Prachy jsou fajn, ale ticho si za ně nekoupíš. Proč je klid luxus? A jak hluk souvisí s tloustnutím?

Kdyby šel klid vyvážet ze šumavských hvozdů do měst, určitě by po něm byla velká poptávka. Je ho totiž velký nedostatek. Žijeme prostě v rušné době a není divu, že nám všechen ten hluk dává pořádně zabrat. Věděla jsi, že se může podepsat nejen na tvém zdraví, ale také na váze? Jak moc nám hluk škodí?

Pokud žiješ ve městě, jen stěží můžeš mít absolutní klid, i v noci to totiž na ulicích rámusí, opilci se vrací domů, a když ne, slyšíš alespoň řinčení tramvají či motory automobilů projíždějících ulicí. Možná tě to překvapí, ale ticho skutečně léčí a naopak – hluk může vyvolat závažné zdravotní problémy.

Ticho je luxus

Probudí tě vyzvánění z mobilu, který nevypínáš ani na noc. Do ranního spěchu ti hraje televize a o několik decibelů více je pak na rušné ulici, na které čekáš na tramvaj do práce, kde strávíš několik hodin ve společnosti šumějícího počítače, hučící klimatizace a klevetících kolegyň. A že by byl klid večer, až přijdeš domů? O tom si taky můžeš nechat zdát. Řvou děti i manžel, úpí a vibruje pračka, a když není výjimečně puštěná televize, hučí myčka nádobí.

Není divu, že ticho je tím opravdovým luxusem, což potvrzuje i Světová zdravotnická organizace, která bije na poplach kvůli znečištění životního prostředí nejen zplodinami, ale i hlukem. A proč tak moc najednou vadí? Protože hluk na sebe váže stres a s tím souvisejí problémy se spaním. Může způsobit infarkt a dokonce má prý podíl i na tloušťce. Jak moc hluk škodí a jak ovlivňuje naše zdraví?

Hluk znamená stres

Hluk signalizoval našim předkům potenciální nebezpečí a tělo na něj proto dodnes reaguje produkováním chemické látky dopaminu, poté stresového hormonu adrenalinu a noradrenalinu, které nám přikazují utéct nebo útočit. Pokud hluk pokračuje, dochází k vylučování kortizolu, který může velmi negativně ovlivnit zdraví. Jeho vysoká hladina je spojena s onemocněním žaludku, problémy se spánkem, bolestmi hlavy, neplodností, a protože jsi v permanentní „pohotovosti“, dochází i ke zvýšení krevního tlaku.

Proč někteří lidé umírají dřív?

Jak už bylo řečeno, krevní tlak s vyšší hladinou hluku stoupá, což s sebou nese riziko infarktu a mrtvice. Četné studie dokazují, že lidé, kteří bydlí například v blízkosti letiště nebo na rušné ulici, jsou více ohroženi srdečními chorobami a dříve umírají. Riziko se konkrétně zvyšuje o 7-17 procent na každých deset decibelů, přičemž riziková je hladina 55 decibelů. Pro představu ta odpovídá například hlučné konverzaci, či normálnímu stupni dopravy 55-60 dB a takový vysavač už ji se 75 dB dost přesahuje.

Škodí i kancelář

V dnešní době už skoro nenarazíš na zaměstnavatele, který nenabízí kancelář v open-space. Jenže podle amerických vědců stačí mírný kancelářský neklid, na mysli máme především konverzaci, které v open-space prostě neunikneš, k vyšší hladině stresu. Podle jedné studie, která zkoumala pracující ženy, byly ty, které dělaly v otevřených kancelářích, náchylnější ke stresu a také dříve vzdaly řešení obtížnějších úkolů.

Horší paměť školáků

Další četná řada studií tvrdí, že děti, které jsou vystaveny hluku městské dopravy, jsou horší ve čtení, mají menší jazykové schopnosti a horší paměť. Příliš mnoho kortizolu negativně ovlivňuje takzvané plánovací centrum v mozku – hůře se pak přemýšlí i se pamatují informace.

Hluk a tloušťka

Každých 5 decibelů nad hluk 45 decibelů, což je pro představu hluk dopravy mimo špičku, koresponduje zhruba se dvěma milimetry navíc kolem našeho pasu – přesně to tvrdí jedna švédská studie. Tím se potvrzuje, že hluk skutečně může způsobit obezitu.

Terapie tichem

Jak se bránit hluku? Začni třeba tím, že vypneš mobil a počítač. Je dobré dopřát si každý den dvakrát 30 minut absolutního klidu. Zkus třeba vyrazit do přírody na kratší procházku nebo se v bytě „zašij“ do místnosti, kde tě nikdo nebude rušit. Pokud ti tvůj byt připadá hlučný, pořiď si koberce, závěsy, ty jej pomohou trošku odhlučnit. Účinná je terapie „zelenou“ – tedy i ve městě jsou parky a zelené plochy, které nezpůsobují stres, nestimulují mozek, který se nemusí tak koncentrovat a může na chvilku „vypnout“. Braň se zbraněmi nepřátel – použij antisociální aplikaci. Nainstalováním se na chvilku zablokuje Facebook či Twitter, existují i takové, které tě budou naopak varovat s využitím dat z tvého Facebooku před blížícími se přáteli.

Najednou to nejsou slova, která chce člověk hltat, je to naopak ticho, po kterém svět lační, co říkáš? O tom svědčí i fakt, že na vzestupu jsou například „tichá rande“, na kterých se člověk dorozumívá jen pomocí neverbální komunikace, či „tiché večeře“ či „tichá čtení“, na kterých nemluvíš, jen čteš.

A co si o tom mylíš ty? Napiš nám své názory do diskuze, budeme se těšit na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

1.12.2016 4:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist