Hodní hoši ztrácí na atraktivitě. Moderní ženy přitahují manipulátoři

Upoutal tvou pozornost sebevědomý chlapík, co z rukávu sype lichotky, vtipy, sex- appeal i pohotové argumenty? Pozor na to, může jít o strategii sobce s nečestnými úmysly! Jak by ti vztah s ním mohl uškodit?

vztahy-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Talentovaný pan Ripley, Gordon Gekko ze snímku Wall Street, Hannibal Lecter z Mlčení jehňátek nebo Teddy Daniels z Prokletého ostrova. Co mají tato jména společného? Větší i menší příznivci kinematografie vědí, že jde o známé filmové psychopaty, kteří na plátně excelovali díky své narušené osobnosti.

Nejeden divák pak při sledování uvedených děl několikrát zatajil dech, zatímco ho napadlo, jaké by to asi bylo potkat takového člověka tváří v tvář. Co by setkání doprovázelo? Kupodivu ne strach ani obava o vlastní život, ale erotické jiskření s pořádnou dávkou vášně! Tedy alespoň podle vědců, kteří tvrdí, že pro ženy jsou muži s psychopatickými znaky neodolatelně přitažliví.

Sociopatie jako výhoda? Šokující, ale trefné

Ojedinělá studie uskutečněná na kanadské Brock University, jejíž poznatky publikoval magazín Evolutionary Psychological Science, dává modernímu seznamování naprosto nový rozměr. Tamní experti do svého výzkumu zahrnuli celkem 46 příslušníků silnějšího pohlaví, přičemž s nimi natočili dvouminutová videa. V nich pak respondenti hovořili o tom, jak se většinou chovají na první schůzce, co očekávají od vztahu, popřípadě jaké vlastnosti u potenciálních partnerek preferují. Následně se podrobili psychologickým testům zaměřeným na jejich charakter, jež měl odhalit případné vady, deviace i antisociální poruchy.

Ve druhé fázi průzkumu tyto materiály hodnotilo 108 žen. Adeptky posuzovaly nejen obecnou atraktivitu zvěčněných dobrovolníků, ale i jejich důvěryhodnost, sebeprezentaci, osobní kouzlo a slovní projev. Finální analýza získaných dat přinesla poněkud zneklidňující fakta. Co překvapilo nejvíc?

Jsi sice nenormální, ale neskutečně sexy

Bezprostředně po nashromáždění potřebných informací vyšlo najevo, že nejlepšího hodnocení se dočkali pánové, kteří dosáhli nejvyššího skóre v osobnostních testech. Čím více měli dotyční psychopatických rysů, tím na něžné účastnice působili přitažlivěji! Teď se přímo nabízí otázka, jak se takový „zlý hoch“ vlastně projevuje. Co ho činí smyslným lákadlem, jemuž se jen stěží odolává?

Kdo si věří, ten je na koni

Psychopatičtí muži mají pro ženy neodolatelnou osobnost. Je to proto, že jsou mimořádně sebevědomí a přesně vědí, co v danou chvíli říct, aby upoutali pozornost. Svého kouzla většinou umí obratně využít tak, aby u svého okolí v co nejkratším čase vzbudili důvěru, touhu a vzrušení,“ vysvětluje spoluautor studie Kristopher Brazil, který je studentem na výše zmíněné univerzitě. Mladík zároveň dodává, že tito jedinci tak jednají s takřka sobeckým potěšením. V čem dalším ještě vynikají?

Lži, vytáčky a svalování viny na druhé

Zatímco sebejisté vystupování může být zprvu zajímavé a nesmírně lákavé, obecně vzato není člověk s poruchou osobnosti tím nejlepším protějškem. Podle serveru Psychology Today se zpravidla vyznačuje patologickým lhaním a manipulativním chováním. Také nikdy nepřizná chybu, jelikož vinu vždy svaluje na ostatní. Dále postrádá smysl pro empatii a odmítá chápat, nebo se vůbec zabývat emocemi druhých. Rovněž je pro něj typický narcismus a pocit nadřazenosti, přičemž se vlivem okolností dokáže rychle stylizovat i do role oběti, a to jen proto, aby dosáhl svého. Pod povrchem tedy nic moc partie…

A co ty, už ses někdy setkala s člověkem, který měl narušenou osobnost? Poděl se o své zkušenosti s námi, budeme se těšit na příspěvky v diskuzi!

foto-zdroj: shutterstock.com

2.12.2019 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist