Hořčík je považován za antistresový minerál

Hořčík čili magnesium je považován za minerál proti stresu. Nedostatek tohoto minerálu se totiž v našem těle dokáže projevovat formou různě intenzivních příznaků, jako jsou úzkost, nervozita, závrať i nedostatek koncentrace.

Hořčík je čtvrtým nejhojnějším minerálem v našem těle. Běžně jej přijímáme z rostlinné stravy, a přesto až třetina populace trpí jeho nedostatkem. Magnézium se v našem těle podílí na více než 350 metabolických procesech a mimo jiné je důležité pro správné fungování naší nervové soustavy a k udržení normální psychické činnosti. Hořčík rovněž přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Nedostatek hořčíku se mnohdy projeví právě formou různých nervových příznaků. Trápí vás neodůvodněná úzkost v situacích, které jste dříve běžně zvládala? Trpíte nervozitou nebo závratěmi? Nejste schopna se koncentrovat? Za tyto stresové projevy může pravděpodobně nedostatek hořčíku ve vašem organismu.

Lidské tělo průměrného 70kilogramového člověka obsahuje 25 až 35 g hořčíku. Denní příjem nesportujícího jedince by měl být 375 mg magnézia denně. Pokud je však naše tělo ve stresu, sportujeme nebo jsme těhotné, potřebujeme toto denní přijaté množství zvýšit. Sportujícím ženám se doporučuje zvýšit příjem na 400 až 1000 mg podle toho, s jakou intenzitou se sportu věnujeme. V těhotenství množství magnézia v těle klesá až o 10 %, a proto gynekologové doporučují přidat do stravy hořčík jako doplněk stravy. A při stresu je zvýšená potřeba hořčíku ještě markantnější. 

Jste ve stresu? Příčinou bývá nedostatek hořčíku

Stres se dnes stal téměř běžnou součástí našeho života a málokterá z nás nejspíš řekne, že jí se netýká. Avšak to, že nás na každém kroku doprovází, rozhodně neznamená, že se s ním máme smířit. Jen těžko ovlivníme každodenní stresy, které se na nás valí v práci, ve škole nebo doma a v rodině. Život přináší radosti i starosti a z nich pak plynou i mnohé stresující situace. Avšak napadlo by vás, že příčiny stresu mohou být způsobeny i tím, že nám v těle chybí jeden z důležitých minerálů? Tím je právě hořčík, známý jako magnesium.

Následujte potřeby svého těla, a to i pokud jde o hořčík.

Stres z nás dokáže hořčík téměř vysát

Berte to jako nadsázku, ale na lehkou váhu to rozhodně neberte! Nejenže hořčík funguje jako jakási prevence před tím, abychom se do stresu vůbec nedostaly, ale když už ve stresu jsme, naše tělo začne výrazněji hořčík spotřebovávat. Vyšší spotřeba magnézia souvisí s větší fyzickou, ale i psychickou námahou. Tou je i stres. Bylo zjištěno, že spotřeba hořčíku při stresu je až dvacetinásobně vyšší, než když jsme v psychické pohodě. 

Kdy ještě nedostatek hořčíku ovlivní naši psychickou pohodu? Pozor na diety! Nevyvážená strava, ale i nevhodné stravování při sportu nás obírá o hořčík. Víte, že nedostatek hořčíku ovlivňuje negativně srdeční rytmus nebo způsobuje křeče, zejména při aktivním pohybu, z důvodu narušení elektrolytické rovnováhy? To jsou další symptomy chybějícího hořčíku, které nám nepřidají nejen na fyzické, ale ani na psychické pohodě.

Dostatek hořčíku pomáhá udržet naše tělo odolnější vůči stresu. Myslet je třeba i na to, že pokud už ve stresu jsme, naše tělo po hořčíku „hladoví“ ještě více.

K životu bez stresu vede potrava bohatá na hořčík, ne vždy však stačí

Potraviny bohaté na hořčík nám v prevenci proti stresu dokážou z velké části pomoci. Je však důležité, abychom se nevyhýbaly luštěninám, jako jsou sója, čočka, fazole, hrách, ale například i arašídy. Důležité je do denního jídelníčku přidat ořechy (kešu, para a další), semínka (např. piniová), mák, ale i jáhly nebo kakao. Výborným zdrojem hořčíku jsou pšeničné klíčky, jako i další „zelené“ potraviny. Hořčík se totiž přirozeně nachází v chlorofylu zelených rostlin. Mimo rostlinnou stravu lze magnézium získat například z mořské soli nebo z plodů moře.

Ani dostatečný příjem těchto potravin však nemusí znamenat, že je náš příjem hořčíku dostatečný. Skutečný obsah hořčíku v jednotlivých potravinách a porcích neznáme. Navíc z řady výzkumů plyne, že z důvodu změn technologií pěstování a zpracování potravin množství hořčíku v potravinách klesá. Optimální je proto doplnit hořčík v podobě vhodného doplňku stravy s rychlou a účinnou vstřebatelností. A to zejména, pokud jsme ve stresu, sportujeme nebo jsme těhotné.

Znáte potraviny bohaté na hořčík? Pravdou bohužel je, že ani jejich dostatečný příjem nemusí uspokojit naši potřebu příjmu hořčíku.

Potřebujete doplnit hořčík rychle? Dejte si ho v tekuté formě! 

Účinnou a rychlou vstřebatelnost hořčíku zaručí hořčík v tekuté podobě, jakým je přípravek Floradix® Magnesium. Díky svému složení z ovocných koncentrátů, manga, hrušek, ananasu, meruněk a medu vám bude určitě chutnat. K lepšímu trávení přispějí obsažené bylinky – heřmánek a fenykl. Floradix® Magnesium neobsahuje alkohol, barviva ani konzervanty. Hodí se pro děti od tří let, pro těhotné i kojící maminky.

Ne každý doplněk stravy je zárukou rychlé a účinné vstřebatelnosti. Floradix® Magnesium je dobře vstřebatelný přípravek v tekuté podobě. Obsahuje účinný hořčík.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o.

17.10.2016 12:00| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist