Sportuj podle svého temperamentu

Také bys tak ráda začala dělat něco pro své zdraví a fyzičku a navíc ještě shodila nějaké to kilo, ale stále se ti nedaří najít sport, který by tě bavil? Možná nevybíráš správně. Měla bys totiž vybírat podle svého temperamentu. Takže jaký sport je nejlepší pro flegmatika, jaký pro sangvinika či cholerika a co bude bavit melancholika?

sport-temperament-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Taky se nadchneš vždycky pro to, co je nové a tak letíš s kámoškou na box, na zumbu a pak zase hned na aqua jógu, ale u ničeho pořádně nevydržíš? Není divu, sport bys totiž měla vybírat podle svého temperamentu. Pak tě bude bavit a vydržíš u něj mnohem déle než první dva tréninky. Jiný sport je vhodný pro flegmatika, jiný pro melancholika, jiný pro aktivního cholerika. A ke správnému tréninku patří také správný jídelníček, takže ti prozradíme i co bys měla jíst.

Flegmatik – Ideální sport: Kruhový trénink

Vlastnosti: pasivní, pečlivý, přemýšlivý, mírumilovný, ovládající se, spolehlivý, vyrovnaný, klidný

Pokud jsi flegmatik, pak víš, že veškeré změny jsou pro flegmatika velmi složité. Už jen vrhnout se do pravidelného cvičení je pro tebe velká výzva, kterou velmi dlouho zvažuješ. Ale protože jsi zároveň rozený vytrvalec, vyrovnanost a klid tě nakonec většinou dovedou k cíli. A jaké sporty se pro tebe hodí nejvíc? Rozhodně individuální, v kolektivních se moc dobře cítit nebudeš. Zkusit můžeš kruhový trénink, Power Plate, posilování, apod.

Jídlo pro flegmatika: tento temperament může být citově závislý na některých druzích potravin. „Strava by proto měla být pestrá, barevná, vzrušující, vizuálně příjemná a různorodá s prostorem pro oblíbené potraviny,“ říká Ing Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka Světa zdraví.

Cholerik – Ideální sport: Bojové sporty

Vlastnosti: urážlivý, neklidný, agresivní, vzrušivý, tvárný, impulzivní, optimistický, aktivní

Pokud jsi cholerik, pak víš, že potřebuješ svůj temperament spíš vybít, takže zapomeň na klidné sporty jako je jóga a vrhni se na bojové sporty. Vhodný je také běh nebo kondiční trénink. „Vhodné jsou sporty ve vysokém pásmu tepové frekvence až s dosahováním maximálních hodnot – v anaerobním pásmu. Je to zkrátka výkon na maximum, nutně prokládaný pauzami na vydýchání. Jako příklad můžeme uvést HIIT trénink, tabatu, fit box či tae-bo, posilování s adekvátní zátěží a podobně. Při těchto sportech se nespaluje tuk v průběhu lekce, ale jejich obrovský benefit je zvýšení bazálního metabolismu v rámci regenerace jeden až dva dny poté,“ vysvětluje Mgr. Hollerová.

Jídlo pro cholerika: Stravu vnímá jako nástroj k přežití. „Cholerici by se měli vyhýbat stimulantům jako je kofein nebo některé druhy bylinek. Je lepší je nahradit těmi, které jim přinesou užitek. Mezi ně patří např. sezónní ovoce, zelenina, teplé a husté polévky s kořenovou zeleninou, mořské plody, luštěniny, ryby a maso,“ doplňuje Ing. Bartolomějová.

Sangvinik – Ideální sport: Zumba

Vlastnosti: vůdčí, bezstarostný, živý, pohodový, citlivý, hovorný, otevřený, společenský

Jsi optimistická a stále usměvavá, odmítáš jít s proudem a často sleduješ svůj vlastní rytmus? Pak jsi typický sangvinik. Máš ráda společnost a jsi soutěživá, vhodné pro tebe budou všechny sporty, které se provozují v kolektivu. Zkusit můžeš aerobik, zumbu nebo spinning.

Jídlo pro sangvinika: Sangvinik by si měl nejlépe každý den dopřávat potraviny jako je třeba mangold, petržel, máta, koriandr, pažitka, hlávkový salát a další zelenou zeleninu. „Nejlepší jsou pro něj potraviny sezónní, které si může utrhnout přímo ze zahrady a sníst,“ říká nutriční specialistka.

Melancholik – Ideální sport: Jóga

Vlastnosti: tichý, nespolečenský, rezervovaný, pesimistický, střízlivý, rigidní, úzkostlivý, náladový

„Melancholik je hloubavý a tichý a nejvíce mu vyhovuje samota. Líbí se mu proto body&mind sporty jako je jóga, tai-či, pilates nebo také běh či chůze,“ říká trenérka Kateřina Hollerová.

Jídlo pro melancholika: Melancholici jsou citliví na kořeněná jídla a sladkosti. Právě sladkosti způsobují přibývání na váze a neefektivní fungování metabolismu a spalování. Zároveň je právě tady důležité dodržovat správný pitný režim, protože dehydratace může způsobit zpomalení trávení nebo zácpu. „Vhodná je tedy strava obsahující ovesné vločky, hnědou rýži, zeleninu a další potraviny s velkým obsahem vlákniny. Z jídelníčku by měly zmizet polotovary a zaměřit se spíše na vařenou a teplou stravu,“ říká závěrem Ing. Monika Bartolomějová.

Tak co říkáš, sedí to na tebe? Jaký sport vyhovuje tobě? Kdyby bylo na nás, tak bychom uzákonili jako olympijský sport gaučing.

Foto: Shutterstoc.com

27.1.2022 2:00| autor: Redakce z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist