Bobří varlata, citron nebo výplach colou aneb Nejšílenější metody antikoncepce napříč časem

Spolknout pilulku, sáhnout po krabičce kondomů nebo použít nějaký spermicid? Snadná a dostupná antikoncepce pro všechny. Ale ne vždycky tomu tak bylo. Jak se chránili lidé v dobách dávno minulých? Někdy hodně kuriózně. Bobří varlata, citrón nebo výplach colou byli předchůdci dnešní ochrany před početím. Jak to fungovalo?

antikoncepce-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Vynalézavost lidí nezná hranic. A je to dobře, díky ní totiž světlo světa spatřily vynálezy, které dnes považujeme za samozřejmost. Ale některé metody jsou spíše kuriózní. Mezi takové patří i předchůdci dnešní antikoncepce. Jakým šílenostem lidé dříve věřili, že je ochrání před početím?

Citron jako spermicid

Citron coby antikoncepce není rozhodně žádnou novinkou, lidé ho používají už celá století a některé kmeny v Africe dokonce dodnes, nejvíce ho však proslavil asi nejslavnější svůdník světa – Casanova. O co šlo? Jednak se používala šťáva z citronu, která díky obsahu kyseliny citronové funguje jako spermicid, ale také si ženy zaváděly poloviny vydlabaného citronu jako mechanickou zábranu.

Bolehlav na varlata

Ani muži se nevyhnuli experimentům s antikoncepcí. Jednou z těch bláznivých byla třeba metoda, při níž si měl muž před sexem dopřát obklad varlat s jedovatým bolehlavem. Bolehlav byl v 18. století používán také jako lék při bakteriálních infekcích nebo syfilidě.

Trus z krokodýlů nebo prášek z bobřích varlat

Královna Kleopatra byla svými sexuálními hrátkami pověstná a je jasné, že i ona se chtěla chránit. Nechala si tedy od svých lékařů vyrobit takový, dalo by se říct, první spermicid. Kulička, která se před stykem vkládala do pochvy, obsahovala krokodýlí trus, sodu a med. Možná to zní šíleně, ale pozdější výzkumy ukázaly, že tahle metoda zase nebyla až tak mimo mísu. Krokodýlí trus totiž díky své kyselosti opravdu likviduje spermie. Kanaďané v 16. století zase věřili, že skvělou antikoncepcí je tinktura z bobřích varlat. Tahle metoda byla ale absolutně neúčinná.

Předchůdci kondomů

Mechanické zábrany byly vůbec ty nejoblíbenější a tak není divu, že se lidé snažili vymyslet cokoliv, co by zabránilo početí dítěte a zároveň nebránilo ve skvělém prožitku z postelových radovánek. Podle historiků se první zmínka o předchůdci dnešních kondomů datuje do doby před pěti tisíci lety, kdy se používal jako kondom kozí močový měchýř.  V 17. a 18. století se vyráběly ze střev ovcí, rybích měchýřů nebo z látek. Kromě ochrany před nechtěným těhotenstvím však sloužily první kondomy také jako ochrana proti obávané syfilidě.

Výplach coca colou a další šílenosti

Ještě v polovině minulého století panovaly prazvláštní mýty. V Americe třeba ženy ještě v padesátých letech věřily, že díky vaginálním výplachům pomocí coly, zlikvidují všechny spermie.  Dokonce to prý podložil odborný výzkum, naštěstí pro nás však přišly moderní metody antikoncepce. A čemu ještě lidé věřili? Ženy si měly po sexu vždy sednout na bobek a kýchnout. Všechny spermie tak byly vypuzeny ven z pochvy dřív, než stihly oplodnit vajíčko. Pomoci měly také dřepy, nebo výskoky. Konkubíny v Číně zase popíjely nápoje s příměsí rtuti. Je jasné, že většina těchto pokusů o ochranu skončila v lepším případě neplodností, v tom horším i otravou.

Metody, které opravdu fungovaly

Ale ne všechny metody byly šílené a nefunkční. Ve starověkém Egyptě se používaly antikoncepční čípky vyrobené z bavlněných vláken namočených ve směsi z datlí, medu a akáciových listů. Překvapivě tato metoda byla podle dnešních odborníků opravdu účinná. Vlákna sloužila jako mechanická zábrana pohybu spermií, med držel zábranu na místě a látky obsažené v akáciových listech zase zpomalují pohyb spermií.

Tak co říkáš? Asi jsi ráda za dnešní moderní medicínu a moderní způsoby antikoncepce, že?

Foto: Shutterstock.com

3.1.2019 6:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist