Antikoncepce? Kvůli ní se mohou páry i rozcházet!

Že antikoncepční tabletky jsou vyhledávanou prevencí těhotenství, ví zřejmě každý. Málokdo však zná i jejich temnou stránku. Hormonální složení totiž pořádně mění nejen ženské libido, ale také vkus na muže!

antikoncepce-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Z aktuálních statistik vyplývá, že ve většině rozvinutých zemí světa představují antikoncepční pilulky nejčastější metodu zabránění početí. K jejich popularitě bezesporu přispívá skutečnost, že jsou v lékařské profesi spojovány také s menším rizikem ovariálních cyst, pánevních zánětů nebo rakoviny. Jmenované tabletky zároveň pomáhají při léčbě akné a mírní menstruační bolesti, zatímco předchází migrénám. Tedy alespoň takový názor zastávají američtí odborníci z Pittsburské univerzity. Jenže jak je to s negativy? Poslední dobou se čile diskutuje o tom, že antikoncepcí mohou značně utrpět partnerské vztahy. V jakém slova smyslu?

Zlato, promiň. Dnes nemám náladu

Zmíněné malé tobolky vlivem svého složení podstatně snižují nejen šance na otěhotnění, ale i libido. Potvrzují to závěry četných studií, ze kterých vyplývá, že antikoncepce tlumí přirozené cyklické uvolňování pohlavních hormonů, a to včetně testosteronu, který se v omezené míře vytváří i v ženském těle. Tím se vytrácí sexuální apetit v období ovulace nebo před ní, což podle expertů pochopitelně narušuje funkční a uspokojivý milostný život, stejně jako svazek samotný. Ovšem kdo by si myslel, že tím vedlejší účinky tohoto ochranného prostředku končí, ten by se zmýlil na celé čáře…

Věci, o nichž se v příbalovém letáku nepíše

Jeden z posledních amerických výzkumů, jehož poznatky publikoval magazín Proceedings of the National Academy of Science, přináší téma k zamyšlení. Vědci do něj zahrnuli 118 sezdaných párů, přičemž se respondentů vyptávali na to, zda jsou v manželství spokojení. Důraz se kladl i na frekvenci fyzických projevů lásky, celkovou stabilitu soužití, harmonii či vzájemné porozumění. Výzkumníky zajímalo také to, jaké metody proti početí účastníci preferují, popřípadě jak dlouho je využívají v praxi. S analýzou dat pak na povrch vyplulo i takřka šokující odhalení.

Nějak se mi nelíbíš. Něco se sebou udělej!

Při rozboru získaných dat vyšlo najevo, že ženám, které po delší době hormonální pilulky vysadily, se jejich partner začal jevit jako neatraktivní. A to navzdory tomu, že tomu při seznámení bylo přesně naopak! Rovněž se zjistilo, že dotyčné, které s kulatými medikamenty začaly až po uzavření sňatku, byly méně spokojené v intimní oblasti. Tedy alespoň v porovnání s dobrovolnicemi, co farmaceutický vynález předcházející otěhotnění nikdy nekonzumovaly. Ty si absolutně na nic nestěžovaly. Jak je možné, že perorální léčivo mění lidský úsudek, přitažlivost manžela a vlastně i kvalitu vztahu?

Hormon jako dobrý sluha, ale zlý pán

Došli jsme k závěru, že vlivem užívání antikoncepce a mírného kolísání úrovně hormonu estrogenu ženy nekladou takový důraz na atraktivitu partnera, když si ho vybírají. Naopak těm, které s těmito pilulkami nemají žádné zkušenosti, záleží na vzhledu svého potenciálního protějšku mnohem víc. Je to dáno přírodou. Každá budoucí matka podvědomě hledá muže, u kterého je předpoklad hezkých a zdravých dětí,“ vysvětluje lékařka a autorka studie Michelle Russell, jež působí na Floridské státní univerzitě. Specialistka tak objasňuje, proč po vysazení prášků přestává být pro některé dámy jejich společník přitažlivý – a manželství uspokojivé.

A co ty, užíváš antikoncepční pilulky? Věříš, že mění vkus, když jde o muže? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky.

foto-zdroj: shutterstock.com

28.11.2019 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist