Deset tipů, jak se nenechat zničit od tchyně

Nevycházíš se svou tchyní? Mluví ti do vaření, neustále komentuje tvoji domácnost, má pocit, že neumíš vychovávat vaše děti a už vůbec se nedokážeš dost dobře postarat o jejího synáčka? Nenech si zničit manželství a stanov si jasná pravidla. Přinášíme ti deset zaručených tipů, jak s tchyní vyjít!

1. Svému muži teď vaříš ty

Na oběd přijde o půl hodiny dříve, aby ti mluvila do vaření a upozorňovala, že ona do svíčkové dává smetany dvě a vývar vaří poctivě bez pomoci bujonu. Tak ať si to tak dělá i nadále, ale tvoje domácnost je prostě tvoje domácnost a vaříš v ní ty. Nedopusť, aby ti do vaření krafala. Uvař jí kafíčko, posaď ji do křesla s časopisem nebo jí zapni nějakou telenovelu a doporuč jí, ať si odpočine po celém tom náročném týdnu.

2. Domácnost je tvoje a basta

Totéž platí o celé domácnosti. Je to tvůj domov a ty si ho uklidíš tak, jak nejlíp umíš. Že tchyně prach utírá dvakrát týdně, nádobí poctivě utírá a nenechává odkapat, je zcela její věc. Ty si to uděláš, jak chceš. Ale aby nebyl pořád jen oheň na střeše, vyslechni si její poznámky, řekni sebevědomě, že v tvé domácnosti se prostě nádobí neutírá, ale pokud ti chce poradit, tak nevíš, jak se zbavit mastnoty v mikrovlnce nebo jak na skvrny na koberci. Bude to krásný kompromis. Dáš jí najevo, že si ceníš jejích zkušeností, ale poslední slovo, jak vést domácnost, máš ty.

3. Na návštěvu ano, ne jako domů   

Nedopusť, aby tvoje tchyně chodila k vám domů, jako kdyby tam bydlela ona. Klidně ji pozvi na nedělení oběd, ale pak jí dej jasně najevo, že potřebuješ mít svůj klid. Chovej se k ní jako k návštěvě, to znamená přátelsky a vlídně, ale trochu s odstupem. Nedávej jí klíče. Pokud přijde v dobu, na kterou se nedomluvíte, neboj se jí říct, že se ti to nehodí. Mohlo by se totiž pak stát zvykem, že přijdeš domů a tam bude sedět tvoje tchyně a škrábat brambory.

4. Muž musí být na tvé straně, nůž na krk mu ale nedávej

Tvůj manžel by měl být na tvé straně. Přesto mu ale nedávej ultimáta, takové to „buď ona, nebo já“ je pro muže stresující. Pokud nastane nějaký problém, řešte ho společně, vy dva jste něco jako jednotka. Neříkej mu, co má dělat a že se musí rozhodnout pro tebe, ale zeptej se ho, co s tou maminkou budete dělat vy dva. Nevysmívej se mu, že je mamánek, spíše mu pomoz s tím, jak vymluvit mámě návrh, že s ním půjde koupit kalhoty.

5. I tchyně byla snachou

Máš pocit, že tvoje tchyně je jak vystřižená z vtípků, které o nich kolují? Zkus se na ni dívat z jiného úhlu. Ona totiž není jen tchyní, ale i matkou, ženou, manželkou, přítelkyní, dcerou. Nech si od svého muže vyprávět nějaké historky z dětství, zeptej se své tchýně na dobu, kdy ona sama byla čerstvou novomanželkou. Třeba zjistíš, že máte i něco společného a v lesčem ji pochopíš. Kromě té obávané tchyně, co ti do všeho kecá, je také člověk.

6. Řeč o vnoučatech rázně utni

Už tě štvou její dotazy o tom, kdy budete mít dítě? Víš, že se potají ptá tvého manžela, jestli nemáte nějaké intimní problémy? A připomíná ti až moc nápadně často, že ona rodila už ve dvaceti? Nenech se zviklat a už vůbec ne urážet. Jestli máš nějaký problém s početím nebo ne, není její věc. Ona si už dítě pořídila, a i když se může těšit na případná vnoučata, nerozhoduje o tom, kdy a jestli vůbec budou. Je to věc jen tvoje a tvého muže a jen s ním to taky rozebírej.

7. Nenech se kritizovat

Pokud máš pocit, že nejsi pro tchyni dost dobrá, ozvi se. Rozhodně nedopusť, aby tě neustále pomlouvala. Budeš se divit, jak v tomto případě přímá strategie pomůže. Narovinu, klidně přede všemi u rodinného stolu, se jí zeptej, co jí na tobě tolik vadí. Upřímně řekni, že ty si jí vážíš a vzhledem k tomu, že žiješ s jejím synem, očekáváš to samé od ní. Nemá smysl si někde pokoutně stěžovat kamarádkám u vína. Prostě jdi do přímého útoku.

8. Zbav se předsudků

Možná na její rady a pomoc reaguješ vznětlivě jen z toho důvodu, že ti je nabízí ona. Jasně, nic se nesmí přehánět. Pokud ti domů chodí třikrát týdně a poučuje o tom, jak máš vařit, a vyčítá ti časté návštěvy v restauracích, rázně zakroč. Ale třeba vystartuješ po každé její větě jen proto, že máš v sobě zakódované, že tchyně se automaticky rovná nepřítel. Zkus se zamyslet nad tím, jestli si ji nezaškatulkovala dříve, než si ji stihla poznat.

9. Respektuj ji

Nechceš, aby ti mluvila do toho, co máš dělat, jak vařit a jak se starat o dítě? Tak to nedělej ani ty jí, a pokud ti jedno odpoledne bude hlídat dítě, nedávej jí desítky rad o tom, jak na to. Vždyť ona vychovala tvého muže a zdá se, že dobře, jinak bys ho přeci nemilovala, ne? Opatrná bud i při obědě, na který vás pozvala. Prostě ona vaří na sádle celý život, tak jí nenuť olivový olej. Ten použij, až budeš na řadě s vařením ty.

10. I tchán dokáže potrápit

Sice jsou běžné vtípky o zlých a dotěrných tchýních, ale mnoho žen má problémy i s tchánem.  Většinou je to totiž muž, kdo vede rodinu a tak může mít pocit, že ji bude vést i v případě, že se jeho syn oženil. Nepřipomínej stále svému muži, že se svému otci musí konečně postavit, ale buď silná ty sama. Prostě se svému tchánovi postav ty. Tvůj muž potřebuje jen vidět, že to jde a určitě bude tvůj postoj následovat. Je to pro něj ale těžší, protože se svým otcem vyrůstal, a je zvyklý ho od malička poslouchat. Celé dětství se bál, co se stane, když neposlechne, proto mu ukaž, že se nestane nic hrozného.

A jaké zkušenosti s tchyní mají naše čtenářky?

„Když jsme se s Milošem brali, byli jsme příliš mladí na to, abychom měli něco našetřeného. Proto jsme bydleli u jeho rodičů v malém domku. Brzy po svatbě se nám narodila holčička, a tak jsem většinu času trávila doma s dítětem a se svou tchýní. Ona byla opravdu stará škola a tak mi pořád radila, jak mám kojit, jak uspávat a kdy s ní chodit ven. Mluvila opravdu do všeho, ale nejhorší bylo, že vždy začínala větou: ,Chci ti jen pomoci, mám vás všechny tak ráda…´, takže jsem byla za bestii já a s mým mužem jsme se často kvůli tomu hádali. Pomohla mi až jedna známá, která se specializuje na rodinné vztahy. Pozvala si mě k sobě na terapii a mně došlo, že můj muž musí stát při mně a že musím rychle jednat dřív, než mi tchýně zničí život. Našla jsem malý byt na okraji města, půjčila si od mých rodičů peníze, a protože jsem vyučená švadlena, sehnala jsem si nějakou práci na doma. Vše si pečlivě naplánovala a pak přišla za mužem už s jasným návrhem. Natolik ho překvapila moje síla, že mu došlo, jaký byl slaboch. Uběhlo pět let, stojíme na vlastních nohou a já cítím, jak mě můj manžel respektuje,“ popsala svůj příběh Ivana (29 let).

Se svou zkušeností se nám svěřila také čtenářka Martina (35 let), která nakonec o svého muže přišla. „Nemohla jsem mít děti, měla jsem to dokonce lékařsky potvrzené. Moje tchyně se svého syna pořád vyptávala, kdy konečně přijdou vnoučata, tak mu jednou ujely nervy a řekl, že nikdy, protože je mít nemůžeme. Od té doby jsem byla pro tchyni neplodná mrcha, co ničí jejímu synovi život. Namluvila mu, že si za to můžu sama, že bůhví, jestli to nemám z toho, že jsem před ním měla i jiné vztahy. Pak přišly na řadu rady, že děti manželství vždy stmelí, že my budeme vést osamělý, smutný život. Když jí muž oponoval, že si přeci děti můžeme adoptovat, začala s tím, že se nikdy neví, jaké geny ty děti budou mít, a vlastní krev je prostě vlastní krev. Dokonale ho zpracovala a dokonce mu začala dohazovat svou mladší kolegyni. A povedlo se jí to. Můj muž ode mě odešel a do roka se mu narodil syn s tou ženskou, co mu dohodila jeho matka. Pět let jsem s nikým nemohla navázat vztah, nenáviděla jsem všechny chlapy, i potencionální tchyně. Ale pak přišel zlom a já potkala muže, který je dokonalý nejen on sám, ale má i prima mámu. Takže to jde, všechny tchyně nejsou zlý, ale když na jednu takovou narazíte, zničí vás,“ varuje Martina.

Poněkud šťastnější příběh má Adriana (38 let). „My s mužem se tomu smějeme. Jeho maminka nám kecá do všeho a chodí k nám pod různými záminkami. Tak jsme razantní. Vím, že to zní možná tvrdě, ale tyhle typy ženských se nikdy neurazí doopravdy, jen to hrají, je to takové citové vydírání. Takže jsem k ní opravdu přísná a nenechám se od ní nijak ovládat. Mám pravidla. Pokud přinese něco, co nechci, klidně jí to vrátím. Vím, že za týden to zkusí znova s něčím jiným. Jestli přijde v dobu, kdy se mi to nehodí, řeknu jí to. A když má poznámky o tom, že si její syn špatně vybral, nekompromisně jí odpovím, že ona s tím nic nenadělá. Ale to se mě muž většinou zastane. Mám opravdu skvělého manžela,“ pochvaluje si Adéla a říká, že tchyně se zbytečně přeceňují.

A co ty? Natrefila jsi na dobrou tchyni nebo s ní bojuješ? Pokud ano, tak tě možná potěší naše galerie s vtípky na téma tchyně. 🙂

Foto zdroj: shutterstock.com, facebook.com

9.12.2016 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist