Svatba na dluh. Proč je to špatný nápad? Přinese ti to jen smůlu…

Co nevidět řekneš svému vyvolenému „ano“? Možná tě nemile překvapují veškeré výdaje, které jsou se svatbou spojené. Kde na to vzít a nekrást? Rozhodně si nepůjčuj, to je začátek konce! Vstupní investice ve formě dluhu se podepisuje na štěstí!

Asi každá nevěsta chce svůj velký den prožít jako v pohádce. Touží obléct princeznovské šaty i šperky, pohostit hosty vytříbeným jídlem a zatančit si pod taktovkou vyhlášené kapely. Nic proti takovému snu, otázkou však je, kam až jsou novomanželé ochotni zajít, aby si ho splnili. Půjčky na obřad jsou totiž stále vyhledávanější a málokdo domýšlí, jaké to může mít následky…

Když šampaňské teče proudem

Statistiky uvádí, že průměrná svatba ve Spojených státech stojí neuvěřitelných 30 tisíc dolarů, což je v přepočtu 760 tisíc korun. Jistě ti neuniklo slovo průměrná, takže tento vstup do manželství nepatří mezi kdovíjaké luxusní akce. Češi se v tomhle drží oproti Američanům hodně při zemi, ale i tak do sňatku investují dvojnásobek průměrné mzdy, takže něco kolem 50 tisíc korun. Na tom by ještě nebylo nic špatného, tedy kdyby páry sáhly do úspor a byly schopné zaplatit takovou částku v hotovosti. A v tom je právě ta potíž!

Jsem švorc, ale pojď si to užít

Z mezinárodního průzkumu totiž vyplývá, že celá polovina mladých snoubenců se kvůli vdavkám zadluží. A to jen proto, aby jejich perfektní den měl patřičnou úroveň! Proto o peníze neváhají žádat buď finanční instituce, nebo rodinu. Tak či tak, obě varianty nevěstí nic dobrého. Vlastně nahrávají nejhoršímu možnému scénáři budoucnosti. Jak to?

svatba-na-dluh-2.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Dnes se milujeme. Ale co zítra?

Poněkud skeptičtí vědci Andrew Francis a Hugo Mialon z univerzity Emory sídlící v americké Atlantě si dali za úkol zjistit, jestli má cena svatby nějaký vliv na budoucí rozvod. Materiál ke zkoumání jim poskytlo 3300 respondentů, kteří jim dovolili nahlédnout do svatebního alba, svědomí i bankovních účtů. Výsledek netradiční studie byl opravdovým šokem. Nejen pro zmíněné odborníky, ale i celý svět. Proč se vyplatí utáhnout si opasek a nemít „velké oči“?

Místo líbánek drsná realita

Při analýze závěrů se totiž zjistilo, že manželé, jejichž náklady na veselku se pohybují okolo 20 tisíc dolarů (cca půl milionu korun), mají o 35 procent vyšší šanci na rozvod. Na rozdíl od těch, co za ni utratí maximálně 8 tisíc dolarů (200 tisíc korun)! Překvapivé je i to, že všechno začíná už u prstýnků. 30 procentní šance na pozdější dělení majetku čeká ty, kteří je pořídí za průměrně 70 tisíc korun. Naproti tomu čím levnější, tím lepší.

Hýřil jsi? Tak plať!

Podle autorů průzkumu za narůstající rozvodovost mohou právě dluhy, které si snoubenci nasekají kvůli příliš okázalé slavnosti. Jak přijde doba splácení a horší finanční situace, dvojice se začínají hádat, nastupují výčitky, manželské poradny a bohužel i rozvodoví právníci. Pak už je jen otázkou času, kdy zazvoní zvonec a pohádky je konec! Tak tohle má vážně logiku, co říkáš? Jestli je na tvrzení vědců něco pravdy, když už svatba, tak rozhodně ne na dluh! Není od věci to pořádně promyslet, dokud je čas…

Co si o tom myslíš, mohou vypůjčené peníze na veselku zapříčinit rozvod? Napiš nám svůj názor do diskuze pod článkem. Za nás jde udělat svatba hezky i za pár korun. Mrkni do galerie, jak krásně si můžeš užít svatební den v duchu milovníků knih a výzdoba bude za hubičku.

Text: Lucie Feiková

Foto: Shutterstock.com, instagram.com, pinterest.com

6.4.2017 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist