Varovné signály ve tváři. Vyčtěte z nich, jak jste na tom se zdravím.

Jsou lidi, co nenávidí tělocvik, snědí na co přijdou, celou noc proflámují a přesto mají záviděníhodnou figuru. Jenže experti varují. Přecpávání nikdy není úplně beztrestné. A nezdravý způsob života se dá vyčíst z tváře každého z nás.

Z obličeje se dá vyčíst opravdu hodně, třeba zda dotyčný kouří, zda pije často alkohol, ale také zda to nepřehání s posilovnou. Suverénně nejvíce se na vzhledu tváře podepisuje pravidelná konzumace alkoholu. Ženy v určitém věku si často stěžují: „Jaktože vypadám tak špatně, když mojí matce hádali v témže věku o deset let méně?“ Odpověď je velmi jednoduchá: „Zřejmě tolik nepila.“ Do tváře se obtiskne i stres, přílišná fyzická námaha – takže příliš mnoho posilovny škodí, ale dokonce i vegetariánství!

článek

Tvar tváře

Vyzáblá

Viník: Příliš mnoho cvičení, jo-jo efekt

I přestože je cvičení důležité pro zdravé tělo a pokožku, nemá se přehánět. Povadlým, splasklým tvářím se říká běžecké, obdobný obličej mají také vrcholoví cyklisti. Když začnete běžet, zrudnete a cévy se rozšíří. Po 15 minutách si ale tělo vyžádá více kyslíku, krev přestane proudit do tváře, tukové polštářky ve tvářích nejsou zásobovány kyslíkem a ztrácejí objem. Řešením je věnovat se více rozličným fyzickým aktivitám, omezit kouření a vyhnout se drastickým dietám.

Odulá

Viník: Alkohol, žádný pohyb

Alkohol nutí tělo produkovat hormon kortizol, ten způsobuje hromadění tuku v obličeji, který vypadá jako nafouklý. Alkohol způsobuje také zvětšování slinných žláz, výsledkem je odulá tvář. Pokud přestaneme pít, rychle si všimneme zlepšení. Každý ví, že alkohol obsahuje spoustu cukru, ten má za následek také úbytek kolagenu. Pleť přestává být pružná. Vypadá ochable, obličej je zavalitý. Důležité je také pravidelně cvičit. Pohyb zlepšuje krevní oběh a produkci kolagenu.

článek

Pokožka

Vrásčitá

Viník: Nedostatečná ochrana proti slunci

Jemné vrásky přibývají s věkem, ale ty hlubší má podle dermatologů na svědomí slunce. Sluneční paprsky mohou třeba za rýhy kolem očí. Čelo chrání vlasy, ale část pod očima není dostatečně chráněna, a tak je nejvíce postižena. Navíc je zde kůže tenčí.

Bledá

Viník: Nedostatek zeleniny, nadváha

Podle amerických vědců tři porce ovoce nebo zeleniny denně dodají kůži barvu a lesk. Ovoce a zelenina obsahují pigmenty – karotenoidy. To proto je mrkev oranžová a rajče červené. Karotenoidy se z ovoce ukládají do naší kůže. Lidé s nadváhou by měli konzumovat větší množství ovoce a zeleniny, protože tuk absorbuje karotenoidy. Bledá kůže také znamená nedostatek pohybu. Lidé, kteří pravidelně cvičí, mají díky dobrému krevnímu oběhu červené tváře.

Tmavé skvrny na krku

Viník: Sladkosti

Hnědošedé skvrny na krku mohou být varováním před cukrovkou typu 2, která vzniká nadměrnou konzumací cukru. Skvrny indikují vysokou hladinu inzulínu, který štěpí cukry. Nejlepším řešením je omezit sladké a zhubnout.

článek

Zarudlá kůže

Viník: Kofein, nedostatek sluníčka

Příliš mnoho kávy pokožku dehydruje a tak pak vypadá zarudle. Pokud pijete více než tři šálky kávy denně, za každý další byste měla vypít sklenici vody navíc. Rudou barvu může způsobit také nedostatek vitaminu D, který pomáhá vytvářet kožní buňky.

Pupínky

Viník: Mléčná strava, Atkinsonova dieta

Je známo, že akné je nejvíce dáno geneticky, nikoliv životním stylem. I přesto je dokázáno, že přílišná konzumace mléčných výrobků může způsobit růst pupínků. Pleti příliš neprospívá ani zvýšený příjem bílkovin – základ Atkinsonovy diety.

článek

Ústa

Praskliny v koutcích

Viník: Nedostatek zeleniny

Takzvané koutky mohou být dány nedostatkem vitaminu B, který má protizánětové účinky. Pokraskané rty zase způsobuje nedostatek vitamínu C. Vitamín B obsahují luštěniny, céčko lze zase doplnit pomeranči a paprikami.

Zánět dásní

Viník: Cigarety

Onemocnění dásní má na svědomí kouření. Do dásní neproudí dostatek krve, proto vypadají bledě.

článek

Oči

Vodnatost

Viník: Počítač, nedostatek spánku

Voda v očích paradoxně značí, že jsou oči suché. Příčinou je často denní práce s počítačem, ale i nedostatek spánku, během něhož se oči regenerují. Pokud i vás trápí suché oči, dodržujte při práci s počítačem pravidelnou pauzu a hodně pijte.

Kruhy pod očima

Viník: vegetariánství, nedostatek spánku

Kruhy pod očima způsobuje anémie, tedy nedostatek železa. Proč jím trpí vegetariáni, je celkem jasné, nejdůležitějším zdrojem železa je totiž maso. Nedostatek železa způsobuje špatnou obnovu kůže, tvář je bledá, pod očima, kde je pokožka nejcitlivější, se tvoří kruhy. Únava je příčinou rozšiřování cév.

Kruhy kolem panenky

Příčina: Špatná strava

Bílý, šedý či modrý kruh kolem panenky signalizuje vysokou hladinu cholesterolu, která je dána zejména špatnou, tučnou stravou. Lidé s vysokým cholesterolem jsou náchylnější k srdečním onemocněním. Pokud i vy máte kruhy kolem panenky, nechte si u lékaře změřit hladinu cholesterolu.

Foto zdroj: profimedia.cz

21.5.2013 10:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist