Femina.cz » Magazín » Wellness » Seknout se stresem

Seknout se stresem

Seknout se stresem

Magazín: Wellness | autor: Lenka Šimková | vydáno 18. 09. 2012

Bušení srdce, nevolnost, nespavost, pocení a svíravý pocit tam někde uvnitř – pozor, přichází „pan Stres“. Víte, jak nevítaného návštěvníka vyprovodit ze dveří?

S kým máme tu čest?
Nejobecněji se stres označuje jako reakce organismu na nadměrnou zátěž. V přírodě je pro zvířata velmi užitečný, jinak by v případě ohrožení života nepřežila. Ale proč obtěžuje nás, když lidem ve většině případů o holé přežití nejde? To je sice pravda, ale v dnešní společnosti jsme vystaveni jiným spouštěčům stresu: práce, škola, vztahy s blízkými, zdánlivý nebo skutečný nedostatek peněz, nezdravý životní styl, rozvody, ztráta zaměstnání a mnoho dalších.

Kdy prospívá a kdy škodí
V malé míře stres není škodlivý, naopak, může nás vybudit k větší aktivitě. Znám jedince, kteří nejlepších výsledků dosahují pod vlivem stresu. Bohužel, pokud přetrvává déle nebo jsme mu vystaveni příliš často, má neblahé účinky na naši psychiku i tělo. Může potom skončit například vleklou depresí, chronickou únavou, vážnými zdravotními problémy a celkově sníženou kvalitou života.

Věc pohledu
O stresu se také říká, že ho nevyvolávají ani tak vnější okolnosti, ale to, jak na ně my osobně nahlížíme. Kromě vyloženě traumatických událostí (vážná nemoc, smrt blízkého člověka apod.) je to pravda. Tuto skutečnost můžeme pozorovat ve svém okolí. Zatímco někdo si neláme hlavu s desítkami včas nezaplacených složek, druhý se stresuje kvůli jediné. Souvisí to samozřejmě částečně s naší povahou (více se bude stresovat cholerik než flegmatik), která nám byla dána do vínku.

Jak z toho ven?
Stresu se nezbavíme bez odstranění jeho příčin či alespoň snahy o to. Léky a další podpůrné přípravky jsou pouze berličkou, která může při tomto procesu pomáhat. Často se snažíme nepříjemné situace a vlivy ze života vytěsnit, popírat je či obcházet. Jediný efekt je, že se k nám vrátí jinudy a ve větší míře. Tudy cesta nevede. Proto je vždy nutné stanovit původ stresu a začít jej řešit.

V práci se snažit o racionální plánování úkolů, v osobním životě dbát na dobré vztahy s rodinou a udržovat vazby s přáteli. Neopomíjejte ani tělesnou schránku, alkohol, cigarety a nedostatek odpočinku jsou pravou rukou stresu. Naučte se také správně dýchat, možná se to zdá jako samozřejmost, ale vůbec to není tak jednoduché. Pokud se vám nedaří, nestyďte se zajít za odborníkem, mnohdy je těžké konkrétní příčinu stresu odhalit a pohled zvenčí v tom může jen pomoci.

Dnešní doba je opravdu hektická a nepodlehnout stresu dokáže jen málokdo. Patříte vy mezi ty šťastné?

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
14. 04. 2014 5333 belgium hermes0 (reakcí: 0)
03. 10. 2012 helenadon don (reakcí: 0)
28. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
27. 09. 2012 hanulka147 řešení (reakcí: 0)
21. 09. 2012 manislava stres (reakcí: 0)
20. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 1)
19. 09. 2012 Daniela76 Seknout se stresem (reakcí: 0)
19. 09. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
19. 09. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
19. 09. 2012 jerenika + (reakcí: 0)
18. 09. 2012 magic11 :-) (reakcí: 1)
18. 09. 2012 pepina . (reakcí: 3)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

28. 03. 2017 Horoskop Váhy

Dnešní den bude ve znamení oslav. Podaří se ti zdárně dotáhnout do konce projekt, potkáš se s dávno zapomenutou kamar... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist