Iontové nápoje. Má smysl je používat a které jsou kvalitní? Vyrob si ho sama!

V posledních letech se iontové nápoje staly oblíbenou součástí tréninků mnoha sportovců. Najdeš je téměř všude a spousta lidí je používá, ačkoliv pro ně nemají žádný velký přínos. Také tápeš? Tak se pojď podívat spolu s námi iontovým nápojům pod pokličku.

iontove-napoje-1-1100x618.png Zdroj: Shutterstock.com

Také ti ve spojení s iontovými nápoji skočí do hlavy celá řada otázek? Netušíš, jakým způsobem se od sebe nápoje liší, v čem spočívají jejich benefity, pro koho mají doopravdy tyto nápoje smysl? Poradíme ti a navíc ještě zjistíš, které jsou doopravdy kvalitní a taky pro tebe máme recept, jak si vyrobit svůj vlastní.

Kdy má jeho pití smysl?

Ačkoliv jsou iontové nápoje běžnou součástí fitness center, nemají v nich ale zase tak velké opodstatnění. Proč? Protože slouží k doplňování minerálních látek, zejména draslíku a sodíku, jenže během silového tréninku nedochází k tak razantnímu úbytku, aby bylo potřeba tyto látky okamžitě doplnit. Nápoje jsou určeny spíše pro dlouhotrvající aktivity, jako třeba když si půjdeš zaběhat nebo pojedeš někam na kole. Každopádně ve fitness centru ti nápoje nijak neuškodí, pokud díky nim dodržuješ pitný režim, tak je používej i nadále. Jediné, co je potřeba si hlídat, je množství sacharidů, které bývá do nápojů někdy přidáváno ve zbytečně velkém množství. Jednak to může narušovat čerpání energie z tuků a také tvůj celkový příjem energie.

Jaký tedy vybrat?

Základem iontových nápojů jsou dvě minerální látky – draslík a sodík. Často se může v těchto drincích vyskytovat i hořčík, takové bych osobně nedoporučil. Hořčík má spíše tlumivé účinky, a to se samo sebou k tréninku příliš nehodí.

Rozlišujeme několik druhů iontových nápojů, ty se dělí podle množství aktivních látek rozpuštěných v nápoji, v tomto případě minerálních látek. Čím větší obsah minerálních látek nápoj má, tím méně pak hydratuje tvůj organismus. Je tedy potřeba při náročném tréninku myslet i na další doplňování tekutin. Pro nejrychlejší doplnění tekutin během tréninku vyber vždy nápoj hypotonický. Příchuť si vyber podle sebe, z vlastní zkušenosti mohu říci, že je třeba zkoušet, než si najdeš to své.

Když držíš dietu…

Do svého tréninkového plánu můžeš zařadit iontové nápoje i v rámci diety, sáhni však po nízkoenergetických. Prodávají se nejčastěji v tabletkách nebo v prášku. Příprava je velmi jednoduchá, stačí promíchat s vodou. Obsahují nízký obsah sacharidů a jsou naopak dochuceny umělými sladidly, proto jsou taky nízkokalorické, zároveň to však nijak nebrání jejich plnému využití. Vhodné jsou pro aktivity nepřesahující jednu hodinu.

Když máš větší energetický výdej…

Z nápojů obsahujících větší množství sacharidů budou profitovat hlavně běžci, pokud budeš mít trénink delší než hodinu, tak je to pro tebe vhodná volba. Budeš v průběhu sportu doplňovat tekutiny, energii v podobě sacharidů a zároveň i minerální látky. Pokud jsi opravdový nadšenec do sportu a tvé tréninky přesahují 2 hodiny, tak sáhni po iontovém nápoji, kde je obsaženo více sacharidů, například glukóza a fruktóza.

Čtěte také:

Vyrob si iontový nápoj sama

Můžeš si samozřejmě koupit již hotový iontový nápoj nebo pokud chceš ušetřit peníze, si ho můžeš vyrobit sama, není to vůbec složité a celá příprava ti zabereme maximálně 5 minut! Jak na to?

Připrav si dostatečně velkou nádobu a nalej do ní litr vody. Smíchej ji s 2 g obyčejné soli a s 1/2 g draslíku, což odpovídá jednomu většímu citrónu nebo grapefruitu, ten stačí do vody vymačkat. Poslední ingrediencí bude 60 g řepného cukru. Vše se promíchá a je připraveno k užití.

A co ty? Máš nějakou zkušenost s iontovými nápoji? Napiš nám do diskuze. 

text: certifikovaný výživový poradce Dan Makoli, zdroj informací: ILIKUS, Zdeněk.: Výživa sportovců a sportovní výkon, ROUBÍK, Lukáš a kol.: Moderní výživa ve fitness a silových sportech foto-zdroj: shutterstock.com

 

15.7.2022 12:00| autor: Dan Makoli

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist