Když to tak trochu drhne aneb Problém zvaný suchá poševní sliznice

Rozhodně nebudeme přehánět, když tento problém spousty žen, nazveme zabijákem sexu. Právě nedostatečná vlhkost v pochvě totiž dokáže ženě milostný akt velmi znepříjemnit, ne-li dokonce znemožnit. Přitom stačí potlačit jistý ostych, a se svými obtížemi se svěřit svému lékaři. Tuto stresující a bolestivou intimní záležitost lze totiž řešit.

Suchost poševní sliznice není nic neobvyklého a v průběhu svého života se s ní setká každá žena. Proto není absolutně na místě se kvůli tomu cítit trapně a svůj problém si nechávat pro sebe. Neřešením této situace se žena zcela zbytečně připravuje o plnohodnotný sexuální život.

Co je příčinou suché poševní sliznice?  

Na vině je nedostatek ženského hormonu estrogenu. Jakékoliv narušení jeho produkce se tak okamžitě odrazí na správném fungování ženského těla. Nedochází k uvolňování zvlhčující poševní tekutiny, a tím vzniká onen velmi nepříjemný stav. Žena navíc většinou začne pochybovat o sobě, o svém vztahu, trápí se, je ve stresu, a tím své potíže ještě prohlubuje. Jak víme, stres je spouštěčem mnoha zdravotních komplikací, a my přesto jeho sílu stále podceňujeme.

Jednou z nejběžnějších příčin suchosti poševní sliznice je menopauza (přechod). Během ní produkce estrogenu přirozeně klesá, dochází k zeslabení poševních stěn, a vlivem toho ke snížení vlhkosti. Existuje ale celá řada dalších důvodů. Hormonální rovnováhu v ženském těle mohou narušit i běžně užívané léky, antikoncepce, antibiotika, či antidepresiva. Zrovna tak i některé léčebné procedury a lékařské zákroky. Problémy s nedostatečnou vlhkostí se také pochopitelně velmi často vyskytují v těhotenství, po porodu a během kojení. Zapomenout nesmíme ani na menstruaci. Zkrátka, jakákoliv hormonální změna v těle je znát. Suchost poševní sliznice si ale můžeme přivodit i samy. Nevhodná kosmetika, přehnaná hygiena a fyzická zátěž dokážou napáchat více škody, než si uvědomujeme.

článek

Jak se suchosti poševní sliznice a nepříjemných pocitů při milování zbavit?  

V případě menopauzy někdy lékaři indikují hormonální substituční terapii (HRT). Ne každá žena však na toto přistoupí. Potom se jako nejlepší řešení nabízí nehormonální přípravky volně prodejné v lékárnách, které díky obsaženým účinným látkám potřebnou vlhkost zajistí. Ať už se žena rozhodne pro léčbu hormonální nebo podpůrnou nehormonální, v obou případech je vhodná i dodatečná poševní lubrikace ve formě lubrikačních přípravků. Totéž platí i v ostatních případech, kdy ženu suchost poševní sliznice postihne.

I když je tento problém pro ženu velice nepříjemný a stresující, je to normální jev, se kterým není těžké si poradit. Nezapomínejte ovšem na to, že až na čistě zdravotní důvody, které sama neovlivníte, lze této nepříjemnosti předcházet. Buďte v dobré náladě, usmívejte se a žádný stres, potažmo zdravotní komplikace, si na vás nepřijdou.

Patříte k ženám, které tento intimní problém vyřešily? Podělte se s námi o své zkušenosti. Pokud vás však suchost poševní sliznice trápí a nemůžete si kvůli tomu naplno užívat milování, neměl by vám chybět účinný pomocník ve formě lubrikantu. 

Foto zdroj: profimedia.cz, 

15.1.2015 8:00| autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist