Prokrastinace? Zbav se jí jednou provždy

Máš tendenci složité a nepříjemné věci stále dokola odkládat? Hledáš si důvody, proč to či ono zrovna teď nemůžeš udělat a dalších sto máš jako omluvu pro brouzdání na sítích? Pak máš problém s prokrastinací! Zbav se jí s námi jednou provždy.

prokrastinace-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Prokrastinace – odborný výraz pro neustálé a opakované odkládání něčeho na později. Což o to, z toho by si člověk hlavu nedělal. Ale taková prokrastinace může být pro tebe doslova pohromou – a to jak v osobním, tak především v pracovním životě.

Každý z nás má občas před sebou úkol, do kterého se mu vůbec nechce. A tak ho odkládáme a odkládáme až na ten nejzazší možný termín a doufáme, že se to nějak do té doby samo vyřeší. Jenže on se nejenomže sám neudělá, ale ani se ho neustálým odkládáním nezbavíš. Většinou to dopadne tak, že nám přeroste přes hlavu a neodevzdáme ho včas, nebo vůbec. Což pak znamená hněv šéfa v lepším případě a mínusové prémie v tom horším. Jak tomu předejít a nesklouzávat stále k onomu kouzelnému slůvku „později“, když je okolo stále tolik věcí, které tě rozptylují? Naučíme tě to!

Zbytečně se nestresuj

Stres ještě nikdy nikomu k lepším výkonům nepomohl. No dobře, existuje pár výjimek, které dělají pod stresem mnohem lépe, ale ty k nim určitě nepatříš. Takže zapomeň na stres a vezmi do ruky papír a tužku. Základem včasného splnění úkolu je totiž dobré plánování. Než se pustíš do samotného rozdělení úkolů na dílčí práce, nech si ho celý projít hlavou. Zaměř se na každou část, která tě čeká. Klidně si dej i celý den jen na přemýšlení, jak chceš úkol uchopit, kdy ho chceš mít hotový a jak. Nám třeba k přemýšlení úžasně pomáhá procházka parkem. Pokud jsi s časem na štíru, vystačíš si i s pohledem z okna. Popusť na chvilku uzdu své fantazii. Myšlenky ti začnou přicházet samy.

Dobře plánuj

Vše máš promyšleno, je čas dobře plánovat. Napiš si na papír jednotlivé části úkolu a ke každé si přidej termín, dokdy musíš mít hotovo. Nezačínej těmi nejlehčími činnostmi, ale hned zkraje se vrhni na tu nejtěžší. Ideální je začínat těžkými úkoly brzy ráno, dokud jsi odpočatá a máš skvělé nápady. Výkon s tím, jak postupuje pracovní doba, klesá, a to je pak čas na drobné úkoly a dodělávky. Každou hotovou práci si odškrtni. To ti dodá super pocit, že ti jde hezky od ruky a je jí méně.

Nenech se rušit

Pokud máš před sebou náročný úkol, na který potřebuješ klid, připrav na to i své okolí. Na dveře kanceláře si hoď cedulku nerušit, kolegům řekni, že s nimi vše probereš o pauze na oběd a vypni mobil a hlavně všechny sociální sítě. Nemusíš každých pět minut sledovat, co je nového na facebooku a fakt tě zrovna teď nemusí zajímat, že tvá kámoška se cítí vytočeně. Ty máš před sebou úkol, který musíš splnit. Tak do toho. Vše, co tě rozptyluje, odbourej a v klidu se zaměř na své povinnosti pěkně jednu za druhou.

Nastol pořádek

Pamatuješ legendární scénku z „Básníků“, kde každý sektor stolu měl své číslo a využití? Něco podobného si na svém pracovním stole udělej taky. Vytvoř si harmonické pracovní prostředí, kde se budeš dobře cítit a tím i tvá výkonnost bude mnohem lepší. Pokud budeš celý den lovit v bordelu papíry, budeš ztrácet zbytečně drahocenný čas.

Minipauzy jsou fajn

Dělej mezi prací malé pauzy – stačí 5 minut. Necháš myšlenky na chvilku odběhnout a pak se zase vrátíš zpátky k práci. Malé osvěžení ti přijde vhod. Dej si šálek čaje, kousek ovoce… Projdi se po místnosti, mrkni z okna, nadechni se čerstvého vzduchu na balkoně. Budeš osvěžená a další činnosti ti půjdou lépe od ruky. I když máš práce nad hlavu, jídlo neodbývej. Dopřej si čas na svačinu i oběd. Popovídej si přitom s kolegy, nebo si přečti noviny. Tvá mysl během té půl hodiny krásně zregeneruje, a pokud se nenacpeš svíčkové se sedmi knedlíky, pak ti to bude zase super myslet. Nepracuj u jídla, tvůj výkon by šel rapidně dolů a měla bys pocit, že vlastně nic jiného než práci nestíháš a to je špatně. Abys byla po celý den svěží, dodržuj pitný režim. Kávu si můžeš dát, ale raději sáhni po sklenici čisté vody s citrónem.

Přečti si také:

Postupnými kroky k cíli

Pokud si připravíš plán každého důležitého úkolu a budeš svůj harmonogram dodržovat, postupnými kroky se budeš přibližovat k cíli. Najednou zjistíš, že vlastně nepotřebuješ dvě hodiny kecat s kolegyněmi o posledním mejdanu, ani že tě nezajímají zprávy na internetu. Časem se naučíš vrhnout na práci, splnit si povinnosti a pak si dojít na to kafe. Možná pak budeš s úsměvem sledovat šílející kolegyně, které nebudou stíhat…

Co na to čtenářky?

Karla, 27 let, manažerka:

„Prokrastinace je mé druhé jméno. I když nás podnik pravidelně posílá na různá školení, kde nás učí si plánovat čas hezky minutu po minutě, jsem prostě hrozná. Nedokážu se přimět začít dělat věci postupně. Vždycky mám pocit, že času je dost a pak trávím v práci i celé noci. Ráda bych se to naučila, ale myslím, že mi to takto asi i vyhovuje. Pod tlakem se vybičuju k maximálním výkonům.“

Patricie, 35 let, redaktorka:

„Tak tenhle termín nemá v mém životě místo. Jasně, že občas taky koukám na sítích na blbosti, ale když mám před sebou nějakou práci, vždy se ji snažím udělat jako první. Pak mám zbytek dne volno a dost času na všechno to okolo. Naučila jsem se zapisovat si i sebevětší drobnost a pak si vše hezky odškrtávám a funguje to.“

A jak to máš ty? Je prokrastinace tvé druhé jméno, nebo ji vůbec neznáš? Napiš nám své zkušenosti do diskuze.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist