I muži mají své dny aneb Jak zvládnout chlapa v přechodu

Už delší dobu ve vás sílí pocit, že se s vaším stárnoucím partnerem něco děje. Je podrážděný, nemá chuť na sex a nejraději by zalezl někam do kouta. Neberte vinu na sebe, ale neházejte ji ani na jeho okolí. Je docela dobře možné, že vaši drahou polovičku postihlo něco, o čem se dosud vědci dosud přou, zda to vůbec existuje. Mužský přechod.

Kamarádka má pravdu

„Není s ním k vydržení,“ svěřuje se kamarádce pětačtyřicetiletá Jana. Mluví o svém o šest let starším manželovi. V posledních měsících si s ním dost užívá. Je otrávený, náladový, nechce se mu ven, nejraději by pořád seděl u televize. Zatímco dříve si užívali sexuálních hrátek i dvakrát do týdne, nyní je úspěch, když se něco děje alespoň jednou za čtrnáct dní. Nemocný ale není, nedávno se nechal donutit jít na pravidelnou lékařskou prohlídku a všechny testy byly v normě, jenom měl nižší hladinu testosteronu. Jana proto pořád přemýšlí, kde je chyba. „Karel určitě je v přechodu,“ konstatovala Mirka, když se jí konečně podařilo přerušit záplavu Janiných stížností. „V přechodu? Nesmysl, to je ženská záležitost,“ ohradila se Jana. Teprve po chvíli Mirčina vysvětlování si byla ochotna připustit, že její zkušenější kamarádka má nejspíš pravdu.

Pokles hormonů působí ztrátu libida

O mužském přechodu, andropauze, se nejenom nemluví tolik jako o přechodu ženském, ale navíc si až donedávna někteří lékaři nechtěli ani pořádně připustit, že vůbec existuje. Nedává o sobě totiž vědět tolik, jako přechod u žen. Zatímco příslušnice něžného pohlaví najednou přestanou menstruovat a hladina estrogenu u nich dramaticky poklesne, u mužů dochází k poklesu hladiny testosteronu postupně a někteří ji dokonce nemusí pocítit vůbec. Právě proto mužský přechod mnozí podceňují. Příznaky jsou přitom docela podobné jako u žen. Typická je náladovost, podrážděnost, může se objevit nadměrné pocení, přibývání na váze, únava. Obvyklý je pokles sexuální touhy, případně i erektilní dysfunkce.

článek

Pomoci se dá i přírodními prostředky

Co dělat? Především je třeba zjistit, zda jde skutečně o příznaky přechodu, což odhalí nízká hladina testosteronu v krevních testech. Podobné příznaky totiž mohou mít i další nemoci, například poruchy štítné žlázy. Takže, milé dámy, jedinou šancí, jak zjistit pravdu, je nahnat svého drahého k doktorovi, což často nebývá zrovna snadný úkol.

Následná léčba potom probíhá umělým dodáváním hladiny testosteronu. Hormon pomáhá utlumovat nepříjemné příznaky. Kromě toho se ale dají najít i další metody jak mužskému tělu v nelehké situaci pomoci například přírodními prostředky. Jedním z nich je zvýšený přísun omega 3 mastných kyselin formou ryb, zejména mořských. Dále nezapomenout na vitamín D a kyselinu listovou. Lykopen obsažený ve šťávě z rajských jablek podporuje prostatu. Jisté je, že my partnerky se neobejdeme bez velké dávky trpělivosti, tolerance a pochopení pro partnera. Ale tu my přece máme i jindy, ne?

A co vy, máte od svého partnera nebo ze svého okolí zkušenosti s mužem v přechodu?

Foto zdroj: profimedia.cz

23.1.2014 12:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist