprchovat, a v ideálním případě si lehnout nahá na prostěradlo či osušku. Když totiž budete celá zahalená prostěradlem, kůže nemůže pořádně „dýchat“, a tak celý pobyt v sauně může vyjít na prázdno. Plavky zase poskytují živnou půdu pro bakterie. Kolem sauny se tedy klidně zahalte do prostěradla, a uvnitř se nebojte odhalit, respektive zakrýt co nejméně.

2. Ochlazování není otužování
Teplotní šok není to, co je na saunování nejdůležitější, ačkoliv si to mnozí myslí. To potvrzuje i náš nejznámější odborník na saunování MUDr. Antonín Mikolášek. Ochlazení po pobytu v prohřívárně můžete provádět stejně dobře chladnější až vlažnou vodu, nebo chladným vzduchem. Také neplatí, že co nejdelší výdrž v chladné vodě vede k otužilosti. Spíš vám přivodí bolest hlavy nebo zánět močového měchýře… Pokud chcete limity, obykle se pro ochlazování udává 2 minuty vodou, 5 minut chladným vzduchem v klidu a 20 minut za pohybu.

3. Saunování není soutěž
„Čím déle, tím lépe“ neplatí ani pro samotný pobyt v sauně. Obvykle se udává doporučená doba kolem 10-15 minut, ale to nejdůležitější pravidlo, které zde platí, je: Jak dlouho je vám to příjemné. Každopádně byste se měla zpotit a pěkně prohřát. Vaše tělo vám dá jednoznačné signály, pokud už byste to přeháněla – pálení nosu, uší či bradavek, to jsou znamení, že už byste se měla jít zchladit.

4. Rituál
A protože dosud to bylo zejména o tom, co nemáte dělat, shrnu teď základní postup, kterého byste se naopak měla držet. Sprcha, osušit se, sauna na cca 8-15 minut, následně krátké ochlazení vodou nebo chladným vzduchem, a pak odpočinek, minimálně stejně dlouhý, jako byl váš pobyt v prohřívárně. Tohle zopakujte třikrát za sebou, a je to (resp. dokud se vám to líbí). Dostaví se pocit příjemné únavy a lehkosti hlavy. Když budete tuto proceduru provádět pravidelně, tedy alespoň jednou za 14 dní (ideálně jednou týdně), výrazně si posílíte imunitu, ozdravíte svůj kardiovaskulární systém, vyhladí se vám pokožka a zbavíte se celulitidy, nebo se alespoň výrazně zlepší její stav.
[[related]]
5. Jídlo a pití
Těsně před ani bezprostředně po sauně byste si neměla dopřávat opulentní hostinu… Do sauny nechoďte ani hladová, ani přejedená, ani moc unavená, a už vůbec ne opilá. Zkrátka, měla byste být v pohodě. Pijte vodu, i když sklenička vína nebo piva po sauně taky neublíží.

6. Kde a jak
Už je to jednou tak, že teplo stoupá vzhůru. V sauně toho můžete využít k postupnému zvyšování teploty dle vašich preferencí. Na spodní lavici vydržíte určitě déle, než na té nejvyšší. Jak už jsem zmiňovala, ideální saunovací poloha je v leže, nebo alespoň v polosedu. Pokud je vám to příjemné, doporučuje se také hlazení či jemné škrábání kůže, tím podpoříte otevírání pórů a vyplavování toxických látek z těla ven.

7. Nespěchejte
Odpočinek po saunování je stejně důležitý jako kterákoli jiná část procesu. Tělo se zklidní, vyrovná teplotu a zrelaxuje. Vezměte si knížku, nebo si klidně zdřímněte, jen neutíkejte z odpočinkové zóny příliš brzy. Po cestě domů už byste se rozhodně potit neměla, pokud by se to stalo, odpočívejte příště o něco déle.

8.2.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist