Zbav se stresu, nauč se umění meditace. S námi to půjde snadno!

Máš pocit, že se na tebe všechno valí a odpočinek je v nedohlednu? Jsi už zničená z každodenního shonu a potřebovala by sis zklidnit mysl? Vyzkoušej meditaci! Dokonale tě uklidní, uvolní a nabije energií tak, že jí budeš mít na rozdávání. Tady máš malý návod, jak na to!

Prostor pro sebe. Bez mobilu!

V první řadě si musíš zvolit vhodný prostor. Pokud ses rozhodla meditovat doma, zavři se do vyvětraného pokoje, vypni telefon a nenechej se nikým a ničím rušit. Půl hodina patří jen tobě, takže se ujisti, že ji opravdu máš a nečekáš za čtvrt hodiny návštěvu. Zapomeň na neumyté nádobí, špinavá okna a ponoř se jenom do sebe. Svět okolo tebe neexistuje. Opovaž se periferním viděním sledovat, jestli ti nepřišla nějaká zpráva na facebooku. Jsi jen ty a vesmírná energie. Nic mezi tím.

Meditační polštářek, hudba i oblečení

Nejlepší je meditovat v něčem pohodlném, doporučuje se mít na meditaci oblečení, které budeš mít jen na cvičení a poté se opět převlékneš do civilu. Neboj se do úboru investovat a rozhodně se neodbývej starými tepláky s tím, že tě přeci stejně nikdo nevidí. Meditace je o tom, aby ses cítila dobře. Ve vytahaných teplákách to nebude. Pořiď si i speciální meditační polštářek a meditační hudbu. Ponoř se do světa meditace se vším všudy.

Bacha na minulost či budoucnost

Tak a teď se pohodlně posaď. Pokud nemáš relaxační polštář, zkus klidně obyčejný, důležité je, aby páteř byla rovná. Poté si dej nohy do tureckého sedu, zavři oči a…. A nic. Prostě nemysli na nic. Možná si říkáš, co je na tom tak těžkého, ale lidskou myslí proudí nespočet myšlenek, a to zejména těch negativních. Zapomeň, co bylo včera, i to, co jsi dělala před pěti minutami, nemysli na zítřek, ani na to, že musíš ještě dnes poslat pět pracovních emailů, vyzvednout šaty z čistírny, objednat elektrikáře a už vůbec se netrap přemýšlením nad tím, co všechno je ve tvém životě špatně.

Jen ty a tvůj dech

Říkáš si, co máš tedy dělat? Prostě být. Během celého toho každodenního šrumu zapomínáme, že máme tělo, které dýchá. Pozoruj svůj dech, zklidni se a dýchej pomalu a všímej si, co se s tvým tělem děje. Nedýcháš jenom do plic, zkus poslat vzduch do různých koutů tvého těla. A uvědom si, co všechno máš, ruce, nohy, vlasy, postupně si v duchu projdi každou část tvého těla od paty až k hlavě.

Pro pokročilé

Až se naučíš základní meditaci, můžeš se posunout dál. Zkus složitější sed, tzv. lotosový, kdy pokrčenou nohu v úrovni kotníku dotlačíš až na úroveň třísel a poté to samé provedeš s druhou nohou. Tato pozice je ale opravdu náročná, předtím si určitě zahřej svaly třeba pomocí cviku Podzrav slunci. Meditačních cvičení je několik, nauč se například vizualizaci některé barvy, nebo si představuj, že plaveš v moři.

Hlídej si energii

Na konci meditace vyzkoušej zavírání čaker, jde o ochranné cvičení, prostě si svou energii uzavři. Tvoje energetické centrum se totiž během duchovního cvičení přirozeně otevře a je potřeba jej opět zavřít, abys jej uchránila od lidí, co vysávají energii. Na to je nejlepší představa, že ležíš ve spacáku a jsi celá chráněná silnou modrou energií.

Neboj se skupinové meditace

Neumíš se uvolnit, mobil jsi nevypnula, protože čekáš důležitý hovor a z koupelny slyšíš zvuk pračky? Zkus skupinovou meditaci. Pokud nemáš s tímto cvičením zkušenosti, přihlas se do začátečníků a neboj se ptát. Rozhodně nepředstírej, jak sis krásně zameditovala jenom proto, že všem okolo to přeci tak krásně jde. Skupinová meditace má větší efekt právě proto, že jsou všichni na stejné vlně, takže se neboj říct, že si tu vlnu zatím nenašla.

A co ty? Vyzkoušela jsi už meditaci? Nebo si dopřáváš relax jinak? Napiš nám své tipy na uvolnění do diskuze.

Foto zdroj: shutterstock.com

26.4.2016 6:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist