Populární mýty o výživě, které právě kolují světem. Nevěříš na ně i ty?

V dnešní internetové době dokážeme velmi rychle najít obrovské množství informací, což se jeví jako skvělá věc, ale ne vždycky je to pro nás dobré. Proč? Protože jako u všech ostatních odvětví i u výživy koluje celá řada nepravd a mýtů. Nevěříš některým i ty?

myty-o-vyzive-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Večer už žádné jídlo, potraviny s lepkem jsou nezdravé a ubližují nám, za cukrovku může vysoký příjem cukru… Také už jsi některou z těchto informací slyšela? A jsou skutečně pravdivé? Na to se právě teď podíváme.

Večer se nejvíc přibírá?

Překvapivě velké množství lidí si myslí, že pokud budou jíst večer, tak přiberou raketovou rychlostí kila navíc. Ovšem to není tak úplně pravda. Kdyby tomu tak bylo, tak lidé, kteří dělají noční práci, mají obrovskou nadváhu. O co tedy jde? Záleží čistě na kalorické bilanci daný den, týden. Jídlem před spaním si tak maximálně můžeš rozhodit svůj spánek. Pokud tělo bude trávit nějaké kaloricky hodnotné jídlo, tak nebude mít čas pořádně regenerovat. Přibírat ale budeš ve chvíli, kdy budeš mít větší kalorický příjem než výdej, a to v průběhu celého dne, nikoliv jen večer.

Kaloricky vydatná jídla nejsou zdravá?

To však není tak jednoduché. Je totiž rozdíl mezi kaloricky hodnotným jídlem a nutričně hodnotným jídlem. Jestliže bude jídlo nutričně hodnotné a zároveň kaloricky vydatné, tak to neznamená, že je nezdravé. Co si pod tím máš představit? Tak si dáme příklad – ořechové máslo vs. nugeta. Ořechové máslo má více kalorií, ale je vyrobeno z ořechů, které obsahují pro tělo vhodné tuky. Zatímco nugeta je z velké části tvořena pouze jednoduchými cukry. Možná tě to překvapí, ale kaloricky vydatnější je právě zdravější ořechové máslo. U těchto typů potravin je třeba dbát na velikost porce.

Existuje jedna špatná potravina nebo naopak super potravina?

Žádná potravina ti nebrání v hubnutí, ani ti žádná potravina nepomůže zázračně zhubnout. U každé potraviny, ať už je vhodná, či se pro hubnutí příliš nehodí, vždycky záleží na jejím množství. Když si za měsíc dopřeješ jednu čokoládu, tak se ti opravdu nic nestane. To stejné platí v případě Vánoc a rodinných oslav. Mnohem důležitější je, jak se stravuješ ty ostatní dny během roku. Pokud se tedy stravuješ celý rok zdravě, vyváženě a plnohodnotně, určitě ti nijak zásadně neublíží, když na oslavách nebo o Vánocích zhřešíš.

Bezlepkové potraviny jsou zdravější?

Ve chvíli, kdy člověk trpí celiakií, tak je jasné, že potraviny s lepkem pro něj nebudou v žádném případě vhodné. Pro zdravého jedince však není potravina s obsahem lepku žádným způsobem limitující či nějakým způsobem nezdravá. Tělo ho dokáže bez žádných větších problému zpracovat. Je tedy naprosto zbytečné se potravin s lepkem vzdávat.

Cukrovka je způsobena nadměrným příjmem cukru?

V populaci se vyskytují dva typy tohoto onemocnění, přičemž ten první je typ daný geneticky, jde o autoimunitní onemocnění a může se projevit v jakémkoliv věku. Ani odborníci netuší, proč imunitní systém útočí na své vlastní buňky, ale rozhodně to nemá nic společného s životním stylem. Tomuto typu cukrovky se tedy nelze vyhnout, ani snížením příjmu cukrů. Cukrovka druhého typu je velmi často spojována s obezitou. A právě tento typ diabetu můžeme ovlivnit preventivní úpravou našeho jídelníčku. Měli bychom vyřadit zejména druhotně zpracované potraviny a dát přednost potravinám v jejich nejpřirozenějším podobě a celkově změnit svůj jídelníček.

Jsou nějaké mýty, kterým jsi také věřila? A jak to máš se zdravou stravou ty? Žiješ podle zásad zdravého stravování, nebo si neumíš poručit a bez dortíků a čokolády se neobjedeš? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky. 

foto-zdroj: shutterstock.com

11.11.2021 2:00| autor: Dan Makoli

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist