Běh už je nuda. Vyzkoušej parkour nebo free running

Konečně ses odhodlala, že uděláš něco pro své zdraví a štíhlou linii, ale počasí už moc venkovním sportům nepřeje a tak ti zůstává jen běh. Jenže ten už z dob tělocviku zrovna dvakrát nemusíš a navíc je to hrozná nuda? Zkus parkour nebo free running. Užiješ si běh s větrem o závod tak trošku jinak.

parkour-titul-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

S větrem o závod

Běh sám o sobě tě nikdy moc za srdce nechytil? Možná je to škoda, protože kromě toho, že díky němu získáš super fyzičku a postavu jako proutek, je také skvělým pomocníkem pro tvé zdraví. Díky běhu posílíš imunitu, nebudeš se muset bát onemocnění srdce ani civilizačních chorob a běh si poradí i s depresí. Pořád jsme tě nepřesvědčili? A co když k normálnímu běhu přidáš ještě nějaký ten trik, salto nebo přeskok? To zní dobře, co říkáš?

Svoboda pohybu

Přesně to je parkour a free running – sporty, které si získávají čím dál víc fanoušků. O co jde? Jednoduše řečeno při parkouru jde o to dostat se z bodu A do bodu B co nejrychleji a když si přitom dopomůžeš nějakým tím přeskokem přes zábradlí, zeď nebo jinou překážku, jedině dobře. Parkour ve své podstatě může být i způsobem sebeobrany – naučí tě zmizet co nejrychleji pronásledovatelům.

Oproti tomu při free runningu se z bodu A do bodu B dostáváš co nejefektivněji. Takže přidáš nějaké to salto, rondat, backflip nebo turn vault. Že nemáš nejmenší tušení, o čem je řeč, nebo tu správnou motivaci to zkusit? Možná tě nalákáme rozhovorem se dvěma mladými parkouristy – sedmnáctiletou Romanou Hladíkovou a dvacetiletým Tomášem Vyšohlídem.

Jak jste se k parkouru a skákání vůbec dostali?

Romana: Přes videa na youtube.

Tomáš: Kamarád mi ukázal video na youtube a přišel s tím, že bychom to mohli zkusit. Začali jsme trénovat a chytlo nás to. Odkoukávali jsme triky a zkoušeli je, pak jsme sami začali točit videa.

Jak dlouho se mu věnujete?

Romana: Čtyři a půl roku

Tomáš: Sedm let

Bereš parkour jako sport nebo spíš jako způsob sebeobrany?

Romana: Je to pro mne sport a tak trochu i styl života.

Tomáš: Parkour není obyčejný sport, je to životní styl a určitě i způsob sebeobrany. Zatím u nás nemáme takové podmínky jako v zahraničí a ani není parkour tak známý, takže na nás občas lidé koukají jako na vandaly, když běžíme ulicí a přeskakujeme zábradlí nebo zeď, ale pomalu se i u nás podmínky zlepšují.

Jaký nejlepší trik jste skočili a máte nějaký vysněný?

Romana: Nejlepší trik, co jsem skočila, nemůžu tak úplně určit, protože každou chvíli je pro mne nejtěžší něco jiného a moje hranice se pořád posouvají. Mým snem není jeden konkrétní skok, ale přála bych si dostat se na sportovní akademii zaměřenou i na parkour v Dánsku, nebo se skákáním procestovat co nejvíce míst.

Tomáš: Mám to stejně, každý nový a těžší trik, který ještě neumím, je pro mě výzvou a makám na něm tak dlouho, dokud se ho prostě nenaučím. Teď momentálně je to rondat double backflip

Myslíte, že to zvládne opravdu každý? A co byste doporučili těm, co by chtěli parkour nebo free running vyzkoušet?

Romana: Parkour zvládne opravdu každý, pokud ho to opravdu baví a má vůli si tvrdě jít za úspěchem. Začátečníkům bych doporučila začínat od základů a trénink prokládat i posilováním, nebo navštěvovat parkourové lekce.

Tomáš: Pokud bude chtít, zvládne ho úplně každý. Navíc dneska už jsou i možnosti, my jsme začínali tréninkem na trávě, skákali jsme do sena, do vody nebo do písku, o tréninkových halách jsme si mohli nechat jenom zdát. Dnes už jsou ve větších městech parádně vybavené parkourové haly, kde se trénuje úplně samo. Začátečníkům bych doporučil určitě navštívit nějakou tréninkovou halu nebo nějaký workshop, kde se mohou naučit základy pod vedením zkušených lektorů.

Ráda bys to vyzkoušela, ale pořád nějak nevíš, co si pod tím vším představit? Mrkni, jak skvěle to vše vypadá v podání Tomáše:

Tak co říkáš? Nalákali jsme tě nebo to není nic pro tebe? Napiš nám své názory nebo třeba i zkušenosti do diskuze.

Text: Petra Martišková

Foto: Shutterstock.com, archiv Romana Hladíková, archiv Tomáš Vyšohlíd

13.10.2017 10:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist