Pět Tibeťanů – cesta k energii

Pokud jste už slyšeli o cvičení a životní filozofii zvané „Pět Tibeťanů“, asi vám neuniklo, že nadšenci mluví hlavně o tom, že je cvičení nabíjí energií. Jde o soubor pěti cviků, které se cvičí v daném pořadí a tak postupně celému tělu i vašemu duchu dodávají novou sílu.

Dodává vám i psychickou vyrovnanost. Dalo by se to přirovnat k jakémusi jogínskému cvičení, tak trochu cviky jógu připomínají a mají s ní i mnoho společného. Ale důležité je vědět, že pro cvičení Pěti Tibeťanů nepotřebujete znát jógu a stačí vám jen dobrý návod a mnoho dobré vůle a odhodlání. Tyto vzájemně sladěné cviky zaručují harmonii těladucha a snižují únavu a únavnost organismu celkově.

Účinky Pěti Tibeťanů

Čím to, že soubor těchto cviků člověka tak oživí? Cviky totiž posilují energetický systém člověka, přesněji, harmonizuje čakry. Čakry jsou energetické dráhy v těle a znát je můžete také pod názvem „meridiány“. Tyto energetické dráhy je nutno udržovat v dobré kondici, jakmile se někde tento tok energie poruší nebo blokuje, následuje mnoho zdravotních potíží.

Tyto cviky působí také na žlázy s vnitřní sekrecí a hladinu hormonů. Pokud tyto orgány fungují dobře, má tělo také více energie. Známý je třeba příklad poruch funkce štítné žlázy, které se také vyznačují velkou únavou, případně náladovostí.

Pryč s dvojitou bradou!

Máte-li dvojitou bradu, slibuje vám cvičení její odstranění. Do zrcadla se prý na lepšího, jednořadého člověka můžete podívat již za tři měsíce po začátku cvičení. Nu což! Za pokus to stojí.

Zlepšení fyzičky

Kromě energetické vitalizace se samozřejmě nemůže popřít taky příznivý účinek fyzické aktivity jako takové. Prevence ztráty pevnosti kostí, ohebnosti kloubů, pružnosti páteře… Zpevní se vám také svalstvo, zploští se vám bříško, vyhnete se bolestem páteře a ztuhlosti kloubů a svalů, protože tyto jednoduché cviky jsou více či méně protahovací a uvolňovací.

Zlepší se vám celkové držení těla, rychleji probíhá metabolismus a zrychluje se také tok lymfy. Někteří dokonce tvrdí, že cvičení Pěti Tibeťanů je návykové a když si jednou zvyknete na ten báječný pocit při a po cvičení, nechcete už nikdy jinak.

Kombinace s běháním a zdravou výživou je ideální

Ideální je kombinovat toto ranní cvičení s dalšími aktivitami, které vám očistí tělo a nabijí vás energií. Ze všech dalších možných činností je ideální začít ještě běhat, nejlépe v přírodě a zlepšit svůj jídelníček, zařadit více zdravých potravin a bylinné čistící čaje.  Cvičení totiž svým účinkem podporuje detoxikační schopnost organismu a tak je škoda toho nevyužít. Naordinujte si také nějakou tu čistící kůru.

Lehoučký začátek je sympatický

Zpočátku stačí, když každý cvik budete provádět zhruba třikrát v jedné sérii. Na seznámení a opatrné přípravě těla to stačí. A samozřejmě platí, že cviky provádějte jenom do příjemných pocitů, nikoliv do bolesti nebo únavy. Pružnost a schopnosti těla se časem budou zlepšovat a jednou vystřihnete cviky jako z učebnice. Důležité je však cvičit každý den.

Jedno jediné vynechání v každém týdnu je ještě v normě, ale pokud byste cvičili jen občas, asi se přílišného blahodárného účinku nedočkáte. Prý to ale není složité – pokud pocítíte blahodárný účinek, rádi si ho každý den zopakujete.

Mohu potvrdit, že cvičení Pěti Tibeťanů je opravdu velmi příjemné a v podstatě i jednoduché a dá se naučit doma. Problém jako většina, je spíše ten čas…a odhodlání…

Již brzy si na femina.cz přečtete podrobnosti o cvicích Pěti Tibeťanů
3.7.2009 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist