9 zaručených způsobů, jak bojovat proti smrtícímu stresu

Jsi otrávená, unavená a nic tě nebaví? Nemůžeš večer usnout nebo se ráno brzy budíš? Přibrala jsi? Pokud sis na některou z těchto otázek nebo dokonce všechny odpověděla ano, s velkou pravděpodobností za tvými problémy stojí dlouhodobý stres.

Zatímco akutní jednorázový stres je pro tvé tělo výzvou, se kterou se dokáže úspěšně vypořádat, dlouhodobý nebo dokonce chronický stres je naopak smrtící. Jak proti stresu bojovat? Máme pro tebe 9 způsobů, jak se ho jednou provždy zbavit.

1. Nauč se říkat ne

Nejraději by ses pro všechny rozdala, každému pomohla. Jsi prostě takové sluníčko, které nikoho neodmítne. Jenže když potřebuješ něco ty, většinou nikdo nemá čas. Nauč se být také trochu sobecká. Pokud se ti to nehodí, řekni prostě: Ne, bohužel nemohu. Mysli také na sebe. Když se naučíš třídit priority, budeš pod mnohem menším tlakem a úlevně si vydechneš. Nemůžeš přece brát na sebe starosti každého ve svém okolí. 

2. Vyměň televizi za knížku

Pokud jsi zrovna single, televize se stala tvým každodenním společníkem, ovšem ne vždy je to ku prospěchu věci. Pokud si vybíráš jenom programy, které tě zajímají, je to ok. Ovšem neustálé vysedávání u televize je spíš škodlivé, opravdu pozitivních zpráv je tam totiž strašně málo. Proto obrazovku vyměň občas za knížku. Čtení víc uklidňuje. Nebo vyraž do kina, do divadla, do wellness centra. Jestli kamarádka zrovna nemá čas, zkus to klidně i sama. Vychutnej si chvíli, kterou budeš mít jenom pro sebe a kdo ví, třeba potkáš zajímavé lidi nebo dokonce muže svých snů. 

3. Jez skutečné jídlo, žádné náhražky 

Jsi nervózní z toho, co budeš dnes vařit? Nepřemýšlej o tom a nech se inspirovat tím, co tě osloví v obchodě. Zkus pro partnera či rodinu připravit pokaždé něco malého čerstvého, žádné fast foody a polotovary. Nemusí jít o nic složitého, udělej první jednoduché jídlo, které tě napadne. Brzy zjistíš, že tě to vlastně baví, chystat salát do misky je úžasně uklidňující a stres je ten tam. Bonus navíc je dobrý pocit z toho, že ty i tvoji blízcí žijete o něco zdravěji. 

4. Udělej si seznam pozitivních zážitků 

Jasně, člověk má pořád pocit, že musí mluvit hlavně o těch špatných stránkách života, protože ti pořád běhají hlavou. Když se toho nahrne víc, špatné zprávy tě doslova ubíjí. Co v takovou chvíli udělat? Zkus se na chvíli zastavit. Uvař si čaj, dej si nohy nahoru a vezmi si papír a tužku. Na papír vypiš pět věcí, za které jsi vděčná, které tě v minulých měsících potěšily. Prodýchej to, užij si to, že jsou na světě i hezké věci. Starosti pak nebudou vypadat tak zlé. 

5. Choď více na čerstvý vzduch 

Na zdraví má samozřejmě velký vliv i znečištění životního prostředí, a to hlavně ve městech. To samozřejmě nezměníš. Ale můžeš trávit více času v přírodě. Naordinuj si občas výlet do přírody. Pokud nemáš možnost a příležitost, stačí i procházka do parku a hned se ti zlepší nálada. 

6. Uč se plánovat si čas

Neslibuj nesplnitelné a nauč se odhadovat, co ti jak dlouho potrvá. Zjistíš, že nejsi pod tak silným časovým tlakem a můžeš více vydechnout. Zbude i čas na zábavu a koníčky. Samozřejmě po tobě nikdo nechce mít život perfektně nalajnovaný, je dobré nechat si i dobu na lenošení a dělání toho, co tě zrovna napadne, ale snaž se mít ty nejdůležitější věci pod kontrolou.  

7. Dělej si radost

Minimálně jedno odpoledne v týdnu, ideálně o víkendu, si nech sama pro sebe. Do ničeho se nenuť. Jestli budeš mít chuť ho celé proležet v posteli, je to tvoje věc a tvoje volba. Pokud se budeš chtít sejít s kamarádkou, udělej to. Platí ale pravidlo, že tvůj program je pro tuto chvíli neodvolatelný pro všechny členy rodiny. Musí tě nechat na pokoji. Máš tentokrát právo dělat jenom to, co ty chceš.

8. Vytvoř si svůj uklidňovací rituál

Můžeš si zapálit vonné svíčky a pustit si uklidňující hudbu, nebo se naložit do vany s horkou vodou a bylinkovou koupelí. Pustit si oblíbené CD své milované kapely a tancovat, dokud nevytancuješ všechen smutek. Vymodelovat sošku z hlíny. Prostě zkusit cokoli, co ti dovolí, aby všechny splíny a vzteky volně odplynuly. Záleží jenom na tobě, co tě nejlépe naladí zpátky do pohody.  

9. Vychutnej si pohyb

Nepatříš mezi nějaké velké a zažrané sportovkyně? Nevadí. Pohyb udělá dobře každému. Láka tě třeba zkusit zumbu nebo aquaerobik a nenašla jsi k tomu odvahu? Porozhlédni se, kde pořádají nějaké kurzy. Být začátečnice není v ničem hanba. Endorfiny z pohybu tě dobře naladí a zapomeneš na to, že nějaký stres existuje. Možná tam i potkáš prima kámošku. 

Tak co říkáš? Není to tak složité, že? A co ty? Máš nějaký dobrý recept na zahánění stresu? Napiš nám ho. My se přiznáme, že pro nás je nejlepším lékem smích. Jestli to máš podobně, tak si nenech ujít naši fotogalerii s vtipnými sportovními momentkami. Skvěle se pobavíš a stres bude alespoň na chvíli v trapu. 

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com

15.2.2017 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist