Hubnutí: Skryté kalorie

Snížili jste příjem stravy, cvičíte a stále se vám nedaří zhubnout… Zdá se vám to povědomé? Čtěte dále a dozvíte se, jak mohou skryté kalorie ovlivnit vaši snahu o dosažení úspěchů při regulaci váhy.

Většině z těchto kalorických nástrah je možné se vyhnout, pokud jsme si vědomi hrozícího nebezpečí. Nejlepší radou, chceme-li mít skutečnou jistotu, však zůstává, připravovat si jídla a nápoje sami. Pak víme přesně, co obsahují a můžeme si být jistí, že žádné nežádoucí kalorie neskrývají. Ale když to nejde, tak:

1) Kontrolujte informace na etiketě!
Při příštím nákupu v supermarketu, až budete číst etikety, čtěte pozorně. Na některých etiketách je udáváno množství kalorií v jedné porci, ale chybí údaj o tom, že v balení je více než jedna porce. Častěji jsou uváděny nutriční hodnoty na 100g či 100ml. V takovém případě si vždy uvědomte, kolik gramů má celé balení. A když je něco označeno jako „light“, nebo „bez tuku“, nemusí to znamenat, že je to dobré pro vaši linii. Výrobek nemusí obsahovat tuky, ale může být nabitý cukrem, nebo naopak.

článek

2) Nebezpečné nápoje!
Všichni víme, že například velký sendvič bude mít cca 500 kalorií, ale co třeba velké „latté“ o téměř stejném obsahu kalorií? Až půjdete příště do své oblíbené kavárny, ujistěte se, že vaše káva je připravena s použitím nízkotučného mléka. Vyhýbejte se šlehačce a zvolte raději tu nejmenší velikost. Rekordní hodnotu kalorií mají různé moka lahůdky s příchutěmi a šlehačkou – až 700 kcal a kolem 25% tuku.

Víme, že alkohol nepůsobí příznivě na štíhlou linii, ale je snadné vypít více, než jsme původně plánovali, zejména při milém setkání s přáteli. Doporučujeme proto ředit alkohol vodou či sodou, aby trvalo déle, než drink vypijete a také vás více „zaplnil“.

Zrádné jsou také slazené nápoje, kterými mnozí zahánějí žízeň a zbytečně tak přijímají velké množství cukru. Podobný případ jsou ale i džusy. I když je džus stoprocentní, obsahuje cukr. Sice ovocný, ale cukr. Proto je sklenice džusu vhodná spíš jako svačina.

3) Nabízené pokrmy…

Jak snadné – někdo vám nabídne sušenku a vy si říkáte, že to se nepočítá! Ale všechny tyto maličkosti se sčítají a na konci týdne mohou znamenat velký problém. Pokud si vezmete bonbon, když má kolegyně narozeniny, to snad přežijete, ale měla by to být výjimka. Rodiče, ujistěte se, že nejste v pokušení ochutnávat, co jí vaše děti nebo dokonce dojídat, co zůstane. V tomto případě kalorie nezůstanou dlouho skryté…!

článek

4) Velikost porcí
Je dobré vědět, jak vypadá běžná velikost porce vašich nejoblíbenějších a nejčastěji konzumovaných jídel. Všechny potraviny zvažte a dejte na talíř nebo misku, abyste věděli, kolik místa na nich zaplní. S touto představou pak budete moci zhruba dodržovat velikost porcí a nepřidávat zbytečně kalorie. Většina restaurací totiž servíruje porce dvakrát až třikrát větší, než je přiměřené. V žádném případě byste se po jídle neměli cítit přejedeni! Už mírná těžkost svědčí o tom, že jste to buď přehnali s množstvím, nebo jste snědli něco hodně nezdravého. Nebo obojí…

5) Správný výběr?
Konečně, většina z nás se domnívá, že salát v době oběda je zcela správných řešením. Ale pozor! Jen proto, že se pokrm nazývá salát, nemusí obsahovat málo kalorií. Hodně salátů obsahuje tučné zálivky, slaninové proužky, krutóny, křupavé nudličky, apod. I salát proto může být stejně kalorický jako sendvič. Předtím, než si ochutíte salát hustou krémovou zálivkou, vzpomeňte si, že průměrně spálíme asi 100 kalorií hodinou velmi rychlé chůze. Máte opravdu tolik volného času?

Foto zdroj: profimedia.cz

28.8.2013 10:00| autor: Roman Sedláček

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist