Jak fungují diety, čeho je dobré se držet a čeho se naopak vyvarovat?

Na internetu a v diskuzních fórech se to informacemi o dietách jenom hemží. Která je nejlepší, po které nejvíc a nejrychleji zhubneš a k tomu dietní produkty, po nichž zázračně shodíš kila navíc. Ale jak je to ve skutečnosti? Zjistili jsme od výživového poradce.

dieta-1100x618.png Zdroj: Shutterstock.com

Diety opravdu nejsou žádná věda, jak se mnohdy tváří, je tu však několik věcí, které je třeba brát v potaz, ale neboj se, není to žádná věda.

Nikdy nechoď pod bazální metabolismus

Při vybírání diety je potřeba se držet několika zásad, přes které nikdy nejede vlak. Tou nejdůležitější je nikdy nechodit do kalorického deficitu, který je vyšší než hranice tvého bazálního metabolismu. Bazální metabolismus je hodnota, která udává, kolik energie potřebuješ k tomu, aby ti správně fungovalo tělo, respektive k tomu, aby nebyly ohroženy základní životní funkce, takže pokud půjdeš pod bazální metabolismus, tak si zbytečně ublížíš a navíc ohrožuješ i tvé běžné každodenní fungování. Mnohem hůře budeš zvládat běžné činnosti.

Ideální ale ani není pohybovat se jen lehce nad bazálním metabolismem. Dietu bys měla mít vždycky udělanou na míru. Při velkém deficitu sice můžeš rychle zhubnout, ale jakmile se vrátíš k původní stravě, přijde okamžitě jojo efekt a shozená kila nabereš  rychle zpátky, ve většině případů ještě nabereš i další kila navíc.

Která dieta je nejlepší?

K tomu , aby sis odpověděla na otázku, která dieta je nejlepší, nemusíš nijak dlouze lovit na internetu, ale jednoduše to bude ta, která bude vyhovovat tobě. Je jedno jestli to bude low fat, low carb, budeš se držet zásad vegetariánství, veganství nebo kombinací více z nich. Všechny diety fungují na stejném principu, a to je kalorický deficit. Než se do ní pustíš, mysli na to, že je potřeba, aby dieta byla vyvážená a ty jsi měla dostatečný příjem všech potřebných živin. Mnohem těžší na vyvážení bude třeba veganství.

Na co si dát pozor?

Možná tě zklamu, ale opravdu neexistuje jedna nejúčinnější dieta, jak je častokrát prezentováno. Dieta by měla být v první řadě udržitelná. Pokud si vybereš takovou, v  níž budou jídla, která ti nechutnají, nebo půjdeš lehce nad hranici bazálního metabolismu, bude pro tebe těžké ji dlouhodobě udržet a není to vůbec ideální.

Dobře vybírej i výživového poradce

K hubnutí nejsou potřeba žádné speciální produkty, postačí ti skutečně pouze vyvážený jídelníček. Výjimku tvoří vegetariánství nebo veganství, kdy je potřeba doplňovat některé z mikronutrientů. Ovšem pokud ti tvůj výživový poradce nebo nutriční terapeut bude při první schůzce nabízet své produkty, je jasné, že mu jde víc o svůj profit než o tvé hubnutí.

Další články autora:

Mají smysl pytlíkové diety?

Pytlíkové diety postrádají smysl. Proč? Nesplňují základní principy diety – nejsou individualizované, tedy připravené přímo danému člověku na míru, kalorický příjem je pro všechny, kteří si zakoupí dané produkty, stejný. Kašovitá strava zároveň nemá tak výrazný sytící efekt a přijímat veškeré látky synteticky není optimální ani z hlediska využitelnosti těchto látek.

Co s tím?

Je zbytečné hledat v hubnutí zázračné produkty a složitosti, doporučuji se držet základních bodů a tvá dieta bude účinná, zároveň ušetříš, protože nebudeš utrácet peníze za nepotřebné produkty.

Podtrženo, sečteno dieta by nikdy neměla jít pod hranici bazálního metabolismu a kalorie bys měla mít spočítány individuálně tobě na míru.

A jak to máš s hubnutím ty? Jaké diety jsi už vyzkoušela? Napiš nám své zkušenosti, těšíme se na příspěvky.

foto-zdroj: shuttertstock.com,  zdroj: výživový poradce Dan Makoli

29.4.2022 12:00| autor: Dan Makoli

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist