Nemluví se o nich, ale máme je. Problémy s hemeroidy

Toto téma je velmi citlivé a mnoho lidí o tom nemluví. Přesto postihují každého třetího člověka. Pokud cítíte nepříjemné svědění, bolest nebo krvácení z řitního otvoru, možná je máte i vy.

Co jsou to hemeroidy?

Hemeroidy nebo také zlaté žíly, má každý z nás. Sestávají se ze tří polštářků, které jsou umístěny na konci análního kanálu. Jsou velmi důležité, protože pomáhají při vyprazdňování a pomáhají také uzavírat řitní svěrač. Problémy mohou nastat, když se zvýší tlak na řitní svěrač, hemeroidy se zvětší a následuje svědění, bolest nebo krvácení při vyprazdňování.

Jaká je nejčastější příčina jejich vzniku?

Mezi nejběžnější příčiny vzniku zvětšení hemeroidů je zácpa. Při zácpě se střevní svalovina namáhá a tím dochází k tlaku na hemeroidy. Zácpa je způsobena nedostatkem vlákniny nebo nízkým příjmem tekutin. Další příčinou může být sedavé zaměstnání nebo nedostatek pohybu. Hemeroidy se mohou objevit i ze zapaření, tedy nošením džín, nevhodného spodního prádla nebo sezením na kožených materiálech.

článek

Jak jim nejlépe předcházet?

Jak už jsme se zmínili, nejčastějším problémem je zácpa, kterou způsobuje nedostatek vlákniny. Zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny, jako jsou jablka, hrušky, fazole a vařenou listovou zeleninu, kvůli rozpustné vláknině. Jezte více celozrnného chleba, neloupané rýže a ovsa. Zaměřte se na pitný režim a pijte alespoň dva litry čisté vody denně. V létě noste volnější oblečení, volte nejlépe bavlněné spodní prádlo.

Když už se objeví

Pokud pocítíte svědění a pálení, jde pravděpodobně o první příznak hemeroidů a rozhodně hned nemusíte běžet k lékaři na vyšetření. Zařaďte do jídelníčku více vlákniny a vyhýbejte se kořeněným a pálivým jídlům. Místo klasického toaletního papíru, používejte vlhčené ubrousky pro děti nebo se po vyprázdnění jděte vysprchovat, výhodu mají ti, kdo vlastní bidet. V lékárně si můžete  zakoupit mastičku s příměsí dubové kůry, která je proti hemeroidům velmi účinná. Můžete vyzkoušet i starý recept našich babiček: Vezměte jednu mrkev a nastrouhejte jí co nejjemněji, aby se z ní pustila i šťáva. Lehněte si na postel a položte pod sebe nejlépe ručník. Mrkvičku si přikládejte na konečník a nechte po nějakou dobu působit. Poté opláchněte.

Máte i vy problémy s hemeroidy? Po čem se vám nejčastěji objeví a jak je léčíte? Svěřte se nám v diskuzi.

Foto zdroj: profimedia.cz

17.3.2014 8:00| autor: Marie Vendelbergerová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist