Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Jídlem proti stresu?

Jídlem proti stresu?

Jídlem proti stresu?

Magazín: Hubnutí | autor: Renata Petříčková | vydáno 27. 10. 2009

Patříte k lidem, kteří zahánějí stres jídlem, a pak se trápíte se svojí váhou? Po přečtení následujících rad už budete vědět jak zahnat hlad vznikající právě ze stresu, a přitom nepřibrat již ani kilo.

 

Stres? Čokoláda, uzený a šlehačka? Zkuste to jinak…


Je-li tělo a duše ve stresu, instinktivně sahá k různým berličkám, a to hlavně energetickým. To je důvod, proč ti, kteří na stres nereagují nechutenstvím, dostávají chuť hlavně na tučná a sladká jídla. Vedou chipsy, čokoláda, zákusky, šlehačka nebo tučné uzené… prostě galerie nezdravých potravin a pochutin. O to hůř, že naše civilizace zmlsala naše jazýčky natolik, že si náš mozek navíc ještě vybírá to, co je hodně ochucené, aby to prostě byla bomba. A tuk chuť všeho jídla ještě zvýrazňuje a dělá ji intenzivnější. Ale na druhou stranu, většina těchto potravin tělu neprospěje, rozhodně mu nedodá sílu k překonávání stresových situací, a už vůbec nedodá potřebné živiny. Přinese vám sice rychlou dávku energie, ale její propad je pak o to horší, a znovu tu máme podrážděnost a stres. Je vám to povědomé?


Zkuste tělo přemluvit, zatnout zuby a sáhnout třeba po…


Ovesné vločky
Ty jsou bezkonkurenčně nejlepší. Obsahují mnoho vitamínu B2 a lecitinu, který uklidňuje předrážděné nervy, a celkově vám dodají vitální energii, tedy energii živou, o které tu bude ještě řeč. Rozhodnete-li se pro kůru z ovesných vloček, stačí vám, když si denně dáte nejméně jedno jídlo s obsahem ovesných vloček. Třeba ovesnou kaši nebo doma vyrobené müsli: stačí na plechu opražit vločky s oříšky a rozinkami. Je to dobrota, navíc se vyhnete zbytečné cukrové náloži, kterou obsahují komerčně vyráběné směsi. Lidoví léčitelé považují ovesné vločky nejen za jídlo, ale i za hodnotný lék, pomůže například i podrážděnému žaludku. A žaludek dostává při stresu velmi zabrat. Jestli si zároveň potřebujete udržet svou váhu, nebo nějaké to kilo shodit, podívejte se na článek Potraviny, které pomáhají hubnout.


http://www.femina.cz/files/ovesnf_vlocky.jpg

Čerstvá zelenina a ovoce
O prospěšnosti ovoce a zeleniny plné vitamínů a minerálů nemůže být pochyb, my se však podíváme ještě na její antistresový účinek. Především zastánci alternativních způsobů stravování zdůrazňují fakt, že čerstvá zelenina a ovoce, tedy to, co je „živé“ a není to nijak zpracované, konzervované, nacucané chemií, přepálené, přemražené, převařené, prostě „zabité“, vám dodá energii na úrovni nejjemnějších tělesných vibrací. Sníte-li živé jablko, přijmete do sebe jeho energii a budete se cítit živější a nabitější. Jak nejlépe zařadit zeleninu a ovoce do svého jídelníčku, se dočtete v článku Zelenina jako součást každodenního jídelníčku.

 

Sezamová semínka
Ta jsou výtečná pro svůj obsah vitamínů B, E a hořčík, který také uvolňuje přepjaté nervy i svaly. Dále obsahují celkem dost sacharidů a také vlákninu, ale to není nic proti jejich obsahu hořčíku. Sezamová semínka jsou na nervy jako dělaná, je to totiž napěchovaná nálož, kterou lze doporučit i při léčbě depresí, neuróz a psychóz.

 

Ořechy
Ořechy na nervy… to je rčení, které znáte snad všichni. Všechny ořechy obsahují hořčík, vápník, prospěšné oleje, vitamíny skupiny B a sacharidy a jednotlivé druhy pak i jiné látky. A navíc je v nich ta skrytá síla živoucí energie, která jen čeká, zabalená v tvrdé slupce, aby mohla vyklíčit. Dokážete si představit něco, co by v sobě skrývalo větší energetický potenciál?
Takže, ať věříte na „energie“ nebo na hořčík a béčkové vitamíny, směle do mandlí, vlašských i lískových oříšků, buráků, pistáciových i piniových oříšků, do kokosu i do kešu.

 

Pšeničné klíčky
Opět tu jsou vitamíny skupiny B a významně posilují imunitu organismu a celkové zdraví, dále jsou plné stopových prvků, vápník, draslík, fosfor, železo či zinek… Pšeničné klíčky jsou něčím podobným jako ořechy, také je to skrytý potenciál obrovské energie a tělu vzácných látek. Proč se ve stresové situaci nepotěšit něčím tak výtečným?

 

Banány
Obsahují hořčík, draslík a sodík, který uvolňuje tělo a zlepšuje okysličování krve, tudíž vám udrží mozek svěží. Banány jsou také osvědčeným bojovníkem proti stresu. A jsme opět na začátku, tedy, zkuste ho v kombinaci s ovesnými vločkami.

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

29. 03. 2017 Horoskop Štír

Už dlouho se snažíš uskutečnit svůj velký sen a stále se ti nedaří? Pak dnes máš velkou šanci uspět. Měla by k tobě p... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist