Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Strom života

Recenze: Strom života

Recenze: Strom života

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 21. 07. 2011

Hluboké mistrovské dílo, nebo nabubřelý blábol? Novinka Brada Pitta od uznávané americké režisérské legendy se stává nejkontroverznějším filmem roku. Jedny nutí odcházet ze sálu, druhé nadšeně tleskat. Svůj názor na „artový Avatar“ si můžete od tohoto týdne udělat i vy.

Největší skandál sice v Cannes vyvolal Lars von Trier a jeho výroky, interpretované jako sympatie k Hitlerovi. Ve stínu vzrušené kontroverze, kterou u publika vyvolává vítěz stejného festivalu Strom života, ale Trierovy věty i jeho Melancholia dneska už zapadá. Strom života je film nestřídmých ambicí. Filozofický traktát o starostlivé matce-Zemi a hněvivém octi-Bohu, v němž se zrod a smrt v jedné rodině zrcadlí v evoluci a vyhynutí dinosaurů. Tedy žádné běžné romantické drama s Bradem Pittem.

On, miláček veřejnosti a hvězda, která na tento film přitáhne i lidi, kteří nic takového neviděli a možná ani nechtěli vidět, tu hraje vznětlivého otce tří synů, kteří nikdy neví, jestli je táta hodlá obejmout nebo uhodit. Z jednoho vyroste Sean Penn mučený vzpomínkami, druhý v 19ti letech zemře (čímž film začíná), třetí tam je jenom do počtu. Který je který, můžete hádat a na konci se dozvíte. Malick ovšem nikdy moc nevysvětloval a ve Stromu života jeho meditační technika volných asociací dosáhla vrcholu. Možná proto, že i režisérovi kdysi zemřel bratr, a tenhle film je pro něj velmi osobní.


Právě kvůli stylu volných asociací a útržků film nemá žádný lineární příběh a jeho působení na diváky je tak individuální. Záleží mimo jiné i na vašem přístupu ke světu, postoji ke křesťanství, znalosti bible, především příběhu Joba, nebo znalosti Malickových předchozích filmů. Jeho typické znaky, procházení v obilí, stromy snímané zespodu, příroda jako další postava, elegická nálada, klasická hudba, nechybí. Jen je tu doprovází i filozofování znějící jako fráze, kamera rozlítaná ve vzduchu tak moc, až se z ní točí hlava, a poselství, o němž můžete debatovat a číst si na internetu do nekonečna. Pokud film rovnou neodmítnete jako namyšlenou náboženskou kázající báseň a neodejdete už v okamžiku, kdy před kamerou procupitají digitální dinosauři.

Já osobně mám předchozí Malickovy filmy moc ráda, především ten poslední Nový svět o Pocahontas, právě pro jejich básnivou obrazovou podmanivost, emocionální sílu a nenásilné rozjímání o odcizení člověka přírodě. Strom života už byl ale na mě moc. A smysl života mi stejně nevysvětlil.

Co se mi líbilo:
Malickova zatvrzelá nekonvenčnost
hudba, i ona Smetanova Vltava, ačkoliv je pro české publikum nezvyklé slyšet ji v americkém filmu
Jessica Chastain v roli láskyplné matky
odvaha Brada Pitta hrát v něčem takovém

Co mi vadilo:
nestřídmé a nesoudné ambice obsáhnout příliš mnoho
tezovitost vnitřních monologů
rozmluvy s křesťanským bohem
kamera způsobující závrať
délka přes dvě hodiny
digitální dinosauři, kteří působ spíš směšně
závěrečné smíření se vším na pláži

The Tree of Life, USA 2011, 138 minut. Režie Terrence Malick, hrají Brad Pitt, Jessica Chastain, Hunter McCracken, Laramie Eppler, Sean Penn, Tye Sheridan, Fiona Shaw. Premiéra 21. 7. 2011.

Hodnocení: 40 %

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
27. 05. 2012 Michal Rusek Vynikající film (reakcí: 0)
27. 10. 2011 David Neskutečné... (reakcí: 0)
08. 08. 2011 Lafik - (reakcí: 0)
27. 07. 2011 kralicek film (reakcí: 0)
24. 07. 2011 Lucinka93 film (reakcí: 0)
23. 07. 2011 M. Strom života (reakcí: 0)
22. 07. 2011 MARSYZ Strom života (reakcí: 0)
22. 07. 2011 doublefantasy podle recenze (reakcí: 0)
22. 07. 2011 Teik těším se (reakcí: 0)
21. 07. 2011 ladouch - (reakcí: 0)
21. 07. 2011 Celgil strom života (reakcí: 0)
21. 07. 2011 fericire Brad Pitt (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

21. 10. 2016 Horoskop Váhy

Odbýváš se nezdravou stravou, obědy řešíš fastfoody a večer nevíš, co bys snědla. Je jasné, že to začínáš pociťovat n... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Máš velkou šanci na úspěch! Blíží se k tobě změna, na kterou tak dlouho a netrpělivě čekáš. Jakmile učiníš první vstřícný krok vpřed, všechno se dá do pohybu a ty pevn...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Svatební tradice, rozvody i soutěž aneb N...

Svatba - není snad ženy, která by se na ten jedinečný den v životě netěšila. Nevím, jak jsi to měla ty, ale my s kama...

Celý článek

Módní policie

TOPlist