Tajemství dlouhověkosti? Podle vědců sex, ale podle těchto pravidel!

Poslední dobou vám to doma a hlavně v posteli nějak vázne? Rychle to naprav, protože pravidelné milování podle vědců omlazuje jako nic jiného! Budeš vážně zírat, na jakém principu tohle celé funguje…

dlouhovekost-a-sex-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Sex jako elixír mládí? Podle vědců ano!

Jen máloco na světě je zkoumáno tolik jako sex a jeho účinky. Experti dosud zjistili třeba to, že erotika ve dvou posiluje imunitu, snižuje stres, tlumí bolesti hlavy, zlepšuje spánek a podporuje kardiovaskulární systém i štíhlé křivky. Díky nejnovějšímu průzkumu ale dobré zprávy stále neberou konce. Fyzický projev lásky prý má hodně co do činění i s dlouhověkostí, což je možná objev roku. Nebo snad tisíciletí?

Studie, která šla hodně do hloubky

Ono odvážné tvrzení mají na svědomí američtí výzkumníci působící na Kalifornské univerzitě. Ti ke svému postoji došli na základě toho, že dlouhodobě monitorovali 200 jedinců z řad obou pohlaví. I když respondenti byli různého věku, pocházeli z rozdílných společenských vrstev a vykonávali rozličná povolání, jedno měli společné – všichni žili ve vztazích. V rámci průzkumu pak adepti dostali nelehký úkol, se kterým bylo nutné se nějak popasovat. O co šlo?

Nejdřív dej krev a potom informace

Už při samotném začátku pokusu dobrovolníci poskytli krevní vzorek. Zároveň také svatosvatě slíbili odborníkům, že jim denně budou podávat podrobné hlášení o svém soukromí. V něm na sebe dotyční práskli, zda si v posledních 24 hodinách užívali sexu, popřípadě kolikrát, jaké měli pocity nebo jestli s partnerem absolvovali nějaký konflikt. Po zhruba 90 dnech došlo na analýzu, jejíž závěry nikoho nenechaly chladným. Co všechno se zjistilo?

Kdo je pod peřinou akční, ten mládne?

Když vědci porovnávali krevní vzorky s osobními reporty zúčastněných, objevili něco fascinujícího. Vyšlo totiž najevo, že jedinci, kteří se svým protějškem provozují sex jednou týdně, mají výrazně delší telomery oproti těm, kteří manželskou erotiku zanedbávají. Jen na vysvětlenou – telomery jsou části chromozomů, které přímo ovlivňují stárnutí buněk. Čím delší jsou, tím delší je i životnost – a to jak buněk, tak samozřejmě i jejich „majitelů“. Je tohle ten elixír mládí, na který tak dlouho čekáme? Pravděpodobně ano!

Přečti si také:

„V průběhu času se telomery přirozeně zkracují. Může za to věk, absence pohybu, konzumace alkoholu i špatná životospráva. Naše poznatky však ukazují, že pravidelný sex, ideálně pak jednou týdně, může tyto buňky zodpovědné za stárnutí prodloužit a obnovit, což příznivě ovlivní i délku života. Musíme ale provést další výzkumy, protože stále je tu ještě mnoho nezodpovězených otázek,“ shodují se autoři studie. No vida, takže recept na dlouhověkost přece jen existuje. A tisíce let ho máme „po ruce“!

Jestli je na tomhle receptu k získání věčného mládí něco pravdy, pak asi víme, kdo ze slavných erotický manuál zodpovědně dodržuje. Nebo jak jinak si vysvětlit, že tyhle celebrity z videa vůbec nestárnou?

27.7.2023 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist