Posiluješ? Zařaď do jídelníčku potraviny, které pomáhají při rýsování svalů

Chceš dosáhnout vytoužených křivek poctivým cvičením? Jako vhodní pomocníci se jeví tučné ryby, špenát, červená řepa nebo petržel. Na tenhle povolený gastronomický doping přísahají odborníci i sportovci!

rysovani-svalu-titul-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

I když je plavková sezona v plném proudu, ty na vavřínech neusínáš, ale pořád intenzivně pracuješ na své postavě? V pořádku. Určitě ale nezapomínej na to, že všechno se netočí jenom kolem opakovaného cvičení. I správný jídelníček je alfou i omegou úspěchu! A pokud toužíš po vypracovaných svalech, „pekáči buchet“ na břiše a pevném těle, vsaď na potraviny, které mají v tomhle směru dobrou pověst. Co tedy zařadit do jídelníčku?

Špenát, zelená pro sexy tvary

Špenát je vhodnou pochutinou v případě jakékoli diety, takže jeho konzumaci výživoví poradci jen doporučují. Ovšem ani lékaři a fitness nadšenci na tohoto zelenáče nedají dopustit, protože prokazatelně podporuje nárůst svalové hmoty a posiluje kosti. Zároveň blahodárně působí na kognitivní funkce, poskytuje prevenci před rakovinou a prospívá zraku. Nelze opomenout, že uvedená listová zelenina také pozitivně působí na metabolické funkce, zatímco reguluje škodlivý cholesterol a zachovává bezproblémové trávení.

Petržel jako neobyčejná rostlina

Máš ve zvyku dělat si smoothie nápoje, jelikož je to skvělý způsob, jak se osvěžit a ještě „natankovat“ prospěšné látky z ovoce i zeleniny? Pak se neboj do těchto zdravých drinků přidávat i petrželku. Často opomíjená aromatická bylina pocházející z jižní Evropy totiž kromě mnoha cenných živin obsahuje i aminokyselinu zvanou lysin, jež přímo souvisí s regenerací a tvorbou pojivových tkání šlach a chrupavek. Dlužno dodat, že petržel zvyšuje i obranyschopnost organismu, přičemž má schopnost prokrvovat pohlavní orgány, tudíž je považována za přírodní afrodiziakum.

Červená řepa dobíjí baterky

První záznamy o červené řepě jsou staré přibližně 3 000 let a pocházejí z oblasti Babylonie. Tehdy byla tato kořenová zelenina hojně využívána nejen jako potravina k jídlu, ale i zázračný lék. Stejný názor na věc má překvapivě i moderní věda, která červený poklad podrobila několika odborným studiím. Z těch mimo jiné vyplynulo, že řepná šťáva ovlivňuje i vytrvalost a fyzickou zdatnost, což se při posilování pochopitelně jenom hodí. Dle názoru expertů popíjení dvou šálků denně zvyšuje hladiny dusičnanů v krevní plazmě, díky čemuž dochází ke zlepšení vytrvalosti.

Tučné ryby? To je základ

Tučné ryby, jako jsou například sardinky, makrela nebo losos, nabízí neskromné množství protizánětlivých omega-3 mastných kyselin. K čemu je to dobré? Poznatky americké studie zveřejněné v magazínu Food & Fitness Journal sdělují, že lidé, kteří tyto kyseliny ze stravy přijímají pravidelně, mají vyšší úroveň svalové síly. Tedy alespoň ve srovnání s jedinci, co se jim vyhýbají. Aby toho nebylo málo, uvedené látky mají rovněž klíčový význam pro paměť a správnou činnost mozku. Souběžně podstatně snižují riziko kardiovaskulárních i chronických chorob, předchází obezitě a omezují pravděpodobnost diabetu. Omega-3 mastné kyseliny se uplatní také v boji proti akné, to jen kdyby náhodou…

Co na tyto fitness potraviny říkáš ty? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky. Můžeš se nám pochlubit i se svými dosavadními hubnoucími úspěchy!

Foto: Shutterstock.com

12.7.2019 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist