Problémy se štítnou žlázou ohrožují budoucí maminky

Problémy spojené s funkcí štítné žlázy má stále více lidí. Následky při neléčení bývají vážné a neměly by se rozhodně podceňovat. Velký pozor by si měly dát především těhotné ženy. Při zanedbání může totiž špatná funkce štítné žlázy ovlivňovat vývoj miminka.

Štítná žláza je jeden z nejdůležitějších orgánů v těle, který potřebujeme pro správnou regulaci metabolismu. Patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí, to znamená, že své hormony vylučuje přímo do krve. Touto cestou se pak dostávají do celého organismu a umožňují jeho správný vývoj a činnost. Ovlivňuje rychlost látkové výměny, spotřebu kyslíku, růst a vývoj. Štítná žláza je nezbytně nutná pro zdravý vývoj člověka. Na nesprávnou funkci se léčí desítky tisíc lidí. Obvykle jde o hyperfunkci (nadměrnou funkci štítné žlázy nebo hypofunkci (sníženou funkci).

Štítná žláza hraje také významnou roli při schopnosti otěhotnění, průběhu těhotenství a porodu. Má velký vliv na psychický vývoj dítěte. Nejčastější problémy s otěhotněním vyvolává zejména hypofunkce, tedy snížená funkce štítné žlázy. Rovněž může docházet k předčasnému porodu, potratu a také k častějším porodům císařským řezem. Správná funkce štítné žlázy je klíčová pro zdravý růst a vývoj dítěte, zvláště jeho nervové soustavy. Hormony štítné žlázy totiž umožňují zdravý vývoj tkání a orgánů plodu. Nejdůležitějším obdobím jsou právě první tři měsíce těhotenství, kdy je plod nejzranitelnější a kdy se začínají vyvíjet jeho hlavní orgány.

článek

Je důležité nezanedbávat léčbu štítné žlázy

Zejména v těhotenství se totiž zvyšují nároky na funkci štítné žlázy. Mnoho žen se tak pro nedostatečnou léčbu stává v období početí rizikových, neboť trpí zejména nedostatkem jódu. Mimo těhotenství dokáže jejich štítná žláza vytvářet dostatek hormonů, ale už v počátku těhotenství může dojít k jejich nedostatku.

K čemu může vést nedostatek hormonů štítné žlázy v těhotenství?

Pokud matka trpí poruchou štítné žlázy (hypofunkcí) a neléčí ji, může negativně ovlivňovat duševní vývoj dítěte. Může mu v budoucnu způsobit problémy ve škole, jako nesoustředěnost a sníženou inteligenci.

K čemu vede nadbytek hormonů štítné žlázy v těhotenství?

Nadbytek (hyperfunkce) není tak častý jako jejich nedostatek, ale přesto se může vyskytnout. Nevede sice k ovlivnění inteligence, ale může vést ke špatnému růstu plodu a v závažnějších případech i k potratu nebo komplikacím při porodu.

článek

Jestliže spadáte do rizikové skupiny populace, která má problémy se štítnou žlázou, nezanedbávejte je! Berte pravidelně jód a hormony na štítnou žlázu. Snažte se mít také dostatečný přísun přírodního jódu. Ten se nejvíce vyskytuje v mořských rybách, vejcích, mléce a soli. Doporučený denní příjem se pohybuje mezi 150 až 200 mikrogramy. U těhotných žen by se měl příjem jódu zvyšit průměrně o 100 mikrogramů. Stravujte se zdravě, sportujte, nekuřte. Pokud jste obézní, snažte se před plánovaným těhotenstvím pár kilo zhubnout. Vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte je přece to nejdůležitější, co máte…

Foto zdroj: profimedia.cz

8.10.2013 8:00| autor: Daniela

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist