Mluví ti přátelé do vztahu? Podle nich je špatný? Jejich rady nemusí být vždy správné. Proč?

Máš skvělý vztah, ale jedno skřípe, ten tvůj se prostě nelíbí tvým přátelům. Taky se ti občas snaží kámošky vymluvit díru do hlavy s tím, jaký je ten tvůj hrozný a co bys měla na vašem vztahu změnit nebo ho dokonce ukončit? Tohle prostě lidi dělají, snaží se radit i tam, kde nikdo jejich radu nechce. Ale co s tím? Rozhodně se s nimi nijak nehádej, ale taky nedej na jejich rady, pokud to tak sama necítíš.

vztah-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Měj svou hlavu

Každý vztah je jiný a každý potřebuje něco jiného. Takže je logické, že tvoje kámoška bude kroutit hlavou nad tím, jak můžeš vydržet s někým, kdo chodí každý druhý den do hospody nebo vůbec nesportuje. A nasadí ti brouka do hlavy. Ale pokud to nevadí tobě, tak to neřeš. Jsi přeci ráda, že si chodí tak často posedět, protože miluješ samotu a dokážeš si volné večery užít po svém. A že nesportuje? No a co? Vždyť ty třeba taky nejsi úplně fanda do sportu, tak jsi ráda, že víkendy trávíte couráním po městě místo běháním po tenisovém kurtu. Tak neměň názor a nedovol kámošce, aby sis najednou začala myslet, jaký je ten tvůj nemožný.

Mlčeti zlato

Je jasné, že když to občas ve vztahu skřípe, potřebujeme se někomu svěřit. Takže tví kámoši vědí, jak ten tvůj jeden čas pokukoval po servírce ve vaší oblíbené kavárně, že neumí vařit a někdy je pěkně náladový. Ale když se mraky přeženou a vy se zase milujete jako na začátku, tak už se tolik nesvěřuješ, viď? Je to přirozené, když jsme totiž šťastní, tak nemáme tolik potřebu o tom mluvit, ale jakmile se objeví jeden malý problém, zburcujeme všechny okolo. Ale to je právě ta chyba! Svěřuj se jen jedné kámošce, které opravdu věříš, a o které víš, že má nadhled a je jí jasné, že když ses včera chtěla rozvádět, dnes už tomu může být jinak. A ostatním ani muk. Prostě praní špinavého prádla na veřejnosti se nevyplácí. Nebo opravdu chceš, aby si všichni mysleli, že máš nefunkční vztah? Možná si říkáš, že každý si někdy zanaříká, ale pokud od tebe slyší jen nářky nad tím, jaký je ten tvůj nepraktický, náladový a vzteklý, tak si velmi jednoduše udělají obrázek.

Bacha na kámoše! Třeba chtějí něco víc

A pak je tu kapitola „kámoši“. Nechceme tady rozebírat otázky ohledně toho, jestli přátelství mezi mužem a ženou existuje, ale jedno je jisté: velmi často se stává, že kámoši prostě cítí něco víc a hlavně chtějí něco víc. Takže pokud od tebe někdy uslyší, že je možnost, že bys byla opět volná, okamžitě se toho chytnou a tajně doufají, že si vybereš je. A třeba se pak stanou nesprávnými nebo dokonce falešnými rádci ve snaze tě od toho tvého odehnat.

Rada od nezadané kámošky? Pozor na závist!

A nemusí to být jen kámoši, co ti schválně namluví, abys vztah ukončila. I některé kámošky ti mohou lhát, a to z důvodu závisti. Prostě ony nikoho nemají a utápí se ve vzteku, že ty ano. Takže když před nimi naťukneš, že s tím svým už nespíš jako na začátku nebo že zapomněl na tvoje narozeniny, tak místo toho, aby tě povzbudily, že to se občas v dlouhodobém vztahu stává, hned malují čerta na zeď a jsou s tím okamžitě hotové. Prostě rozchod a tečka. Zkus se ale zamyslet nad tím, proč jsou tak radikální. Že by si přály tvůj rozchod?

Rada na základě vlastních zkušeností ne vždy pomůže

Ale aby to nevypadalo, že v každém vidíme jen to špatné, kámošky jsou prostě kámošky a většina z nich chce svou radou pomoci. Jenže i když je to myšleno v dobrém, může to ublížit. Prostě ne každý je odborník na mezilidské vztahy a navíc čerpá ze svých zkušeností, které jsou prostě nějak omezené. Jakmile před kámoškou zmíníš, že ten tvůj na tebe zvýšil hlas, tak hned za tím vidí domácí násilí, protože ona si jednou prošla peklem, kdy ji partner mlátil. Takže bacha na takové ty univerzální závěry typu „každý chlap podvede“ a „žádný vztah nemůže trvat věčně“. Prostě jsou to jen jejich zkušenosti, a i když to myslí dobře, nemusí jejich rada být dobrá.

Ty chceš od něj pryč, ale ostatní jsou proti

Občas se stane opak. Ty už chceš vztah ukončit, ale tvé okolí ti to rozmlouvá. Takže pořád donekonečna posloucháš, jak jste dokonalý pár, a že by byla škoda, kdybys to ukončila, popřípadě, že nikoho lepšího už nenajdeš. Ale tady opět platí rada, že jsi to jedině ty, kdo váš vztah zná nejlépe. Všichni okolo vidí jen jeho část, a pokud ti něco nevyhovuje tak moc, že už to chceš ukončit, tak to klidně udělej. Chodíš s ním ty nebo tví přátelé?

Zkušenosti čtenářek

Radka (37 let):Jednou jsem dala na radu své nejlepší kamarádky a vztah s tehdejším přítelem ukončila, jenže se ukázalo, že o něj má zájem ona. Dva týdny po našem rozchodu ho sbalila. Já tím přišla o iluze i kamarádku a dneska už se nikomu nesvěřuju a svoje vztahy si řeším sama. Když mám velkou krizi a nevím kudy kam, raději vyhledám nějakého odborníka. Kámošky mám jen na zábavu.“

Lenka (25 let):Tak to mně naopak kamarádky poradily dobře, já byla zaslepená láskou a nechtěla jsem vidět, jaký Petr doopravdy je. Dneska jsem ráda, že mi ho rozmluvily, mám úžasný vztah a jsem šťastná.“

Karolína (29 let): „Mně se jednou snažil rozmluvit vztah nejlepší kamarád. A přesně jak se tady píše, chtěl se mnou chodit on sám. Naštěstí jsem na to přišla včas a dodnes jsme spolu s partnerem, jen o kamaráda jsem přišla.“

Jaké máš zkušenosti ty? Mluví ti do vztahu tví přátelé? Nebo se s nimi o tom, jak to máš doma, raději nebavíš? A poslechla jsi někdy něčí radu a pak toho litovala? Napiš nám do diskuze.

foto-zdroj: shutterstock.com

18.12.2019 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist