Kofein. Jak prospívá a kdy už škodí?

Kofein naši předkové konzumovali ještě před počátkem našeho letopočtu, dnes je známo 60 rostlinných druhů, které obsahují kofein. Kromě toho ho dokážeme i syntetizovat. V současné době je každodenní součástí života většiny z nás, ať už ve formě ranní kávy, některých čajů, kofeinových kapslí a dalších… Jaké jsou benefity a jaké nežádoucí účinky? A víš, kolik ho který nápoj obsahuje?

kofein-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Kofein. Jak prospívá a kdy už škodí?

Většina z nás si bez ranní kávy neumí představit den. Milujeme její vůni a ta chuť, co se rozvine na jazyku… Není divu, že je tak návyková. Kofein v ní obsažený nám navodí příjemnou náladu a nakopne nás do nového dne. Kofein je prostě pro spoustu lidí záchrana. Ale tušíš, kdy jsou jeho účinky největší, kdy by ses mu měla vyhnout i jak jej dávkovat?

Benefity kofeinu

Kofein stimuluje centrální nervovou soustavu a tím oddaluje únavu, zlepšuje koncentraci, podporuje soustředění a zlepšuje fyzickou sílu i výkon a tak pomáhá i při sportovních výkonech. Je také prokázáno, že kofein napomáhá jako ochrana proti degenerativním onemocněním mozku. Pro věčné dietářky je jistě skvělou zprávou, že kofein zvyšuje spalování tuků v těle a zrychluje metabolismus.

Rozdíly ve vstřebávání

Pokud potřebuješ správně načasovat účinky kofeinu, aby ses třeba mohla plně soustředit na nějakou schůzku, zkoušku nebo potřebuješ podat sportovní výkon, pak bys měla vědět, že při popíjení budeš mít největší hladinu kofeinu v krvi 30 až 60 minut po konzumaci (to znamená, že bude nejvíce účinkovat). Kofeinové kapsle mají účinnost ještě o něco rychlejší. Nejrychleji se k účinkům kofeinu dostaneš po požití kofeinové žvýkačky, protože se vstřebává hned na ústní sliznici.

Dávkování

Množství konzumovaného kofeinu denně je zcela individuální záležitost. Záleží, kolik kofeinu jsi zvyklá konzumovat, pokud s tím teprve začínáš, určitě začni na nějakém menším množství. Podle odborníků je při dlouhodobém užívání kofeinu zdravé konzumovat maximálně 400 mg kofeinu denně, což je zhruba 4 až 5 espress. Zatímco jednorázová dávka kofeinu by neměla překročit hranici 200 mg. Pokud jsi zrovna těhotná, pak by neměla tvá denní dávka přesáhnout 200 mg kofeinu.

Jak je to s tolerancí kofeinu?

Tvoje tělo si na kofein postupně zvykne a pro stejnou stimulaci, jakou jsi měla před měsícem, budeš potřebovat vyšší množství kofeinu. Dokonce po delší době konzumování může dojít k toleranci, to znamená, že už ani vyšší dávkou nezískáš pozitivní účinky. Je to zcela normální a běžný proces, proto když už ti přijde, že na tebe kofein tolik nepůsobí a užíváš ho ve větším množství, tak ho prostě na chvíli vysaď. Ideální doba vysazení je měsíc. Kofeinové účinky pak budou zase větší již z menší dávky. Nepříjemné stádium, do kterého se můžeš dostat nadměrnou konzumací, je závislost. V této chvíli už dochází k abstinenčním příznakům a řadě dalších nežádoucích účinků.

Přečti si také:

Nežádoucí účinky

Jako stimulant má kofein také některé nežádoucí účinky. Jaké? Může zvyšovat dočasně tlak. Při konzumaci v pozdních hodinách může ovlivnit negativně tvůj spánek, snižuje vylučování melatoninu a kvůli tomu pak máš problémy usnout. A když už se ti usnout povede, kvalita tvého spánku nebude ideální.

Kde kofein najdeš?

Kofein v přirozené formě najdeš samozřejmě v kávových bobech, v listech čajovníků, velkým zdrojem kofeinu jsou také bobule guarany nebo cesmíny paraguayské. Kofein se nachází také ve fazolích a obsahují ho i některé rostliny, bývá na listech nebo plodech a má rostliny chránit před určitým druhem hmyzu.

Kolik kofeinu obsahují běžně dostupné nápoje?

  • plechovka coly – 24 mg
  • šálek zeleného čaje – 29 mg
  • šálek černého čaje – 47 mg
  • lžička rozpustné kávy – 30 mg
  • espresso – cca 80 mg
  • energetický nápoj – cca 80 mg

A jak jsi na tom s kofeinem ty? Nedokážeš si den bez něj představit, nebo ti nic neříká? A v jaké formě ho máš nejraději? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky.

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist