Manželství pro a proti aneb Potřebujete mít papír na lásku?

„Papír pro mne vůbec nic neznamená,“ tvrdí pětatřicetiletá Klára. Už pět let miluje o pět let staršího muže, přesto na svatbu nemyslí. Důležité pro ni je, že vztah funguje a úřední posvěcení k němu nepotřebuje.

Ještě před třiceti lety bylo naprosto nemyslitelné, že by se k sobě sestěhoval nesezdaný pár. Ve společnosti by si na ně všichni ukazovali prstem. Důsledkem toho byla spousta manželství uzavíraná velmi mladými a v podstatě nezralými lidmi. Do manželství se přitom vrhaly s nadšením spíše ženy, právě ony cítily potřebu být pod ochranou manželské instituce. Vdané paní měly podle nich vyšší společenský status, daný jednoduše tím, že jsou ženou lékaře, učitele… Příliš mladí lidé si ale často pod vlivem první zamilovanosti vybrali protějšek, který se k nim moc nehodil, a cesta z chomoutu pak byla poměrně složitá. Na druhou stranu svobodné ženy budily podezření. Brát se tedy, nebo naopak nebrat? Jaké má manželství a soužití „na hromádce“ přednosti a nedostatky?

Stereotypu se stejně nevyhnete
Mýtus, že když se nevezmete, předejdete manželskému stereotypu, je nesmysl. Každý dlouhodobější vztah, ať už manželský či volný se dříve nebo později dostane do určitých stereotypních rituálů. Jde o to, aby to byly stereotypy, které vás těší nebo vám vyhovují, případně jste je alespoň ochotni akceptovat. Zkrátka nedělat si nic proti srsti. Ovšem v případě nesezdaného soužití může být určitá nejistota v podobě zadních vrátek vašeho partnera pro vás motivující – budete na sobě stále pracovat, abyste protějšek zaujala a neměl potřebu vás opustit. Tato nejistota je ovšem dvojsečná – rozhodnutí, že chci strávit s nějakým člověkem celý život, vyžaduje velkou sebekázeň, potlačení svého sobectví, a v tom je naopak motivujícím stavem manželství.

Manželství jako bezpečný přístav
„Máme s manželem určité rituály, které mi dávají jakousi jistotu, jsou pro mne ukotvením v uspěchaném světě,“ říká padesátiletá Jitka. „Když si vezmu, v jakém stresu jsem v zaměstnání, jsem ráda, že moje manželství si tak poklidně plyne. Jiná by se třeba na mém místě možná unudila, ale mně to vyhovuje,“ dodává na adresu svých každodenních stereotypů, které jsou pro ni bezpečným přístavem. Má v partnerovi jistotu, že s ní bude i ve chvílích, kdy přijdou problémy. A stereotyp se přece dá občas oživit, stačí vědět, jak na to.

[[related]]

Strach z rozvodu není argumentem
Silnějším důvodem proč se nebrat, může být strach z případného rozvodu. Pokud jde o rozchod, zbudou sice jizvy na duši, ale není třeba řešit oficiality. Z majetkových tahanic u rozvodu totiž vzniká noční můra pro všechny zúčastněné strany. Na druhou stranu i nesezdané páry spolu bydlí, něco si společně kupují, takže i ony mají společné peníze. Chcete-li od partnera odejít s čistým stolem, neměla byste s ním být nijak finančně svázaná, a to při společném soužití, i když jenom „na psí knížku“, dost dobře nejde. Většinou stejně dojde k výčitkám. Zatímco z volného vztahu jde kdykoli odejít, uzavřené manželství ale motivuje obě strany o jeho záchranu bojovat, samozřejmě pokud to má smysl.

Předmanželská smlouva pomůže
„Mám sice hodnou přítelkyni, ale znovu se ženit nechci. První manželka mě během manželství a při rozvodu oškubala tak, že už nikdy nechci nic podobného řešit,“ tvrdí realisticky osmačtyřicetiletý Marek a jeho názor prý nikdo a nic nezmění. Rozvodu se bojí, i když jinak chce se svojí přítelkyní zůstat. V pozadí strachu z rozvodu může být nejenom obava, že bude na všechno sám, ale hlavně, že přijde o majetek. Takové obavy posílené předchozími negativními zkušenostmi mohou hrát významnou roli. Cestou, jak zažehnat tyto pocity, je předmanželská smlouva. „Právě zkušenosti z předchozího manželství mne přiměly smlouvu sepsat, protože moje rodina restituovala rozsáhlé pozemky a o část z nich jsem při rozvodu přišel. Naštěstí moje druhá žena je rozumná, chápe moji situaci, takže to nebere jako projev mojí nedůvěry,“ říká pětapadesátiletý Milan.

Lepší varianta zatím neexistuje
Univerzální recept na to, jestli manželství ano nebo ne, pochopitelně neexistuje. Důležité je, že dnes už existuje možnost volby. I příbuzní už pochopili, že není nutné vběhnout do chomoutu hned v osmnácti letech a že všem prospěje studovat, cestovat a trochu si užívat a později už se srovnanými životními hodnotami zvážit všechna pro a proti.
Žádný papír vám sice lásku nezaručí, ale pokud žena i muž dodržují domluvená pravidla, disponují alespoň trochou tolerance, jsou zodpovědní a mají se rádi, pak lepší variantu soužití muže se ženou zatím ještě nikdo nevymyslel.

A co vy? Co si myslíte o manželství? Je to podle vás jenom přežitek z minulosti nebo má svoje místo i v 21. století?

Foto zdroj: profimedia.cz

13.3.2013 10:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist