Nejlepším lékem na zlomené srdce je sport, tvrdí vědci

Že cvičení je dobré jenom na hubnutí? Ale kdeže! Ti, kteří prolévají pot, se prý daleko lépe vzpamatovávají z milostných karambolů. Aktivní jedinci se ale také dožívají vyššího věku a lépe jim to myslí!

lek-na-rozchod-sport-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Smutnou pravdou je, že jen málokteré období nahrává rozchodům tolik jako začátek roku. Shodují se v tom vztahoví poradci, rozvodoví právníci i provozovatelé internetových seznamek, kteří si právě teď pochvalují rapidní nárůst nově zaregistrovaných uživatelů. Co z toho plyne? Zlomených srdcí bude až do příchodu jara víc než hub po dešti. Existuje na tuhle „diagnózu“ nějaká léčba? To je otázka, na kterou se konečně našla odpověď!

Objev, na který se dlouho čekalo

Není žádným tajemstvím, že milostný karambol jednomu způsobuje nejen psychické, ale i fyzické nepohodlí. Na tento fakt poukázalo již mnoho studií, přičemž ta poslední, provedená americkou Rutgersovou univerzitou se sídlem v New Jersey, přidala i vysvětlení, proč se to děje.

Podle místních expertů jde v podstatě o to, že odloučení dvou lidí okamžitě aktivuje jisté oblasti mozku spojené s fyzickou bolestí. Zatímco kdekdo v této nepříznivé situaci hledá útěchu v kilogramech zmrzliny, litrech vína nebo stovkách posmrkaných papírových kapesníků, úleva nepřichází. To se ale nedá říct o metodě, při níž místo slz proudem teče pot! O co jde?

Medicína na žal, co vážně zabírá

Poznatky nedávného amerického výzkumu, které cituje magazín Journal of Neuroscience, informují o tom, že jakákoli fyzická aktivita je báječným prostředkem, jak se s nenadálou životní situací elegantně poprat. Pohyb totiž stimuluje produkci chemických sloučenin, jež tlumí nejrůznější bolístky. To ale není všechno, neboť cvičení jako takové rovněž podporuje „výrobu“ šťastných hormonů neboli endorfinů, které navozují dobrou náladu, přičemž platí za zdroj pozitivní motivace. No vida, takže bacha, lékem na zlomené srdce vážně budou tepláky!

Mimochodem, důvodů, proč do nich skočit a trochu protáhnout své zlenivělé údy, je daleko víc. Jaké další výhody ti vlastně sport nabízí? Teď budeš možná hodně překvapená, jelikož spalováním kalorií to teprve začíná…

Přečti si také:

Recept na dlouhověkost i záruka lepší imunity

Jiný tým amerických vědců, tentokrát působících na Arizonské univerzitě, se na základě svého výzkumu domnívá, že „tělocvik“ zlepšuje myšlení, soustředění i kreativitu. Rovněž prý pomáhá regulovat krevní tlak i cholesterol, předchází diabetu, snižuje riziko osteoporózy a posiluje imunitu. Závěry studie uskutečněné Miamskou univerzitou zase naznačují, že pravidelný trénink souvisí i s dlouhověkostí, přičemž „omlazuje“ mozek. A to jako vážně!

„Hlava aktivních lidí je z dlouhodobého hlediska vždy v lepší kondici. Je to zřejmě proto, že pohyb zvyšuje průtok krve do mozku, funguje jako zprostředkovatel důležitých živin a navíc pomáhá odstraňovat nashromážděné toxiny,“ vysvětluje Clinton Wright, jeden z autorů výše zmíněné studie, který je za velkou louží uznávaným neurologem.

A co ty, věříš tomu, že sport může zmírnit bolest způsobenou rozchodem? Napiš nám svůj názor do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky. 

16.2.2023 7:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: health.arizona.edu/physical-activity, Journal of Neuroscience, journals.physiology.org

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist