Velký manuál pro nastávající nevěsty- svatební hostina a dary

Máš už termín svatby, konečně sis vybrala i z toho nepřeberného množství ty nejlepší šaty, vyřídila sis oznámení a všechny potřebné věci na úřadech a teď tě čeká plánování hostiny a vymýšlení darů. Máš pocit, že nevíš, kde začít a jaké menu by bylo nejlepší? Nezoufej, tady máš druhou část našeho velkého svatebního manuálu.

svatebni-hostina-titul-1100x618.jpgCelá galerie 15 Zdroj: profimedia.cz

Svatební dary

Ještě než se vrhneš do plánování svatební hostiny, zamysli se nad svatebními dary. Ty se totiž předávají zpravidla právě během svatebního hodování a pokud nechceš být nemile překvapena, měla bys i tuhle tradici trošku zorganizovat.  Není na škodu sestavit seznam darů, které byste rádi dostali, aby se ti pak nestalo, že se vám sejdou tři žehličky, pět kávovarů a osm vysavačů. Seznam klidně pošli svatebčanům, ať si vyberou, čím tě budou chtít podarovat.

Pokud využíváš služeb svatební koordinátorky, můžeš jí tento seznam předat, ona už si s ním jistě poradí. Další možností je využití jednoduché webové aplikace, kterých je na internetu celá řada, kam svůj seznam zadáš. Pokud máš domácnost vybavenou a na překvapení nejsi zrovna stavěná, neboj se navrhnout, aby vám namísto darů hosté dali peníze. Peníze se hodí naprosto vždy a předejde se tak trapným chvilkám ticha při rozbalování nevhodných dárků.

Abys měla kde dary rozbalit, je nutné nejprve hostinu uspořádat. Tak jdeme na to.

Svatební hostina

Vybrat svatební menu není v dnešní době vůbec žádná legrace. Kde jsou ty doby, kdy se podával hovězí vývar a potom svíčková. To už dávno neplatí nejen díky tomu, že se lidé stále více potýkají s nejrůznějšími alergiemi na jídlo. Je také důležité pamatovat na vegetariány a malé děti, které nejí kořeněná jídla. Nejprve tohle všechno zohledni a podle toho se rozhodni, zda bude jednotné menu pro každého svatebčana, či zda dáš svým hostům na výběr, na co mají chuť. Pokud budeš mít hostinu v restauraci, určitě ti rádi s výběrem menu poradí, mají už bohaté zkušenosti. Pokud chystáš zahradní oslavu a s ní spojené grilování, určitě nakup různé druhy mas a ryb, nezapomeň ani na zeleninu a nemůžeš nic zkazit.

Svatební dort

Svatební dort nesmí rozhodně chybět. Nejen že má zdobit svatební tabuli, ale samozřejmě by měl i skvěle chutnat. Při jeho výběru měj na paměti, v jakém měsíci se svatba koná. Pokud je váš velký den naplánován v nějakém horkém letním měsíci, zvol takový dort, který odolá vysokým teplotám, hodí se proto vybírat spíše lehké dorty s ovocem. Úžasně bude vypadat dort zdobený živými květy, zajímavé jsou poslední dobou velmi oblíbené cupcake dorty nebo dorty potažené marcipánem. Podívej se do naší galerie, najdeš tam opravdu úžasné kousky.

Svatební party

Když je rozkrojen dort, končí svatební hostina a plynule navazuje večerní party. Rozhodně zkus vymyslet takovou party, aby se o ní mluvilo ještě dlouhé roky po svatbě.  Může se konat na stejném místě jako svatební hostina, ale také někde jinde. Je třeba si uvědomit, že od desáté hodiny u nás platí na veřejných místech zákaz rušení nočního klidu. Je tedy dobré situovat místo večerní zábavy na takové místo, kde porušení tohoto zákazu nebude nikomu vadit. Večerní party je méně formální než svatební hostina. Tomu zpravidla odpovídá i oblečení hostů.

Novomanželé rádi pojímají večer už tak nějak neformálně, kdy bylo tradicím učiněno za dost a teď je čas na zábavu, takže většinou volí večerní grilování. Což tě bude nejen bavit, ale zároveň i ušetříš. Takový pečený čuník nejen že zasytí mnoho hladových strávníků, ale v přepočtu na jednotlivé porce vychází rozhodně levněji než večeře v restauraci nebo sushi. Ale to záleží na osobních preferencích. Obecně je ale určitě rozumné vybírat takové jídlo, které udělá za málo peněz hodně parády.

Oblíbený je v poslední době také tzv. sladký bar. Hostům můžeš připravit koutek s muffiny, cupcaky nebo sladkými jednohubkami. Jelikož večerní party už nebývá tak formální, můžeš se do výroby cukrátek směle pustit sama. Nebo ti určitě pomůže některá dobrá kamarádka. Velkou výhodou je, že domácí výroba určitě vychází podstatně levněji než profesionální služby.

Playlist podle tvého gusta

Hudba je nedílnou součástí každé svatby, ale je jen na tobě, jestli se rozhodneš pro živou kapelu, nebo pro DJ, který bude obsluhovat hudební aparaturu s tebou dodaným playlistem. Živá kapela určitě stojí nejvíce. A otázkou je, kdo z tvých hostů je natolik hudebně na výši, že to ocení. Pokud se vrhneš do tvorby playlistu, vybírej nejen songy, ke kterým máš ty nebo tvůj snoubenec vztah, ale i takové, které spolehlivě přivedou do varu vaše svatebčany.

Text: Alena Kubátová

Foto: Profimedia.cz, pinterest.com

26.5.2017 4:00| autor: Alena Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist