Rady našich babiček nad zlato? Ne tak úplně.

Babičky jsou moudré ženy, o tom nikdo nepochybuje. Jejich radami se často řídíme, aniž bychom si to samy uvědomovaly. Někdy ale prostě pravdu nemají. Pojďme se podívat, kdy je dobré se poučit, a kdy si jít vlastní cestou.
Komu není rady…

…tomu není pomoci. Možná jste to také v době dospívání hojně slýchávala. Je celkem normální, že v určitém věku nemáme na něčí rady náladu, ani když jsou míněny dobře. V té době si myslíme, že víme všechno nejlépe. Nad slovy našich blízkých se začneme zamýšlet většinou později. Samozřejmě ne všechny názory a doporučení shledáme jako správné, ale často zjistíme, že ta naše babička měla v něčem přeci jenom pravdu. Bývá tomu tak okolo třicátého roku, no a o pár let později se můžeme už dokonce přistihnout, že její moudra předáváme dále.

Co babičky s oblibou říkávaly?
Každá měla určitě vlastní oblíbená přísloví a pořekadla. Existují ale takové věty, které jsme slýchaly téměř všechny. Jaké to jsou?

Sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná, najdou tě. Doba byla taková…, ale pokud bychom se radou řídily dnes, asi bychom příliš nepochodily. Nesmělost a introverze je v 21. století brána spíše jako přítěž. Takže nečekejme, že nás v koutě někdo najde. Nemusíme se sice vždy a všude stávat středem pozornosti, ale tuto radu hoďme za hlavu.

Líná huba – holé neštěstí. Na druhou stranu ale existovaly ženy, které se nebály se zeptat a zjistit si všechno, co potřebovaly. Spoléhaly prostě samy na sebe. A to je jedině dobře. Jestliže jste se s takovou poznámkou ke své osobě setkala, vezměte si ji k srdci, bude se vám hodit.

článek

Dočkej času jako husa klasu. Čas dříve plynul tak nějak pomaleji, nebo se nám to alespoň tak z dnešního pohledu jeví. Lidé ale určitě měli více trpělivosti, věděli, že všechno nemohou mít hned. Tohle rčení vás sice může rozčilovat, ale občas je dobré se podle něj řídit. Spousta věcí má opravdu svůj čas a v některých situacích není vhodné se unáhlovat. Takový výklad neuškodí.

Dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí. Brrrr, tak z takového poučování se nám občas mohou opravdu ježit chlupy po celém těle. Jenže co se týče domácnosti, měly to naše babičky v mnoha případech více pod kontrolou než my. Šetřivost je dobrá vlastnost, ale nesmí přesáhnout jistou mez. Zkusme si proto pořekadlo vztáhnout k tomu, že v dnešní době se v některých rodinách opravdu hodně plýtvá. Skákat přes plot samozřejmě nemusíme, ale třeba už nám nebude tahle rada tolik nesympatická.

Ranní ptáče dál doskáče. Ano, naše babičky byly čiperky. Nic jiného jim totiž většinou nezbývalo. Obzvláště na vesnici začínal život brzy ráno a končil, jakmile se začalo stmívat. Pokud jste „sova“, a babička vás ráno tahala z postele, budete mít nejspíš alergii vždy, když tuto větu uslyšíte. Ale pozor, úspěšní lidé opravdu často vstávají brzy, a když ne, tak alespoň dodržují pravidelnost. To znamená, že i o víkendu vylézají z peřin jako ve všední dny. Žádné přispávání!

článek

Kdy si jít pro radu?
Ať už se rozhodneme, že moudrost svých předků hodíme za hlavu, nebo se podle ní budeme řídit, jedno je jisté. Většina babiček má osvědčené tipy na péči o domácnost, při vaření či při různých nemocech. Tyhle zkušenosti se nabývají až časem a jsou léty prověřené. Dříve se ženy na různé „babské rady“ musely spolehnout. Nevěřte sice všemu, co se šustne, ale pokud chcete uklidit bez chemie, poradit při výběru nějaké bylinky nebo ohledně pečení nadýchaných buchet, můžete se většinou na babičku s klidem obrátit.

Co říkávala vaše babička, když jste byly malé? Měla nějaké oblíbené rčení? A poslechla jste jej, nebo vám nikdy k ničemu nebylo? Těšíme se na vaše vzpomínky!

Foto zdroj: profimedia.cz

6.8.2013 8:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist